W Bolesławcu powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku

W Bolesławcu powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku
fot. Gerard Augustyn Miasto niesie kaganek oświaty także przed osobami starszymi. Prezydent Bolesławca Piotr Roman podpisał porozumienie z władzami Akademii Ekonomicznej. Na zajęcia UTW zapisało się już 160 studentów.
istotne.pl prezydent, szkoła, uniwersytet, akademia ekonomiczna

W sierpniu informowaliśmy, że rozpoczęto działania w celu uruchomienia w naszym mieście Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczelnia miała powstać (i powstała) przy Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się 13 października w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym AE przy ul. Jana Pawła II. W uroczystości wzięło udział 6 kandydatów na posłów, m.in. Cezary Przybylski i Piotr Hetel – skądinąd absolwent wrocławskiej Akademii.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Pomysł utworzenia bolesławieckiego UTW pojawił się na początku tego roku. Pomysłodawczyniami były Wiesława Olczyk, Janina Woźniak, Zofia Roman, Kazimiera Zwierz i Bożena Szymczak. Dzięki wsparciu władz miasta uczelnia rozpoczęła swoją działalność już tej jesieni. Do 12 października na zajęcia zapisało się 160 studentów. Studenci wybrali zajęcia z gimnastyki leczniczej, języka angielskiego, języka niemieckiego i informatyki. W programie studiów przewidziane są również wykłady nie tylko z ekonomii, ale z i innych dziedzin.

Prezydent Piotr Roman podpisuje porozumienie z AEPrezydent Piotr Roman podpisuje porozumienie z AEfot. Gerard Augustyn

Podczas uroczystości prezydent Piotr Roman podpisał z władzami Akademii Ekonomicznej porozumienie, na mocy którego UTW oficjalnie rozpoczął swoją działalność. W obecności studentów i zaproszonych gości odsłonięto również tablicę informacyjną uniwersytetu.

Wiesława OlczykWiesława Olczykfot. Gerard Augustyn

"Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono" – te słowa Wisławy Szymborskiej przywołała Wiesława Olczyk, jedna z inicjatorek powstania uniwersytetu. Wiesława Olczyk wyraziła nadzieję, że nowo otwarta uczelnia obudzi w swych studentach chęć aktywnego życia i wzbogaci ich zarówno pod względem intelektualnym, jak i emocjonalnym.

Celem działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku na całym świecie jest poprawa jakości życia osób starszych, umożliwienie im permanentnego kształcenia się i życia aktywnego – także pod względem intelektualnym. W Polsce istnieje około 130 placówek tego typu. Pierwszy polski Uniwersytet Trzeciego Wieku otwarto w 1975 r. w Warszawie.

Studenci Akademii EkonomicznejStudenci Akademii Ekonomicznejfot. Gerard Augustyn
Władze uczelni wręczają list gratulacyjny jednej ze studentekWładze uczelni wręczają list gratulacyjny jednej ze studentekfot. Gerard Augustyn

Otwarcie bolesławieckiego UTW zbiegło się z 7 już inauguracją roku akademickiego bolesławieckiego ZOD-u wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Nowym studentom wręczono indeksy, zaś tym, którzy uzyskali świetne wyniki w nauce – listy gratulacyjne.

(informacja Janina Woźniak/GA)