Fundusz pożyczkowy – perspektywa dla przedsiębiorcy

Finanse i biznes
fot. whitepress.pl Niewielki przedsiębiorca nie ma lekko na rynku. A ten skonstruowany jest w taki sposób, że większość kreatywnych idei, mających na celu pozyskanie klientów czy rozszerzenie działalności, wymaga inwestycji.
istotne.pl 0 pieniądze, biznes, miasto jelenia góra

Reklama

Niestety po słowie „inwestycja” lwia część wartościowych pomysłów i projektów umiera śmiercią naturalną. Przyczyną tej smutnej tendencji jest zwykle brak nakładów na rozbudowę istniejących lub stworzenie rozwojowych gałęzi biznesu. Świat przedsiębiorczości opiera się na pieniądzach – a małym i rozwijającym się firmom tych często brakuje. Jak zwykle w takich sytuacjach, jedynym rozwiązaniem bywa kredyt.

Pożyczać – ale u kogo?

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach uzyskanie pożyczki to nic trudnego. Oferty wszelkiej maści banków komercyjnych mnożą się jak grzyby po deszczu. Niestety nie każdy właściciel firmy jest w stanie wykazać się satysfakcjonującą dla banku historią kredytową. A gdy zabraknie perspektyw na pozyskanie środków – oczywistym jest też, że z automatu znikają możliwości na dochodowe projekty. Na szczęście komercyjne banki nie są obecnie jedynymi instytucjami działającymi w sektorze finansów. Kiedy wyczerpią się możliwości skorzystania z ich usług, o pomoc zwrócić można się do tak zwanych funduszy pożyczkowych.

Alternatywa dla komercyjnych pożyczek

Ogólnie mówiąc, fundusz pożyczkowy jest instrumentem wsparcia kapitałowego - nie będący bankiem i skierowanym głównie na udzielanie pożyczek małym i średnim przedsiębiorstwom. W szczególności właśnie tym, które mają mocno ograniczone możliwości pozyskania kapitału z zewnątrz. W główniej mierze oferta funduszy pożyczkowych skierowana jest właśnie do kiełkującego i rozwijającego się biznesu, który z powodu braku historii kredytowej lub koniecznych zabezpieczeń, nie może liczyć na możliwość uzyskania środków z bardziej tradycyjnych źródeł. O pożyczkę w funduszu starać się może przedsiębiorca, który prowadzi podstawową działalność w rejonie obsługiwanym przed dany fundusz oraz terminowo spłaca swoje zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego. Wymagane też będzie jasne określenie celów i strategii na jaką przeznaczone mają być pozyskane pieniądze. I mimo tego, że instytucja taka nie jest bankiem, nie należy zbytnio rozgraniczać jej usług od usług stricte bankowych. W samym meritum takie pozyskanie środków to po prostu kredyty dla firm.

Fundusz – pewny partner

Słowo „bank” zawsze kojarzy się z wiarygodnością i rzetelnym świadczeniem usług. Czy fundusze pożyczkowe to równie solidni partnerzy? Zdecydowanie tak. Działają one na kanwie kodeksu spółek handlowych i przepisów prawa cywilnego. Większość kapitału tych instytucji to środki publicznie, nierzadko pozyskiwane z Unii Europejskiej. Co za tym idzie – podlegają nieustannej kontroli jednostek publicznych i komitetów europejskich. Znaczna ich część działa także w Krajowym Systemie Usług. Wiarygodność świadczonych przez fundusze pożyczkowe usług jest taka sama jak w przypadku banków – z tą różnicą, że działają w rynkowej niszy dla właścicieli firm, którzy z komercyjnych ofert skorzystać nie mogą.

Czy warto zainteresować się kredytami udzielanymi przez fundusze pożyczkowe? To kwestia mocno indywidualna – dla niektórych jednak może być to przysłowiowa „ostatnia deska ratunku”.

Reklama