Są wyniki konkursu „Na baterie też jest sposób”

Są wyniki konkursu „Na baterie też jest sposób”
fot. internet Wyniki III edycji konkursu ekologicznego "Na baterie też jest sposób" ogłoszono 12 maja podczas obchodów Dni miasta. Uczestnicy zorganizowanego przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu konkursu zebrali ponad 50 tysięcy ogniw.
istotne.pl konkurs, szkoła, ekologia

Konkurs polega na zebraniu jak największej liczby zużytych lub przeterminowanych baterii i skierowany jest głównie do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Uczestnicy w cztery miesiące zebrali 51 550 sztuk. Wśród przedszkolaków najlepiej spisały się:

  1. Grupa I z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 7 (prawie 5 tys. baterii)
  2. Grupa V z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 4 (prawie 4 tys. baterii)
  3. Grupa IV z Filii Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 3 (1 400 sztuk).

W kategorii najlepsza klasa zwyciężyły:

  1. Klasa II a z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 (ponad 7 tys. baterii)
  2. Klasa IV d ze Szkoły Podstawowej nr 4 (ponad 4 tys. baterii)
  3. Klasa II b z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 (prawie 4 tys. sztuk).

Zwycięzcy konkursu wybiorą się do wrocławskich ogrodów – już to do zoologicznego, już to do botanicznego. Laureaci drugich i trzecich wygrali natomiast bilety do kina.

Baterie, jako szczególnie groźne dla środowiska (ogniwa zawierają między innymi rtęć, kadm i ołów), nie powinny być składowane z innymi odpadami. W 2000 r. obroty światowego rynku producentów baterii osiągnęły sumę około 35 miliardów euro, co oznacza, że wyprodukowano wówczas około 40 miliardów ogniw. Co więcej, wpływy firm produkujących baterie ciągle wzrastają. Dlatego też Parlament Europejski wspiera prace badawcze nad opracowaniem nowych typów ogniw galwanicznych. Zbiórki baterii w Polsce prowadzone są od 2005 roku.

(informacja UM/GA)