Krakowski bard wystąpi w Bolesławcu

Krakowski bard wystąpi w Bolesławcu
fot. B.org 31 marca piosenek Maleńczuka będziemy mogli posłuchać na żywo. Solowy koncert artysty odbędzie się w Centrum Bankietowym Galeria o 19:30.
istotne.pl koncert, maciej, maleńczuk, bard, legenda

Maleńczuk jest niezwykle barwną postacią na polskiej scenie rockowej i nie tylko. W 1981 r. odmówił odbycia służby wojskowej, za co został skazany na dwa lata więzienia. Przez siedem lat zarabiał na życie graniem na ulicy. Współtworzył grupę Püdelsi, z którą rozstał się w 2005 r. Jest założycielem i frontmanem rockowego Homo Twist, z którym koncertuje do dziś.

Uważany za jednego z najlepszych polskich tekściarzy. W 2003 r. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się satyryczny poemat polityczny Maleńczuka – "Chamstwo w państwie", który został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Bard jest również felietonistą portalu Wirtualna Polska. Występuje w spektaklach teatralnych, w filmach (m.in. w "Małżowinie" Wojciecha Smarzowskiego). Album z muzyką ze spektaklu "Cantigas de Santa Maria", w którym wziął udział, zyskał status złotej płyty oraz zdobył Fryderyka w kategorii: album roku – piosenka poetycka.

Jest artystą niezwykle płodnym i wszechstronnym. Eksperymentował z elektroniką na płycie "Ande la more". Ostatnio uczestniczył też w nagraniu albumu projektu Yugopolis, czyli kontynuacji popularnego Yugotonu. Na krążku, obok Maleńczuka, zaśpiewali między innymi: Paweł Kukiz, Muniek Staszczyk czy Marek Piekarczyk z TSA. Wkrótce ukazać się ma jego płyta nagrana we współpracy z Wojciechem Waglewskim, gitarzystą i wokalistą zespołu Voo Voo. Na płycie "Koledzy" znaleźć mają się utwory klasyków, takich jak Johnny Cash czy Stanisław Grzesiuk, oraz utwory autorskie obu gitarzystów.

W 1998 r. wydał płytę "Pan Maleńczuk", na której piosenki swe wykonywał jedynie z akompaniamentem gitary akustycznej. To głównie z tego albumu utwory usłyszymy na bolesławieckim koncercie.

Bilety kosztują w przedsprzedaży 25 zł i można je nabyć w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. W dniu koncertu bilety kosztować będą 30 zł.

(informacja GA)