Przegląd fotografii młodzieżowej – Bolesławiec'96

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

O wynikach i nagrodach z tego przeglądu pisaliśmy w październikowym numerze "Głosu Bolesławca", dzisiaj kilka refleksji z otwarcia wystawy Bolesławieckim Ośrodku Kultury, gdzie są eksponowane prace młodych fotografików.
Salon Wystawowy BOK-u dnia 12.X.96 r. o godzinie 11.30 zapełnił się uczestnikami i miłośnikami fotografowania. Niemal w komplecie stawili się miejscowi fotograficy, widoczni byli radni w osobach: dr Edmunda Malińskiego, Janiny Piestrak-Babijczuk, Stanisławy Andrusieczko i jeszcze wielu innych dostojnych gości. Otwarcia dokonał prezes Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego – Mikołaj Jankowski, który wspólnie z Mirosławem Drewsem – członkiem Jury odczytali protokół i rozpoczęli wręczanie nagród. Wcześniej przedstawiciel Ministerstwa Kultury wręczył Panu Mikołajowi Jankowskiemu odznaczenie – Zasłużony Działacz Kultury, były również listy pochwalne wojewody i gratulacje.
Oglądając pokazane zdjęcia na wystawie należy docenić wysoki poziom techniczny tych prac i udanych prób poszukiwania nowego spojrzenia na otaczający nas świat. Widać to szczególnie w fotogramach Piotra Kardasza (II nagroda), Marcina Hołdy i Daniela Raczyńskiego (wyróżnienie). Temat ekologii portretu, aktu, są trudne do realizacji nawet dla profesjonalisty, być może, dlatego i na tej wystawie pojawiły się "modne samograje" typu muzyki "disco polo", nie pokazuje nic nowego – poza poprawnością. Na pewno smutnym faktem jest niemal symboliczny udział w przeglądzie młodych fotografików z Bolesławca i Dolnego Śląska. Likwidacja pracowni fotograficznych w domach kultury oraz kół zainteresowań w szkołach nie napawa optymizmem, tym bardziej, że uprawianie fotografii artystycznej wymaga od twórcy nie tylko talentu i czasu, ale również posiadania sporej gotówki. Trzy osoby biorące udział w X Przeglądzie Fotografii Młodzieżowej otrzymały podwójne nagrody (regulaminową i specjalną). Byli to:
Magdalena Fanslau z Gdyni, Patrycja Głowala z Rybnika i najmłodszy z nich -Tomasz Żukrowski z Bolesławca (syn znanego fotografa prasowego z "Łużyc" -Leszka Żukrowskiego. Zapytałem Magdę Fanslau na co zwróciła uwagę spacerując po naszym mieście? Tutaj padła szybka odpowiedź – na walący się budynek (u. B. Prusa) i ładny rynek. O swoich fascynacjach fotografią powiedziała: wszystko zaczęło się w szkole podstawowej, od pierwszego aparatu fotograficznego o nazwie "Smiena" i pierwszego sukcesu w Ogólnopolskim Konkursie Liceów Plastycznych, gdzie moje zdjęcia zostały zakwalifikowane do wystawy. Obecnie jestem uczennicą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, w klasie fotografii, wkrótce czeka mnie matura. Jeszcze nie wiem, co będę robić po szkole, natomiast wiem, co zrobię z nagrodą pieniężną (i Nagroda – 650 zł) – przeznaczę na zakup obiektywu długoogniskowego. Aktualnie fotografuję Minolta, a zdjęcie na konkurs wykonałam w domu, oświetlając modela (brata i siostrę) tylko jedną lampą. Obróbkę materiałów fotograficznych wykonałam w swojej małej ciemni fotograficznej. Preferuję fotografię czarno-białą, chociaż na wystawie podobały mi się zdjęcia kolorowe przedstawiające zachód słońca oraz impresje kwiatowe. Do Bolesławca przyjechałam z mamą i koleżanką. Jest to mój największy sukces! – Myślę, że nie ostatni.

Reklama