Wystawę „Bunt w imperium” można oglądać przed ratuszem

Wystawę „Bunt w imperium” można oglądać przed ratuszem
fot. UM Przed bolesławieckim ratuszem można zwiedzać wystawę „Bunt w imperium”, zorganizowaną z okazji 30 rocznicy utworzenia Studenckiego Komitetu Solidarności. Ekspozycję przygotował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
istotne.pl wystawa, fotografia, ipn, ratusz

Wystawa „Bunt w imperium”, przygotowana przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, powstała z okazji 30 rocznicy utworzenia Studenckiego Komitetu Solidarności, skupiającego środowisko opozycji antykomunistycznej w Krakowie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Bohaterami ekspozycji są studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy nie chcieli dłużej godzić się na metody sprawowania władzy przez reżim komunistyczny i w kilka dni po zamordowaniu przez Służbę Bezpieczeństwa Stanisława Pyjasa (studenta V roku UJ) utworzyli Studencki Komitet Solidarności.

Wystawa przedstawia zdjęcia operacyjne zrobione przez funkcjonariuszy SB ludziom, którzy przychodzili zapalić znicze w miejscu śmierci Stanisława Pyjasa, oraz portrety działaczy SKS.

Zwłoki Stanisława Pyjasa znaleziono 7 maja 1977 r. przy ulicy Szewskiej w Krakowie, a jego pogrzeb przerodził się w studencką manifestację. Ulicami Krakowa przeszedł wówczas tak zwany „Czarny Marsz”. Pod Wawelem zaś odczytano oświadczenie informujące o powstaniu Studenckiego Komitetu Solidarności. Celem działalności SKS była m.in. walka z komunistyczną władzą.

fot. UM

Wystawę przed bolesławieckim ratuszem można oglądać do końca lutego.

(informacja UM/GA)