Archeolodzy odkryli niezwykłe zabytki

Archeolodzy odkryli niezwykłe zabytki
fot. UM Podczas prac renowacyjnych na Rynku w Bolesławcu archeolodzy odnaleźli wiele unikatowych naczyń. To, jak dotąd, najstarsze zabytki garncarskie naszego miasta.
istotne.pl ceramika, rynek, renowacja, odkrycie, archeologia, znalezisko

Hasło "Bolesławiec miasto ceramiki" nigdy nie było bardziej aktualne. Badacze z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej i Architektonicznej "Attyka" odkryli unikalny zespół ceramiki. W całości zachowała się wspomniana konew z kabłąkowatym uchem z XIII w. oraz fragmenty innych naczyń. Znalezione naczynia charakterystyczne są dla trzynastowiecznej ceramiki z Czech i Łużyc. Tym niemniej niektóre elementy wykonane są jeszcze w sposób typowy dla ówczesnego, bardziej tradycyjnego, garncarstwa polskiego.

Nazwa "Bolesławiec" po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się w 1202 r., a zatem znaleziska pochodzą z samych początków formowania się naszego miasta! Najstarszym do tej pory zapisem potwierdzającym to, że w Bolesławcu istnieje i rozwija się przemysł garncarski, był zapis w miejskich księgach Świdnicy, w których pojawia się nazwisko bolesławieckiego garncarza Hanno Zeidenberga. Zapis ten pochodzi z 1380 r.

Badania archeologiczne nadal trwają.

(informacja UM/GA)