Aktualności Samorządowe

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Władze miasta i gminy winny ściśle współpracować w zakresie realizowania wspólnych inwestycji w mieście i miejscowościach zlokalizowanych w jego sąsiedztwie.
Taki zamiar przyświecał trzeciemu z kolei posiedzeniu Zarządów Miasta i Gminy, podczas którego analizowano projekt miejscowego planu ogólnego zagospodarowania miasta. Zarządy przedstawiły projektantom propozycje zmian elementów planu, takich jak:
- lokalizacja cmentarza komunałnego obok cmentarza Kutuzowa przy ulicy II Armii Wojska Polskiego, na pograniczu miasta i wsi Dobra,
- obwodnica lokalna w rejonie torów kolejowych i ogrodów działkowych, na terenie wyrobiska, pod warunkiem rozstrzygnięcia przez władze miejskie spornych kwestii z mieszkańcami sołectwa, pod kątem zapewnienia wsi niezbędnej infrastruktury,
- połączenie elementów infrastruktury technicznej Osiedla Kwiatowego i Przylesie z terenem wsi Dobra (nowy wodociąg dla miasta, sieć wodno-kanalizacyjna, wspólna stacja redukcyjna na dostawę gazu).
- dostawa gazu dla wsi Łaziska i Kruszyn poprzez budowę wspólnych stacji redukcyjnych dla tych wsi i dla kotłowni przy ulicy W. Wasilewskiej, przewidywanej jako kotłownia z zasilaniem gazowym, – podłączenie do wodociągu miejskiego wsi położonych promieniście od miasta poprzez budowę wspólnego dla miasta i gminy ujęcia wody we wsi Rakowice.
CZY WARTO INWESTOWAĆ W ZABYTKI?
Przez wiele lat sporadycznie otrzymywaliśmy od zainteresowanych mieszkańców Jeleniej Góry, Krakowa, Skarżyska Kamiennej, Łodzi, Lubina i Bolesławca oraz Spółki z Warszawy - sygnały o ich ewentualnych zamiarach nabycia pałacu w Ocicach. Po udzieleniu przez nas bliższych informacji o stanie technicznym obiektu, zapał chętnych wygasł, gdyż perspektywy przeprowadzenia rewaloryzacji skutecznie zniechęcały do inwestowania środków finansowych.
XVI-wieczny pałac, z elementami przebudowy, dokonanej w XX wieku, położony jest wraz z fragmentem dawnego parku, na działce o pow. 0,63 ha i do czasu jego skomunalizowania stanowił własność Skarbu Państwa. Stan obiektu, zgodnie z przeprowadzoną w ubiegłym roku ekspertyzą, wykazuje bardzo poważny procent zdewastowania. Nierozsądnym jednakże byłoby dokonywanie jego rozbiórki gdyż wartość historyczno-architektoniczna pałacu, ujętego w rejestrze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jest wysoka.
Walor zabytkowy obiektu docenili przedstawiciele Spółki Projektowo-Inwestycyjnej STUDIO PROJEKT z Wrocławia. Jako specjaliści branży architektonicznej, prowadzący min. rewaloryzację obiektów zabytkowych uznali, że warto zabezpieczyć pałac przed dalszą dewastacją i przywrócić go do stanu dawnej świetności. Kierując się pozytywną opinią Konserwatora i uchwałą Rady Gminy - pałac został sprzedany tej firmie, z przeznaczeniem na cele turystyczne (zajazd) - zgodnie z charakterem obiektu, jego architekturą i usytuowaniem. W perspektywie istnieje możliwość poszerzenia zakresu działalności, związana z dokupieniem gruntów, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu.
Nabywcy mają świadomość, iż do ostatecznego efektu prowadzi długa i trudna droga, przede wszystkim konieczność zainwestowania sporego kapitału, a także rozwiązanie problemu wykwaterowania z pałacu zamieszkujących tam lokatorów i zapewnienie im odpowiedniego lokum.
POWSTAJE BUDŻET
Zarząd Gminy wstępnie rozpatrzył założenia do projektu planu finansowo-rzeczowego gminy na rok przyszły. Na początku grudnia projekt poddany zostanie ocenie przez Komisje problemowe Rady Gminy, aby 29 grudnia przedstawić można było Jego ostateczną wersję do uchwalenia przez Radę.

Reklama