Podstawówka w Gromadce ma 60 lat

Podstawówka w Gromadce ma 60 lat
fot. Tomasz Matyjewicz W tym roku minęło 60 lat od założenia Szkoły Podstawowej w Gromadce. W obchodach jubileuszu wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy oraz cztery pokolenia uczniów szkoły.
istotne.pl gromadka, szkoła, uroczystość, jubileusz

W sobotę, 13 października, dyrekcja, nauczyciele i absolwenci Szkoły Podstawowej w Gromadce świętowali 60 rocznicę założenia szkoły. W uroczystości, zorganizowanej w hali sportowej przy Zespole Szkół, wzięli udział byli i obecni nauczyciele i dyrektorzy gromadeckiej Podstawówki oraz cztery pokolenia uczniów szkoły.

Po powitaniu licznie zgromadzonych gości (a wśród nich Wójta Gminy Dariusza Pawliszczy i radnych Gminy, grona pedagogicznego i absolwentów, którzy na tę uroczystość przyjechali niekiedy z bardzo odległych miejscowości) dyrektor Robert Furman zaprosił zebranych na projekcję filmu przedstawiającego historię szkoły. Obraz ukazywał dzieje placówki na tle wydarzeń historycznych w Polsce. Widzowie mogli, z własnej pamięci bądź też z opowiadań rodziców, przywołać postaci byłych dyrektorów gromadeckiej Podstawówki: od Stefana Zalewskiego, przez Niewiadomskiego, Kuczera, Jankowskiego, Majewskiego, Lasaka, Malinę, aż po obecnie zarządzających szkołą – Roberta Furmana, Aleksandrę Szydełko i Grzegorza Koziara.

Nauczyciele, dyrektorzy i wychowankowie SP w GromadceNauczyciele, dyrektorzy i wychowankowie SP w Gromadcefot. Tomasz Matyjewicz

Przez ekran przewinęły się zmieniające się przez lata budynki szkoły: od siedziby w budynku należącym dziś do Banku Spółdzielczego przy ul. Witosa, przez "starą" szkołę przy Odlewni Żeliwa, późniejszą siedzibę w budynku "z czerwonej cegły" przy basenie kąpielowym, aż po obecną – nowoczesną, oddaną do użytku kilkanaście lat temu siedzibę Podstawówki. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia, gdy na pożółkłych fotografiach dostrzegał swoich bliskich, znajomych, często już nieżyjących absolwentów gromadeckiej Podstawówki.

W programie tak podniosłej uroczystości nie zabrakło listów gratulacyjnych. Pierwszy z nich, w imieniu Starosty Bolesławieckiego Cezarego Przybylskiego, odczytała Radna i Członek Zarządu Powiatu Ewa Potyszka. Drugi z listów, wystosowanych do dyrekcji i grona pedagogicznego Szkoły, sygnowany był przez dolnośląską Wicekurator Oświaty Stanisławę Kos. Akcentem, który nadawał sobotniej uroczystości niecodziennego szkolnego kolorytu, było pasowanie na ucznia pierwszych roczników Podstawówki i Gimnazjum.

fot. Tomasz Matyjewicz

Po oficjalnej części uroczystości widzowie w przygotowanym programie artystycznym zobaczyli dzieci i młodzież szkolną w strojach ludowych. Młodzi ludzie zatańczyli poloneza i mazura. O urodzinowym prezencie nie zapomniała też Jula Gołębiowska, która zaśpiewała "Piosenkę na urodziny Szkoły".

fot. Tomasz Matyjewicz

Uroczystość uświetniła krótkim koncertem orkiestra wojskowa pod batutą Jana Chojnackiego. Sentymentalną podróż w krainę dzieciństwa i młodości zakończyło wspólne oglądanie fotografii, na których przez kolejne lata szukać będziemy nauczycieli i kolegów ze szkolnej ławy. Do zobaczenia za 10 lat!

(informacja Tomasz Matyjewicz/GA)