Laparoskopia

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Co to jest laparoskopia?
-Słowa "skopia" oznacza zaglądanie do wnętrza organizmu, zaś laparoskopia to zaglądanie do jamy brzusznej. Oprócz tego w medycynie istnieją inne rodzaje skopii, między innymi laryngoskopia (wziernikowanie, zaglądanie do krtani), gastroskopia (zaglądanie do żołądka),cestoskopia (zaglądanie do pęcherza moczowego), rektoskopia (zaglądanie do końcowego odcinka jelita grubego).
-Czy laparoskopia służy jedynie postawieniu diagnozy?
-Laparoskopia jest zarówno metodą diagnostyczną, jak i metodą leczenia. Tym się różni od innych metod, że jest bardziej bezpieczna, mniej inwazyjna i pozwala na bardziej precyzyjne postawienie diagnozy czy wykonanie zabiegu.
-Czy jest to także rodzaj operacji?
-Tak. W diagnozowaniu chorób laparoskopia jest stosowana wtedy, gdy inne badania nie zdają egzaminu, zaś w leczeniu zastępuje tradycyjny zabieg chirurgiczny.
Laparoskopia polega na tym, że nacina się w paru miejscach jamę brzuszną. Są to otwory 5-10 milimetrowe, a więc bardzo maleńkie. Przez te nacięcia wprowadza się do jamy brzusznej światłowód, co umożliwia bardziej dokładne obejrzenie za pomocą kamery na monitorze brzucha, jajników itd. i postawienie diagnozy. Jeżeli wykorzystujemy laparoskopię do operacji, to mechanizm jest ten sam, ale przez owe nacięcia wprowadzamy narzędzia chirurgiczne i wykonujemy zabieg, śledząc jego przebieg na ekranie monitora, w dużym powiększeniu.
-Co można zdiagnozować za pomocą laparoskopii?
-Jak już wspomniałem, metodę tę wykorzystuje się wówczas, gdy inne badania zawodzą. Laparoskopię stosuje się w celu pobierania wymazów z jamy otrzewnej, do diagnozowania takich schorzeń, jak niepłodność, endometrioza (gruczolistość), zmiany nowotworowe na narządach rodnych, mięśniaki macicy, zmiany zapalne, torbiele, a także przy ciąży pozamacicznej.
-A co można operować za pomocą laparoskopii
-Wyżej wymienione schorzenia, a więc można usunąć macicę, jajniki, torbiele, zmiany nowotworowe, ciążę pozamaciczną itd.
-Czy przy takiej operacji – podobnie jak przy tradycyjnym zabiegu – pacjentka jest poddawana narkozie?
-Tak.
-Czy każda kobieta może się poddać laparoskopii bez względu na wiek i stan zdrowia?
-Nie ma specjalnych przeciwwskazań do zastosowania tej metody w diagnostyce czy leczeniu. Ograniczenia, jak na przykład wiek czy stan zdrowia, są takie same, jak przy tradycyjnym zabiegu. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że w wielu przypadkach zabieg wykonany metodą laparoskopii o wiele mniej obciąża organizm niż normalna operacja, pacjent traci znacznie mniej krwi, nawet przy dużej operacji, czas rekonwalescencji jest o wiele krótszy (wynosi 2, 3 dni) i – co nie jest bez znaczenia, zwłaszcza dla kobiet, ma również zalety natury estetycznej – blizny po nacięciach są maleńkie i prawie niewidoczne.
Dodatkową zaletą laparoskopii jest to, że obraz narządów, przebieg operacji zostaje utrwalony na kamerze wideo i może być oglądany przez specjalistów.
-A czy istnieją jakieś uboczne skutki tej metody?
-Nie zawsze tego typu badanie czy leczenie jest wskazane. Przykładowo w niektórych ośrodkach w Niemczech 80 procent zabiegów ginekologicznych jest wykonywanych za pomocą laparoskopii, ale i tam zdarzają się sytuacje, kiedy odstępuje się od tej metody i nawet już w trakcie zabiegu przechodzi na tradycyjne operowanie. Ponadto laparoskopia wymaga określonych umiejętności od lekarza, który ją wykonuje. A poza tym jest to mimo wszystko zabieg chirurgiczny, może dojść do powikłań, tak jak w przypadku każdej operacji.
Wpływają pieniądze na laparoskop
Po udanej akcji DAR SERCA prowadzonej w ubiegłym roku ( przypominamy, że zakupiony został i przekazany szpitalowi sprzęt medyczny: ultrasonograf i aparat laryngologiczny). Społeczny Komitet Zakupu Sprzętu Medycznego działający przy TMB zabiega w tym roku o zebranie środków na zakup LAPAROSKOPU. Pisaliśmy już o tym urządzeniu wykonującym "bezkrwawe" operacje, a ponadto odbyła się w Telewizji Lokalnej rozmowa na temat zalet tego aparatu, z udziałem lekarzy medycyny Jana Ośko, Macieja Pawlika, Stanisława Szczepańskiego i członków Społecznego Komitetu.
Informujemy z satysfakcją, że są już wpływy od życzliwych zakładów, urzędów, firm handlowych i osób indywidualnych na zakup laparoskopu. Poważne kwoty zadeklarowali: BFFA "Polfa", Urząd Miasta i Urzędy okolicznych Gmin.
Dziękujemy.... Wszystkim Ofiarodawcom.
Przypominamy numer konta:
PKO O/Bolesławiec
Nr k-ta 22618-4112-132
Społeczny Komitet Zakupu Aparatury Medycznej przy TMB

Reklama