Zlot kombatantów ziemi bolesławieckiej

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Spotkaniem kombatantów przy ognisku na ośrodku wypoczynkowym 18 Pułku Rakiet w Trzebieniu zakończono tegoroczne obchody 50. rocznicy powrotu Bolesławca do Macierzy i zakończenia II wojny światowej. Uczestniczyło w nim prawie 350 osób zrzeszonych w organizacjach kombatanckich Ziemi Bolesławieckiej, jak również spora grupa z Koła Gminnego, Gromadki, Warty Bolesławieckiej, Osiecznicy i Nowogrodźca. Reprezentowali byłych żołnierzy regularnych oddziałów militarnych koalicji antyhitlerowskiej, uczestników ugrupowań partyzanckich walczących z faszyzmem. Byli także ci, którzy za przeciwstawienie się komunistycznemu totalitaryzmowi cierpieli w więzieniach i radzieckich łagrach.
Zlot jak zwykle rozpoczął się od uroczystej zbiórki jego uczestników w koszarach 18 Pułku Rakiet. Wziął w nich udział cały stan osobowy pułku. Zaszczycili swoją obecnością m.in. v-ce prezydent miasta Władysław ZUZIAK, wójt gminy Kazimierz GAWRON, wojewódzki prezes ZKRPiBWP płk Edward JAKUBOWSKI, szef WKU płk Władysław JĘDRYCZKA i prezes TMB Zygmunt BRUSIŁO. Ze swoimi sztandarami i "podopiecznymi" przybyli prezesi: Włodzimierz KOWALSKI, Józef DOLECKI, Franciszek ZIELIŃSKI, oraz Józef PUS.
Trudno jest wiernie przelać na papier podniosły i uroczysty charakter tego dnia, siane przez występujące z trybuny pułkowej i stojących w zwartych szeregach żołnierzy najmłodszego pokolenia życzliwości pod adresem bohaterów wydarzeń sprzed półwiecza. Gospodarz uroczystości – dowódca garnizonu płk Stanisław CHWOJNICKI w swoim wystąpieniu podkreślił, że ich wysiłek i cierpienie nie poszły na marne, że w efekcie przyczyniły się do odrodzenia wolnej i suwerennej ojczyzny. A jakże symbolicznym w swej wymowie był gest prezesa ppłka Włodzimierza KOWALSKIEGO, który otrzymawszy okazałą wiązankę kwiatów od wójta gminy Kazimierza GAWRONA złożył ją na ręce nauczycielki tajnego nauczania, żołnierza AK Jadwigi GOŁĄB!
Spróbujmy wymienić kilka nazwisk uczestników zlotu, którzy znaleźli się w grupie 160 nowo mianowanych na kolejne wyższe stopnie wojskowe w korpusie podoficerskim przez szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz 60. wyróżnionych listami gratulacyjnymi przez wojewodę jeleniogórskiego. Byli to m.in.: Jan CZAJKOWSKI – Kawaler Krzyża Grunwaldu, jedyny żyjący posiadacz tego odznaczenia w Bolesławcu, Otton ZYCH -Kawaler Virtuti Militari V klasy za 1939. rok, Bolesław MORUS – hubalczyk, Antoni ŚWIERZEWSKI i Stanisław KRASOWSKI – żołnierze spod Lenino, Antoni KŁOS, Kazimiera BIDZIŃSKA i Leszek MIKIETYŃSKI – żołnierze PSZ na Zachodzie, Eugeniusz NIENARTOWICZ i Jakub FELDMAN – żołnierze Armii Czerwonej i Wojska Polskiego, Józef SATOŁA – BCH, Maria RADZIEJEWSKA – ruch oporu Belgii, Zbigniew SONTA i Hubert BONIN – żołnierz AK, Stanisław RAK – żołnierz AK i więzień obozu koncentracyjnego, Maria DAWIDOWICZ, Julia i Adolf EMILIAŃCZYKOWIE, Genowefa i Kazimierz SOLKIEWICZOWIE – żołnierze AK i "Łagiernicy", Aniela DUMA, Jadwiga MYTNIK i Irena JEZIORNA- ugrupowania partyzanckie w Jugosławii, Michał DROHOMIRECKI i Eugeniusz STACHOWSKI – żołnierze spod Monte Cassino oraz Stanisław PASZKUĆ ze Zgrupowania Wileńskiego AK.
Kombatanci wyrażają swoją wdzięczność dowództwu garnizonu oraz dyrekcjom KPKS, MPK i ZCh "Wizów" za pomoc w zorganizowaniu zlotu.

Reklama