Klasa sportowa będzie w Szkole Podstawowej nr 1

Klasa sportowa będzie w Szkole Podstawowej nr 1
fot. We wrześniu w Szkole Podstawowej nr 1 w Bolesławcu otwarta zostanie klasa sportowa. Oferta adresowana jest do obecnych trzecioklasistów.
istotne.pl szkoła, sport, podstawowa

„Chcemy wyłowić najzdolniejsze dzieci, te, które będą w przyszłości uprawiały sport i traktowały to jako sposób na zdrowy styl życia” mówi Kornel Filipowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. W klasie sportowej, co oczywiste, zwiększona zostanie liczba godzin wychowania fizycznego. Podczas dodatkowych zajęć uczniowie placówki będą mogli trenować m.in. pływanie, lekką atletykę, piłkę nożną czy koszykówkę.

Oferta adresowana jest do obecnych trzecioklasistów. Co więcej, uczniowie, którzy po ukończeniu szkoły podstawowej będą chcieli kontynuować swoją edukację sportową, będą mogli to uczynić w Gimnazjum Samorządowym nr 1 (zarówno SP nr 1, jak i GS nr 1 wchodzą w skład Miejskiego Zespołu Szkół nr 2). W przyszłości być może otwarta zostanie szkoła sportowa. W tym celu władze placówki chcą przy UKS Kusy utworzyć stowarzyszenie. To ułatwiłoby pozyskiwanie dotacji z ministerstwa i środków unijnych.

Ponadto szkoła w trosce o swoich podopiecznych planuje bardzo szeroką współpracę z klubami sportowymi w Bolesławcu i nie tylko. „Jesteśmy w trakcie rozmów z liczącymi się klubami w Polsce” mówi Kornel Filipowicz. Trwają negocjacje m.in. z Zagłębiem Lubin czy Turowem Zgorzelec.

Jak przyznaje Filipowicz, na taką szansę szkoła czekała długo. „Mamy bardzo dobrych trenerów i z powołania, i z profesji” zapewnia dyrektor. „W imieniu swoich koleżanek i kolegów gwarantuję, że to przedsięwzięcie przysporzy wiele zadowolenia przede wszystkim rodzicom i dzieciom, bo dla nich to robimy” zaznacza.

Ktoś mógłby pomyśleć, że dziecko, uczęszczając do klasy sportowej, będzie rozwijało się tylko w jednym kierunku. Zupełnie nie zgadza się z tym Kornel Filipowicz. „Celowo wprowadzamy ten kierunek edukacyjny po uzyskaniu przez placówkę Certyfikatu Szkoły Wspierającej Uzdolnienia” mówi dyrektor. „Trzeba zerwać ze stereotypem, że jeśli dziecko rozwija się sportowo, to znaczy, że wszystkie pozostałe sprawy są zaniedbywane. Wzmożony wysiłek sportowy aktywizuje dzieci do większego wysiłku intelektualnego” dodaje.

Nabór do klasy połączony ze sprawdzianem umiejętności trzecioklasistów odbędzie się 27 marca o 14:00 w sali sportowej SP nr 1 przy ul. Jana Pawła II.