MZGM ma nowego dyrektora

MZGM ma nowego dyrektora
fot. Gerard Augustyn Od 16 maja Miejskim Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej zarządza Jarosław Karbowski, który zastąpił na tym miejscu Leszka Kutrybę. Przez pierwsze 7 miesięcy Karbowski będzie na stanowisku "pełniącego obowiązki".
istotne.pl mzgm, jarosław, leszek, karbowski, kutryba

Na konkurs na dyrektora MZGM wpłynęły dwie oferty. Jedną odrzucono we względów formalnych, dlatego druga oferta, Jarosława Karbowskiego, została przyjęta. Przez pierwsze 7 miesięcy Karbowski będzie pełniącym obowiązki dyrektora.

Jarosław Karbowski pracuje, co prawda, w MZGM od niedawna, tym niemniej świadom jest tego, że zakład wymaga dalszej restrukturyzacji. "Nie będą to zmiany rewolucyjne" uspokaja dyrektor Karbowski – "na pewno nie będzie zwolnień grupowych". Jarosław Karbowski nie przewiduje także żadnych zmian kadrowych. Co do restrukturyzacji – rozważanych jest kilka koncepcji. Każde posunięcie będzie opierało się na analizach podobnych przypadków w Polsce i, co Karbowski podkreślił wielokrotnie, będzie uzgadniane z Radą Miasta i Prezydentem Bolesławca Piotrem Romanem. Na pewno jednak bolesławiecki MZGM nie zamierza brać przykładu z Wrocławia. "Opcji likwidacji nie biorę pod uwagę" mówi nowy dyrektor.

Zapytany o ewentualną prywatyzację, Karbowski stwierdził, że takie są tendencje w Polsce. Jednak jedynym sposobem godnym zaakceptowania, zdaniem dyrektora, byłaby spółka pracownicza. Tyle że wówczas spółka ta "mogłaby mieć kłopoty większe", niż zakład ma obecnie. Idealnym rozwiązaniem zatem wydawałoby się przekształcenie Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w spółkę, w której 100% udziałów miałby skarb gminy. Jak dodał dyrektor, restrukturyzacja jest ważna, gdyż dzięki zmianie formy działalności zakład zyskałby zdolność kredytową, a co za tym idzie – większe możliwości inwestowania. Powiedział też, że MZGM ma w planach budowę budynku komunalnego przy ulicy Gdańskiej. Przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, iż MZGM cieszy się w Bolesławcu dużym zaufaniem.

Jarosław KarbowskiJarosław Karbowskifot. Gerard Augustyn

Jarosław Karbowski jest absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, specjalność: klimatyzacja, ogrzewnictwo i instalacje sanitarne. Ukończył specjalistyczne kursy i szkolenia. Poprzednio pracował między innymi w Kombinacie Metalurgicznym "Huta Katowice" w Dąbrowie Górniczej, Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Olsztynie, P.U.P.H. "Wileh" w Częstochowie, Spółdzielni Mieszkaniowej w Złotoryi oraz w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu. Żonaty. Mieszka w Raciborowicach Górnych.

(informacja UM/GA)