Krzysztof Kozicki jest finalistą konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”

Krzysztof Kozicki jest finalistą konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”
fot. Gerard Augustyn W wojewódzkim finale krajoznawczego konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” praca Krzysztofa Kozickiego zdobyła pierwszą nagrodę. Uczeń SP nr 1 ma szansę zostać laureatem etapu ogólnopolskiego.
istotne.pl konkurs, sp 1, krzysztof kozicki

Krzysztof Kozicki, na co dzień uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu, konkursową pracę poświęcił rodzinnej miejscowości – Kruszynowi. Jego multimedialne dzieło zdobyło pierwsze miejsca w kolejnych etapach konkursu: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim. To wielkie osiągnięcie, tym bardziej że – jak podkreśla Dariusz Kunaszko, historyk z SP nr 1 – jurorzy, oceniając prace multimedialne, nie brali pod uwagę wieku ich autorów.

Dzięki zwycięstwu na szczeblu wojewódzkim chłopiec ma duże szanse na zdobycie głównej nagrody tegorocznej edycji „Poznajemy Ojcowiznę”. „Liczymy na sukces na etapie ogólnopolskim” przyznaje Dariusz Kunaszko. „Przykład Krzyśka potwierdza dobry kierunek rozwoju szkoły” dodaje Kornel Filipowicz, dyrektor SP nr 1, jedynej placówki w Bolesławcu, która uzyskała Certyfikat Szkoły Wspierającej Uzdolnienia.

Dariusz Kunaszko i Krzysztof KozickiDariusz Kunaszko i Krzysztof Kozickifot. Gerard Augustyn

„Zacząłem zbierać informacje. Korzystałem z przewodników, z Internetu. Rozmawiałem ze starszymi mieszkańcami Kruszyna, z księdzem” opowiada o powstawaniu nagrodzonej pracy Krzysztof Kozicki. Zdolny uczeń przyznaje, że dzieje jego rodzinnej miejscowości są ciekawe. Dzięki badaniom odkrył m.in., że pod Kruszynem doszło do bitwy wojsk napoleońskich z oddziałami prusko-rosyjskimi.

fot. Gerard Augustyn

Krzysztof interesuje się historią. Nie wyklucza, że kiedyś napisze o dziejach innych miejscowości. Młody mieszkaniec Kruszyna ma już na swoim koncie wielkie osiągnięcia. Jako jedyny z powiatu bolesławieckiego znalazł się w gronie finalistów konkursu zDolny Ślązaczek. O zakwalifikowaniu się do etapu ogólnopolskiego „Poznajemy Ojcowiznę” mówi skromnie: „To bardzo duży sukces, nigdy tak daleko nie doszedłem”.

(informacja GA)