Turnieje szachowe odbyły się w Bolesławcu

Szachy
fot. istotne.pl Międzynarodowy Miting Szachowy, symultana oraz polsko-czeski pojedynek z pokazem żywych szachów były atrakcjami Bolesławieckiego Święta Szachów.
istotne.pl 0 święto, szachy, mosir bolesławiec

Bolesławieckie Święto Szachów odbyło się w sobotę. Rozpoczął je Międzynarodowy Miting Szachowy. Wzięło w nim udział 67 zawodników z Czeskiej Lipy, Bolesławca, Legnicy, Wrocławia, Bogatyni i Lwówka Śląskiego. Zawodnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych. Wśród dzieci do lat 9 zwyciężył Kacper Grela. W kategorii od 10 do 13 lat zwyciężyła Denisa Jinova i Łukasz Kościuk. W kategorii od 14 do 18 lat pierwsze miejsca zajęli Natalia Kołczyn i Marek Piguła. Wśród zawodników powyżej 19 lat zwyciężyli: Barbara Stafińska i Sławomir Gaff.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Po mitingowych zmaganiach przyszedł czas na szachowy pojedynek miast partnerskich. Pojedynek ten odbył się przed wejściem do bolesławickiego Ratusza. Do szachownicy usiedli reprezentant Bolesławca – Marcin Zimmerman oraz reprezentan Czeskiej Lipy – Jan Vrana. Atrakcją dla publiczności było to, że polsko-czeski pojedynek odgrywany był także przez młodych ludzi przebranych za figury szachowe ("żywe szachy"). Pojedynek zakończył się zwycięstwem Czecha, gdyż nasz zawodnik przekroczył dozwolony limit czasu na wykonanie ruchu.

Ostatnim punktem sobotniego święta szachów była symultana, czyli pojedynek jednego gracza z wieloma przeciwnikami. Z mistrzem szachowym Stanisławem Zawadzkim zmierzyło się 22 zawodników. Mistrz zwyciężył 20 razy. Przegrał z jednym ze zwycięzców mitingu, bolesławianinem Sławomirem Graffem i zremisował z Pawłem Ignatowiczem.

Bolesławieckie Święto Szachów zorganizowała Gmina Miejska Bolesławiec i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy Sekcji Szachowej Bolesławieckiego Klubu Sportowego i Koła Szachowego Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Impreza została dofinansowana z środków Unii Europejskiej, program Interreg IIIa Polska-Czechy.