Charytatywny turniej halówki odbył się w I LO

Charytatywny turniej halówki odbył się w I LO
fot. Marcin Zabawa W hali I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu rozegrany został charytatywny turniej halowej piłki nożnej. Dochód z imprezy (ponad 3 500 zł) przeznaczony zostanie na leczenie młodego bolesławianina Antosia Kasperka.
istotne.pl turniej, piłka halowa, smd, antoś, kasperek

Zorganizowane przez Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” zawody odbyły się 29 marca w hali I LO. Celem turnieju było zbiórka pieniędzy na dalsze leczenie Antosia Kasperka. Chłopiec w 23 miesiącu życia zapadł na rzadką chorobę – leukodystrofię metachromatyczną (zahamowanie, a potem cofnięcie się w rozwoju psychoruchowym), w Polsce praktycznie nieuleczalną. Jedynym ratunkiem dla Antosia jest bardzo kosztowne leczenie za granicą.

Jedna dawka lekarstwa kosztuje 50 tys. zł. Antoś musi przyjmować je regularnie: raz na dwa tygodnie. „Chcieliśmy pomóc chłopakowi, który ma jeszcze życie przed sobą, a w tak młodym wieku zachorował na tak poważną chorobę” mówi Przemysław Klarecki z SMD.

W turnieju wzięło udział 8 drużyn: Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci”, Federacja Młodych Socjaldemokratów, Straż Pożarna, Straż Miejska, „AMMA” Andrzej Udzielak, LZS Łaziska, TOP Bolesławiec i Hormann Legnica. Wygrała drużyna TOP Bolesławiec. Wiceliderem zawodów został zespół bolesławieckiej Straży Pożarnej. Na trzeciej pozycji uplasowała się drużyna LZS Łaziska. Strażacy przekazali swój puchar na aukcję, z której dochód przeznaczony zostanie na rzecz Antosia.

Czy trudno jest zorganizować taki turniej? „Od strony technicznej nie wygląda to zbyt skomplikowanie” mówi Wojciech Kasprzyk, szef bolesławieckiego SMD. „Myślę, że to nie jest duży trud. Zachęcam wszystkich do organizacji tego typu turniejów” dodaje.

Ze wstępnych szacunków wynika, że organizatorzy zebrali ponad 3 500 zł. Ostateczna kwota będzie znana po zliczeniu wpłat od tych firm, które mimo że nie wzięły udziału w grze, przelały pieniądze na konto fundacji.

„Dzisiejsza impreza jest dla nas bardzo wzruszająca” mówi Remigiusz Kasperek, ojciec Antosia. – „Wszyscy ludzie zebrali się tutaj dla naszego dziecka. Spotkaliśmy się z ogromną życzliwością, z pytaniami, jak się Antoś miewa. I podobnie jak Antoś kibicuje na zawodach, tak samo my nie mamy wątpliwości, że wszyscy uczestnicy kibicują jemu w walce z tą straszną chorobą”. „Widok osób, które wylewają bardzo dużo potu, aby nieść pomoc Antkowi, jest naprawdę bardzo wzruszający i bardzo za to dziękuję” dodaje pani Kamila, mama chłopca.

Badania kliniczne wykazały, że stan Antosia poprawia się. Dziecko zaskakuje rodziców częstotliwością prób samodzielnego siadania. „Wyniki badań dodają nam siły do tego, by dalej walczyć o niego, pomagać mu dochodzić do siebie” podkreśla pan Remigiusz.

Akcję SMD wspomogli: Starostwo Powiatowe, MOSIR, PCK oraz wójt Gromadki Dariusz Pawliszczy. W turnieju sędziowali profesjonalni arbitrzy piłkarscy: Lech Pold i Łukasz Zaszczykowski. Nagrodę dla najlepszego strzelca turnieju otrzymał Sebastian Jaśkiewicz (TOP Bolesławiec), a dla najlepszego bramkarza – Jan Wojciechowski (TOP Bolesławiec). Nagrodzono też autora najefektowniejszej bramki. Został nim Łukasz Musiał ze Straży Pożarnej.

Stowarzyszenie Młodych Demokratów serdecznie dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie tej akcji charytatywnej. Ci, którym los Antosia nie jest obojętny, mogą wpłacać pieniądze na konto fundacji:

„NA RATUNEK DZIECIOM Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ”
ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław
PKO IV O/Wrocław
21 1020 5242 0000 2802 0127 9512
Tytułem: Antoni Kasperek

(informacja SMD/GA)

Zobacz także

Strona o Antosiu Kasperku