Exlibrisy w bibliotecznej galerii

Logo gazety „Głos Bolesławca”
fot. Głos Bolesławca Wpis archiwalny – Głos Bolesławca.
istotne.pl 3977 bolesławiec

Reklama

Ekslibris to znak właściciela książki, wykonany najlepiej w szlachetnej technice graficznej. Jeśli znak ten wykonuje artysta książka po wklejeniu do niej ekslibrisu podnosi swoją wartość artystyczną i estetyczną. Jeśli miniaturowe dzieło sztuki wykona dziecko – zyskuje na oryginalności i urodzie...
Najstarszy znak własności znajdując się w londyńskim muzeum pochodzi z czternastego stulecia przed naszą erą – gliniana tabliczka oznaczająca zwój papirusu należący do egipskiego władcy Amenhotepa IV. Z wieków średnich ocalały ekslibrysy malowane na tytułowej stronie rękopisu, z reguły przedstawiające herb właściciela książki. Znak własności w postaci naklejonej kartki pojawił się w Niemczech w drugiej połowie XV wieku. Pierwszy z zachowanych polskich ekslibrisów pochodzi z 1516 r., a wykonany był w drukarnii Hieronima Wietora, znamienitego drukarza i wydawcy rodem z Lubomiera. Ekslibris ten oznaczał własność Macieja Drzewieckiego – prymasa i Kanclerza Wielkiego Koronnego. Ale dość historii.
Współczesność dostarcza nam równie doskonałych przykładów miniaturowych dzieł sztuki graficznej, tym razem eksponowanych w nowej, kameralnej galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bolesławcu. Zasłużona placówka kultury przygotowuje się do dostojnego jubileuszu 50-lecia pracy w środowisku, które przypada na listopad 1995 r. W sympatycznej minigalerii eksponowane zostały prace, które wpłynęły na konkurs. Było ich nie mało: dzieci najmłodsze (6-10 lat) wykonały 6 ekslibrisów, starsze (11-15 lat) – przekazały aż 66 prac, młodzież 16-17 letnia pokazała 8 miniaturowych dzieł graficznych. Dorobek wyjątkowo obfity i piękny zarazem, a w szystko to zmieściło się w nowej galerii "FORMAT". Najlepsze prace zostaną nagrodzone jesienią tego roku. W inauguracji pracy galerii wziął udział Prezydent Miasta inż. JÓZEF KRÓL, on też pierwszy wpisał się do księgi pamiątkowej.

Reklama