Jest porozumienie w sprawie podwyżek dla pielęgniarek

Jest porozumienie w sprawie podwyżek dla pielęgniarek
fot. AS Zakończył się strajk pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu. Od 1 marca siostry będą zarabiały o 300 zł więcej.
istotne.pl szpital, strajk, pielęgniarka

Wszystko zaczęło się od dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, który ogłoszono przed świętami. Wczoraj, we czwartek pracownice Wojewódzkiego Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu znowu odeszły od łóżek pacjentów. "Chcemy 700 zł podwyżki, a zaproponowano nam 10%, czyli około 140 zł" mówi portalowi Boleslawiec.org / IstotneInformacje.pl Wioleta Torończak, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Obecnie wykwalifikowane pielęgniarki zarabiają w szpitalu wojewódzkim średnio ok. 1 300 zł na rękę. W styczniu otrzymały podwyżkę, ale niewielką.

Swoje żądania siostry motywują tym, że urząd marszałkowski, do którego należy szpital psychiatryczny, wymaga od nich stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Pielęgniarki, owszem, jeżdżą na szkolenia. Tyle że same za to płacą i są zmuszone dokształcać się w czasie wolnym od pracy.

Kobiety z transparentami skandowały pod oknami dyrekcji domagając się podwyżkiKobiety z transparentami skandowały pod oknami dyrekcji domagając się podwyżkifot. AS

Pełniąca obowiązki dyrektorki bolesławieckiego szpitala psychiatrycznego Regina Kojder twierdzi, że pieniędzy na podwyżki płac nie ma. Pielęgniarki ostrzegają, że jeśli protesty nie odniosą zamierzonego skutku, ogłoszony zostanie strajk ciągły.

Aktualizacja 2008-03-28 11:23

„Dobra informacja dla pacjentów i ich rodzin. Mediacje, które prowadziłem, zakończyły się sukcesem” powiedział portalowi Boleslawiec.org/IstotneInformacje.pl Piotr Borys, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. – „Chcemy, aby środowisko pielęgniarek zarabiało godnie, ale na tyle, na ile stać szpital i cały system”.

Władze województwa podkreślają, że zdają sobie sprawę, iż psychiatria w całej Polsce jest niedoinwestowana. Cały czas prowadzone są rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pielęgniarkom ze szpitala wojewódzkiego obiecano, że od 1 marca otrzymają 300 zł podwyżki, a od 1 maja – kolejne 75 zł.

fot. Gerard Augustyn

„Nasze żądania nie zostały zrealizowane w całości” powiedziała nam dzisiaj Wioleta Torończak. – „Ale gwarancje pana marszałka zostały przedstawione w sposób rzetelny”. Ustalono, że wszystkie oczekiwania sióstr będą spełniane stopniowo.

Od 1 stycznia pielęgniarki mają zarabiać 2 400 zł. Dlaczego siostry zgodziły się na ustępstwa? „Mamy świadomość tego, że musimy liczyć się z tym, jaka jest sytuacja w szpitalu” dodaje Wioleta Torończak.

(informacja GA/KG)