Kilka uwag o laparoskopii

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Ciekawostki regionalne
Pod koniec ubiegłego roku dla działu rehabilitacji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zakupiono Laser Biostymulacyjny, fundatorem tego nowoczesnego aparatu był Prezydent Miasta Bolesławca.
Do obsługiwania lasera zostało przeszkolonych 4 osoby, pracownicy działu rehabilitacji.
Już wkrótce, po przygotowaniu odpowiedniego pomieszczenia, mieszkańcy Bolesławca będą mogli korzystać z zabiegów laseroterapii.
Laser – to słowo-klucz XX wieku. Utworzone z angielskich słów oznacza dosłownie: wzmacnianie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. Jest to więc światło z dodatnim sprzężeniem zwrotnym.
Badania prowadzone przez fizyków, inżynierów, lekarzy doprowadziły do skonstruowania lasera, który służy w różnych dziedzinach medycyny. W zależnościach od celów różna jest jego konstrukcja i parametry techniczne. Zastosowań lasera w medycynie jest już bardzo wiele. Począwszy od metod inwazyjnych, powodujących niszczenie tkanki (chirurgia), po subtelne działania stymulujące procesy biochemiczne (specyficzne reakcje fizyczne, chemiczne, metaboliczne zachodzące w komórkach organizmów żywych).
Laser jest najnowszym z odkrytych źródeł światła i znacznie efektywniejszym od dotychczas stosowanych.
Absorpcja małych dawek promieniowania laserowego prowadzi do skutków makroskopowych w postaci efektu przeciwbólowego, przeciwzapalnego, zwiększającego efektywność procesów odżywiania, wzrostu i regeneracji komórek. Laseroterapia biostymulacyjna może być stosowana jako indywidualna metoda leczenia i może też być kojarzona z tradycyjnymi sposobami postępowania leczniczego jak: farmakoterapia, fizykoterapia, akupunktura i inne.
Terapia laserem daje sprawdzone, pozytywne wyniki między innymi w postępujących chorobach:
1.w deratologii: liszaje, opryszczki, blizny, bliznowce, oparzenia, odmrożenia, odleżyny, owrzodzenia żylakowate, nacieki;
2.w stomatologii: zapalenie okostnej, miazgi, zębodołu, likwidacja objawów szczękościsku;
3.w laryngologii: zapalenie zatok, migdałków, ślinianek;
4.w chirurgii plastycznej i kosmetyce: wygładzanie zmarszczek, odciski, znamiona, przebarwienia skóry;
5.w reumatologii: reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany zwyrodnieniowe stawów, uszkodzenie ścięgien, stany zapalne stawów;
6.w traumatologii: stłuczenia, skręcenia stawów, zespoły bólowe kręgosłupa, zespół łokcia tenisisty, obrzęki pourazowe i krwiaki, uszkodzenia nerwów obwodowych.
Laseroterapię z powodzeniem stosuje się również w innych dziedzinach medycyny: okulistyka, gastroenterologia, pulmonologia, kardiologia, ginekologia. Zabiegi te wykonywane są przez lekarzy specjalistów danej dziedziny.
Tak jak w każdej innej metodzie leczenia i w laseroterapii istnieje pewna grupa przeciwwskazań. Jest to podwyższona wrażliwość na oddziaływanie światła i zaawansowane choroby systemu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, choroby przebiegające z wysoką temperaturą, zatrucia, padaczka, nadczynność tarczycy, czynna gruźlica płuc, ciąża, menstruacja.

Reklama