Wystawa „Pociąg do historii” będzie gościć w Bolesławcu

Wystawa „Pociąg do historii” będzie gościć w Bolesławcu
fot. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” Na dworcu kolejowym w Bolesławcu można będzie zwiedzać multimedialną ekspozycję "Pociąg do historii".
istotne.pl historia, wystawa, pociąg, do, historii

W dniach 19–23 kwietnia na dworcu kolejowym w Bolesławcu stanie "Pociąg do historii", czyli wystawa multimedialna ulokowana w wagonach historycznego składu kolejowego, ciągniętego przez lokomotywę parową z 1918 roku.

Ekspozycja prezentuje najważniejsze wydarzenia w powojennych losach ziem zachodnich. Historyczny i kulturowy dorobek społeczności tych terenów ukazany jest za pomocą nowoczesnych i ciekawych form, jak np. prezentacje multimedialne, gra komputerowa, quiz, zabytkowe eksponaty, kopie autentycznych dokumentów, prasy i plakatów z danego okresu.

Pociąg przyjeżdża do wybranych miejscowości na kilka dni. Podczas postoju wystawa jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą uczestniczyć w towarzyszącym jej programie edukacyjnym i kulturalnym (np. lekcje "żywej historii" dla szkół, pokazy filmów, wieczory wspomnień dla okolicznej ludności).

Jednym z fundamentów ekspozycji są relacje ludzi, zwykłych obywateli, którzy byli świadkami bądź współuczestniczyli w ważnych wydarzeniach, mających miejsce na terenach zachodniej Polski w ostatnich dziesięcioleciach. Dlatego do specjalnie przystosowanego wagonu można przynosić i kopiować własne pamiątki (zdjęcia, dokumenty itp.), które następnie trafią do archiwum Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" w ramach prowadzonego przez cały rok programu "Świadkowie Historii".

Taka forma ekspozycji ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób, a poprzez program edukacyjny – rozbudzenie zainteresowań tematyką historyczną. To pierwszy projekt wystawienniczy wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". W zeszłym roku pociąg odwiedził trzy stacje: Malczyce, Jelcz-Laskowice i Wałbrzych. Gościł również we Wrocławiu.

Ekspozycję będzie można zwiedzać od 19 kwietnia do 23 kwietnia w godzinach 10:00–13:00 oraz 14:30–19:00. Pierwszego dnia wystawy pociąg wyjątkowo czynny będzie w godzinach 12:00–19:00. Cena biletu to 1 zł. Pokaz w naszym mieście współorganizuje bolesławieckie Muzeum Ceramiki.

(informacja Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"/PKP Bolesławiec/GA)