Archeolodzy odkryli niezwykłe zabytki

Naczynie znalezione przez archeologów
fot. UM Podczas prac renowacyjnych na Rynku w Bolesławcu archeolodzy odnaleźli wiele unikatowych naczyń. To, jak dotąd, najstarsze zabytki garncarskie naszego miasta.
istotne.pl 0 ceramika, rynek, renowacja, odkrycie, archeologia

Reklama

Hasło "Bolesławiec miasto ceramiki" nigdy nie było bardziej aktualne. Badacze z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej i Architektonicznej "Attyka" odkryli unikalny zespół ceramiki. W całości zachowała się wspomniana konew z kabłąkowatym uchem z XIII w. oraz fragmenty innych naczyń. Znalezione naczynia charakterystyczne są dla trzynastowiecznej ceramiki z Czech i Łużyc. Tym niemniej niektóre elementy wykonane są jeszcze w sposób typowy dla ówczesnego, bardziej tradycyjnego, garncarstwa polskiego.

Nazwa "Bolesławiec" po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się w 1202 r., a zatem znaleziska pochodzą z samych początków formowania się naszego miasta! Najstarszym do tej pory zapisem potwierdzającym to, że w Bolesławcu istnieje i rozwija się przemysł garncarski, był zapis w miejskich księgach Świdnicy, w których pojawia się nazwisko bolesławieckiego garncarza Hanno Zeidenberga. Zapis ten pochodzi z 1380 r.

Badania archeologiczne nadal trwają.

(informacja UM/GA)

Reklama