Harcerska Akcja Letnia – 1994

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Obozy harcerskie naszego Hufca od lat są prowadzone metoda puszczańska, nie ma prądu, gazu, ciepłej wody w kranie, a posiłki też trzeba prawie samodzielnie przygotować.
Dajemy młodzieży możliwość wyżycia się i wykazania zaradnością. Odcięci przez 4 tygodnie od cywilizacji – radia, telewizji, prasy, zanieczyszczeń i hałasu miasta żyjemy rytmem przyrody.
Zajęcia gry, zabawy, szkolenia, służby są tak dobrane by każdy mógł się czymś wykazać i czegoś nauczyć.
Obozy są lokalizowane co roku na innym terenie. Zawsze jest to las nad jeziorem lub rzeką, w miarę daleko od szlaków komunikacyjnych.
Dlatego, że robimy małe obozy, zawsze pozostawiamy po sobie porządek i pracujemy na rzecz Nadleśnictw gdzie obozujemy, nie mamy żadnych problemów z uzyskaniem zgody na pobyt. tym roku byliśmy na terenie województw :koszalińskiego -1 obóz -1 Drużyny Harcerskie) im. G. Morcinka prowadzony przez dh. Huberta Bonina hm, zielonogórskiego – 3 obozy – 11 Drużyny Harcerskiej "Hubal" prowadzony przez dh. Bogdana Kuliberdę hm, II Szczepu Harcerskiego "Wigry" prowadzony przez dh. Zdzisława
Abramowicza hm, Kręgu Instruktorskiego "Lawina" prowadzony przez dh. Joannę Jaśkowiak pwd olsztyńskiego – 3 obozy żeglarskie – 5 Harcerskiej Drużyny Wodnej im. L.Teligi prowadzone przez dh Dariusza Rataja pwd, Zdzisława Czyżowicza phm i Bogusława Solskiego pwd.
Obozy harcerskie trwały od 26 do 30 dni, żeglarskie po 18 dni
Odpłatność uczestników od 1.500.000,- do 2.400.000,- za obóz żeglarski z kursem na patent żeglarski.
Tak niskie koszty naszych obozów są wynikiem tego, iż kadra instruktorska jeździ całkowicie społecznie, nieodpłatnie, pomagają nam Zakłady Pracy (najwięcej BFFiA "Polfa" i "BONiTEX"), maksymalnie obniżamy koszty własne, pomagają również rodzice. A najważniejsze, że dysponujemy własnym sprzętem obozowym i żeglarskim, który chociaż nie jest najnowszy dzięki śródrocznej pracy harcerzy dobrze nam jeszcze służy.
W obozach wzięło udział 280 dzied i młodzieży, jest to o 80 osób mniej niż planowaliśmy, lecz z braku dofinansowania nie byliśmy w stanie pomóc im finansowo. Opiekowało się nimi łącznie 49 osób kadry.
Plon tegorocznej Akcji to m. in. pozyskanie stałej bazy żeglarskiej w Siemianach nad j. Jeziorak k. Iławy, gdzie mamy możliwość przechowywania sprzętu i wydzielony własny teren pod obozy.
40-osobowa harcerska reprezentacja Hufca wzięła udział w uroczystych obchodach 55 rocznicy Powstania Warszawskiego, które odbyło się w Warszawie w dn. 30.07 – 2.08.94 r. Zaprezentowaliśmy się tam bardzo pozytywnie, obsługując imprezy, biorąc udział i zdobywając I miejsce we współzawodnictwie przygotowanym przez Chorągiew Stołeczną.
Dla harcerzy było to duże przeżycie zobaczyć i rozmawiać z weteranami, kombatantami, politykami, prasą i telewizją, tym bardziej, że o wyjeździe dowiedzieli się w ostatniej chwili, już w autobusie.
Wspomogliśmy również TPD nieodpłatnie wynajmując sprzęt i rozstawiając stanicę nieobozowegop lata na basenach.
Obóz harcerski jest nieodłącznym elementem pracy i działania drużyny w ciągu całego roku, dlatego też odbyły się już pierwsze wrześniowe biwaki, zbiórki, spotkania, nieprzerwanie toczy się nasza harcerska działalność.

Reklama