Pośpiewajmy razem

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

"Pośpiewajmy razem, bo tak naprawdę jesteśmy tacy sami bez względu na to, gdzie mieszkamy"
Pod takim hasłem przeprowadzony został w niedzielę 9.06.1996 r. I Festiwal Piosenki Dziecięcej "Pośpiewajmy razem" w Ocicach. Uczestnikami Festiwalu byli młodzi artyści szkół podstawowych gminy i miasta Bolesławiec. Celem konkursu było propagowanie muzyki, tańca i śpiewu wśród młodzieży oraz integracja środowiska miejskiego i wiejskiego. Organizatorzy festiwalu opracowując zasady uczestnictwa przewidywali przełożenie festiwalu w razie deszczu... nikt nie przewidział, że w niedzielę 9.06.96 w cieniu odnotować można było +35)*C. Wszystkich strapionych i wymęczonych upałem artystów koił swoim cieniem park, w którym odbywał się festiwal.
Na specjalnie do tych celów przygotowanej przez pracowników szkoły i rodziców scenie prezentowały się zespoły, soliści okolicznych szkół.
Formuła festiwalu nie przewidywała oceny występów przez jury. Konkurs miał charakter plebiscytu publiczności.
W pierwszym bloku prezentowały się duety i soliści. Po przeprowadzonym głosowaniu publiczność wybrała swoich laureatów:
I miejsce – duet ze Szkoły nr 6 w Bolesławcu,
II miejsce – duet ze Szkoły z Kraśnika Górnego,
III miejsce – Emilia Izba z Nowej Wsi Kraśnickiej.
W drugim bloku prezentowały się zespoły wokalne i taneczne. Zgromadzona w parku publiczność zdecydowała, że w kategorii zespołów wokalnych wyróżnienia otrzymają:
I miejsce – zespół "Ściąga" z Ocic,
II miejsce – zespół "My na szlaku" z Ocic,
III miejsce – zespół "Małe Echo" ze SP nr 6 w Bolesławcu.
Ogromną furorę zrobił jedyny zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bolesławcu, który zaprezentował układ gimnastyczno-taneczny na podkładzie muzyki country.
Publiczność osobno doceniła wysiłki "piątki" w postaci nagrody specjalnej w kategorii zespołów tanecznych.
Miło przyjęto występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Bolesławcu, którzy na festiwalu prezentowali się dwa razy: w kategorii solistów i zespołów.
Oprócz nagród w postaci kaset wideo i magnetofonowych, każdy uczestnik konkursu otrzymał kasetę nagrania ze swoim występem.
Poza nagrodami publiczności przyznano również wyróżnienia indywidualne, których sponsorem było Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych w Bolesławcu, a wręczenia dokonali: Dariusz Kwaśniewski – prezes STN oraz Wacława Woźniak – wizytator KO w Lubaniu.
Sympatyczne "aligatory", stały się maskotką festiwalu i otrzymały je zespoły: "My na szlaku" z Ocic, "Małe Echo" ze SP nr 6 w Bolesławcu, zespół taneczno-gimnastyczny ze SP nr 5 w Bolesławcu.
Organizatorami konkursu była Rada Szkoły Podstawowej w Ocicach, STN w Bolesławcu, GOKiS w Kruszynie.
W trakcie festiwalu zapłonęło w górnej części parku ognisko, gdzie uczestnicy i zgromadzona publiczność mogła upiec kiełbaski i miło spędzić czas.
Do plebiscytu przystąpiło 9 szkół na 22 z terenu gminy i miasta. To za mało, ale... niech żałują ci, których przy wspólnym ognisku i śpiewie zabrakło.
Przedstawiony przez zespoły i solistów repertuar zawierał wiele cennych pozycji tekstowych i melodycznych. Kolejna edycja Spotkań z Folklorem wykazała niesłabnące zainteresowanie tradycyjnym śpiewem i muzyką ludową. Świadczy o tym liczny udział wykonawców. Słowa uznania należą się organizatorom za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie imprezy oraz za stałą pracę z zespołami w terenie, której efektem jest wysoki poziom prezentacji.

Reklama