Wkrótce rozpoczną się Dni miasta

Wkrótce rozpoczną się Dni miasta
fot. BOK Już w najbliższy weekend rozpocznie się jedna z największych imprez w naszym mieście – Dni Bolesławca. Tegoroczne święto odbędzie się pod hasłem "Bolesławiec w Europie".
istotne.pl święto, koncert, wystawa, taniec

Obchody Dni Bolesławca w tym roku nawiązują w swej formule do 50 rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego; traktatu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, który dał początek Unii Europejskiej. Ma to związek również z projektem pozyskania Nagrody Rady Europy, zwanej Dyplomem Europejskim.

Dwudniowa impreza o charakterze rodzinno-rekreacyjnym odbędzie się w centrum miasta, na placu Piłsudskiego i zielonym skwerze przy Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Sobotni program poprowadzą, znani z telewizyjnego programu "Europa da się lubić", Elizabeth Duda i Conrado Moreno. Program artystyczny – w oryginalnej konwencji podróży po Europie – wykonają laureaci "Szansy na sukces" i "Drogi do gwiazd". Na scenie nie zabraknie lokalnych wykonawców. Imprezę rozpoczną chór PSM "Kamerton" oraz Big Band z zaprzyjaźnionej Ceskiej Lipy – Low Attendance Band. Tancerki flamenco, uczestniczki warsztatów Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, zaprezentują Sevillierę, Tango de Malaga i Tango Peltitti. Akompaniować im będą znakomici muzycy: Robert Gawron i grający na oryginalnym instrumencie kacho Wojciech Malko. W klimat Grecji wprowadzi nas bolesławiecki zespół Pireus. Wieczór zakończy impreza Muzycznego Radia – "Roztańczona Europa". Nie zabraknie też konkursów z nagrodami.

W niedzielne południe zapraszamy na plenerowe, barwne widowisko o sympatycznych bajkowych stworach, z których jeden zakochał się w żabie, czyli "Z Życia Smoków, Sceny Uliczne Nie Tylko Dla Dorosłych" w wykonaniu aktorów Teatru Jeleniogórskiego – Sceny Animacji. Podczas przeglądu tańca nowoczesnego Bolesławiec 2007 na scenie zaprezentują się dziecięce i młodzieżowe formacje taneczne. Przegląd oceniać będzie profesjonalne jury, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Imprezę zakończy hip-hopowy koncert Kasi Wilk i Mezo.

Programowi artystycznemu na głównej scenie towarzyszyć będą instalacje fotograficzno-plastyczne, zorganizowane przy współpracy z Wydziałem Promocji Urzędu Miasta oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Zaprezentowane będą wystawy materiałów, zdjęć i projektów dotyczących imprez artystycznych czy sportowych o charakterze europejskim (euroregionalnym).

Doskonałą formą spędzenia wolnego czasu podczas Dni Bolesławca będą również imprezy sportowe. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza w sobotę na pływalnię, gdzie odbędzie się "Bolesławiecka Setka Pływacka". Zawody na 100 metrów stylem motylkowym, grzbietowym, klasycznym i dowolnym już od godziny 15.00. Na niedzielę zaplanowano "Bolesławieckie Święto Szachów". O godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego rozpocznie się międzynarodowy miting szachowy, a o godzinie 15.00 w plenerze – symultana szachowa. Rywalizacji sportowej towarzyszyć będą: wystawa motywów szachowych z kolekcji i autorstwa Zbigniewa Kaźmierskiego, prezentowanych na turniejach w kraju i zagranicą, wystawa "humory szachowe" i widowisko plenerowe "Żywe Szachy".

Muzeum Ceramiki zaprezentuje wystawę "fikcja literacka i prawda historyczna" – zdobycie miasta przez husytów w 1429 roku. Natomiast Miejska Biblioteka organizuje dwie wystawy: informacyjną o krajach Unii Europejskiej i wystawę gobelinów Teresy Bancewicz, połączoną ze spotkaniem autorskim pod hasłem: "Z centrum świata, aż po jego krańce".

Na czas trwania imprezy zmieni się organizacja ruchu drogowego w centrum miasta. W dniach od 12 do 13 maja wyłączone z ruchu zostaną ulice Asnyka i Sierpnia ’80 od skrzyżowania z ulicą Karola Miarki (przy wieżowcu) do Rynku. Zaś w dniach od 11 do 14 maja zamknięty zostanie plac Piłsudskiego.

(informacja BOK/GA)

Zobacz także

Bolesławiecki Ośrodek Kultury