Miasto tanio sprzedaje tereny

Miasto tanio sprzedaje tereny
fot. Jest szansa, że bolesławieckie podwórka będą przypominały zadbane skwery. Ma to ułatwić możliwość dokupienia gruntu bezpośrednio przylegającego do budynku.
istotne.pl nieruchomość, miasto, finanse, publiczne

Co zrobić, by mieszkańcy Bolesławca bardziej dbali o swoje otoczenie? Pomysł na to jest prosty. Gmina miejska będzie tanio sprzedawać tereny wokół budynków.

Do tej pory ludzie kupowali teren w centrum miasta, ale tylko pod budynkiem, bo tak było taniej. Działki wokół nieruchomości należały do kogoś innego. Skutek był taki, że gdy właściciele chcieli wyremontować budynek, musieli uzgadniać ustawienie rusztowań na cudzym terenie.

Tania sprzedaż bezpośrednio przyległych gruntów do budynków wielorodzinnych to korzyść nie tylko dla mieszkańców, ale również dla miasta. W wielu przypadkach zwolni to Gminę Miejską Bolesławiec z konieczności utrzymywania terenów, które nie mogą zostać zabudowane i są poprzecinane przebiegającymi sieciami infrastruktury technicznej.

To wszystko umożliwi ostania zmiana uchwały w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami, stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Bolesławiec. Właściciele lub współwłaściciele mieszkań przy sprzedaży lub oddaniu w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej mogą ją nabyć w drodze bezprzetargowej, ze zniżką w wysokości 90% ceny nieruchomości. Koszty związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży lub oddania w użytkowane wieczyste oraz opłaty notarialne i sądowe ponoszone są przez nabywców, proporcjonalnie do posiadanych udziałów w nieruchomości.