Kilkaset osób wzięło udział w biegach ulicznych

Biegacze przed metą
istotne.pl 0 bieg, mosir bolesławiec

W niedzielę w centrum Bolesławca odbyły się Europejskie Biegi Uliczne. O miano najszybszego biegacza rywalizowali i dorośli i dzieci. Oprócz Biegu Głównego odbyły się również Biegi Vipów, Abstynentów oraz Rodzinny Spacer Sportowy. Start i meta biegów znajdowały się w Rynku. O godzinie 10:00 rozpoczęły się biegi dla dzieci. Jedno okrążenie wokół bolesławieckiego ratusza (300 metrów) najszybciej pokonał Radosław Augustyn z Nowogrodu Bobrzańskiego. Kolejne trzy miejsca przypadły bolesławianom. Krzystian Kurzydło ze Szkoły Podstawowej numer 2, Maciej Buciak z Czwórki i Kamil Parzyszek z Trójki przekroczyli metę tuż za liderem. Na dystansie 900 metrów (3 okrążenia wokół ratusza) najszybszy był bolesławianin Wojciech Kowalski. W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych wygrała Czwórka przed Dwójką i Trójką. Wśród gimnazjów najlepsza była Trójka przed Jedynką i Dwójką.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

W południe wystartował Bieg Główny. Trasa wytyczona ulicami wokół bolesławieckiego rynku liczyła 10 km. Najszybszy na tym dystansie był Henryk Szost z WKS Oleśniczanka. Zwycięzca pokonał dystans 10 km w czasie 00:31:15. Drugie i trzecie miejsca zajęli reprezentanci Ukrainy, Ewgeny Sierotin (czas 00:32:23) i Siergiej Zachepa (czas 00:32:28). Wśród bolesławian najszybszy był Maciej Kalawski, który z czasem 00:37:08 zajął 19 miejsce.

Przy okazji Europejskich Biegów Ulicznych odbył się także bieg abstynentów. Wystartowało w nim 16 zawodników. Trasa biegu liczyła 900 metrów. W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyła Dorota Wątorek przed Teresą Kowalską i Elżbietą Matyjewicz, wszystkie z Bolesławieckiego Stowarzyszenia Abstynentów "Przemiana". Wśród panów pierwsze miejsce zajął Grzegorz Słobodzian – "My razem" Bolesławiec. Drugie miejsce zajął Dariusz Poluch z Bolesławieckiego Stowarzyszenia Abstynentów "Przemiana". Trzecią pozycję zajął Tomasz Piątek – STOP Legnica.

Mimo że organizator rozesłał wiele zaproszeń w Biegu Vipów wystartowało jedynie sześciu zawodników (w tym jedna kobieta). Dwa okrążenie wokół ratusza (600 metrów) najszybciej pokonał Maciej Nelke. Kolejne miejsca zajęli Jacek Dudyński, Dariusz Jośko, Jacek Domowicz i Dariusz Pawliszczy. W kategorii kobiet zwyciężyła jedyna uczestniczka biegu, Dorota Pińczuk.

W ostatniej rozegranej konkurencji, Rodzinnym Spacerze Sportowym zwyciężyła para Przemek Szurgot i Paweł Żurawiec. Drugie miejsce zajęła para Ewelina Walczak i Magda Jurasik. Trzecia pozycja przypadła w udziale Joannie i Oli Bojanowskim. Zawodników startującym w Europejskich Biegach Ulicznych rozdano także nagrody dodatkowe. Za najlepszego zawodnika ziemi bolesławieckiej uznano Macieja Kalawskiego. Najlepszą zawodniczką została Ewelina Walczak. Nagrodę specjalną w kategorii Niepełnosprawnych otrzymał Adam Wayda.

Europejskie Biegi Uliczne zostały dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. Organizatorem imprezy była Gmina Miejska Bolesławiec. Obsługą imprezy zajmował się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.