Armia szkoli kierowców

Armia szkoli kierowców
fot. Marcin Zabawa Armia oferuje mężczyznom w wieku poborowym darmowe szkolenia na prawo jazdy kategorii C. Koszt kursu to 1 600 zł.
istotne.pl kierowca, szkolenie, żołnierz, kurs

Kursant, oczywiście, musi spełniać określone kryteria. Musi być zdolny do służby wojskowej, posiadać prawo jazdy kategorii B oraz przejść badania psychologiczne i lekarskie w zakresie medycyny pracy. Jeżeli spełnia powyższe wymogi, wojskowy komendant uzupełnień podpisuje z nim umowę, w której poborowy zobowiązuje się do odbycia dziewięciomiesięcznej służby wojskowej na stanowisku kierowcy. Po jej zakończeniu żołnierz nie musi wcale zostawać w wojsku. Co więcej, jeśli zdecyduje się na przejście do rezerwy, wojsko wystawi mu zaświadczenie o liczbie przejechanych w okresie służby kilometrów.

Szkolenie trwa trzy miesiące. Cywila kosztowałoby 1 600 zł. Dodatkowo, jeśli ktoś jest spoza Bolesławca, armia zwróci mu również koszty dojazdu. W każdym kursie uczestniczy 15 poborowych. Jeśli któryś z nich nie ukończy szkolenia lub nie zda egzaminu, będzie musiał oddać te pieniądze. W marcu zakończył się kurs przeprowadzony przez PZMot w Zgorzelcu. 10 kursantów zdało za pierwszym razem. 23 i 24 kwietnia w Jeleniej Górze zdawać będą egzamin pierwsi poborowi przeszkoleni przez bolesławiecki PZMot. Oprócz Bolesławca i Zgorzelca, szkolenia odbywają się w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Legnicy, Lubinie, Kłodzku oraz Świdnicy.

Kolejny kurs, prowadzony przez PZMot Zgorzelec, rozpocznie się już 12 kwietnia 2007 r. Następne szkolenia w naszym mieście rozpoczną się dopiero pod koniec lipca. Jak powiedział nam podpułkownik Zbigniew Borysewicz, Komendant WKU w Bolesławcu, "do tej pory nie mieliśmy problemów z frekwencją". Podkreślił, że jest to doskonała okazja dla poborowych na zdobycie doświadczenia i podniesienie kwalifikacji. A przy okazji można zdobyć konkretny zawód.

Szczegółowe informacje uzyskać można w lokalnej WKU.

(informacja WKU Bolesławiec/GA)