Uczennice „Elektronika” wiedzą wszystko o mediach

Uczennice „Elektronika” wiedzą wszystko o mediach
fot. ZSE Bolesławiec Aż 5 uczennic Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu przeszło do finału ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach, a jedna z nich wygrała indeks na uczelnię wyższą.
istotne.pl 183 olimpiada, zse bolesławiec, wiktoria jędryczka

Reklama

Pierwszy etap olimpiady odbywał się na przełomie października i listopada 2016 roku. 22 uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu przeszło do etapu okręgowego, który miał miejsce we Wrocławiu. Do ogólnopolskiego finału awansowało 10 osób z Dolnego Śląska. Jak się okazało, połowa z nich to uczennice „Elektronika”: Lidia Feret, Hanna Druzgała, Małgorzata Bociek, Monika Matuszewska oraz Wiktoria Jędryczka. Uczestniczki do olimpiady przygotowywała Elżbieta Niedźwiecka.

O tym, jak wyglądał warszawski finał, opowiada Wiktoria Jędryczka:

Z samego rana wyruszyłyśmy do Warszawy (z powodu wypadków losowych, niestety, tylko w czwórkę). Po kilku godzinach podróży pociągiem weszłyśmy do Audytorium Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zmierzyłyśmy się z finałowym testem, tak jak poprzednio, składającym się z 40 pytań o różnej tematyce. Przed ogłoszeniem wyników mieliśmy okazję porozmawiać z Filipem Chajzerem, który opowiadał o urokach zawodu dziennikarza i przywoływał wiele ciekawych anegdot. Przybliżył nam cel dziennikarstwa oraz wszystkie dobre i złe strony pracy w tym zawodzie.

Kolejnym gościem Olimpiady, mającym przekazać nam niezbędne tajniki zawodu, był Filip Springer. Opowiadał on o swojej własnej drodze, którą obrał, i o całokształcie swojego reportażu oraz postrzeganiu świata, mediów i kraju. Oba spotkania były bardzo ciekawe, każde z nich pokazało nam inne aspekty pracy dziennikarskiej, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na ten zawód.

Gdy nadszedł moment ogłoszenia wyników, okazało się, że jedną z uhonorowanych indeksem osób jest Lidia Feret.

W. Jędryczka:

Ale na tym jeszcze nie koniec – kolejną atrakcją zaplanowaną dla nas przez organizatorów było zwiedzanie siedziby Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza. Dało nam to obraz tego, jak tworzone są filmy, jak wiele osób potrzeba do stworzenia kilkuminutowej produkcji oraz jak niełatwa jest praca filmowca. Mieliśmy przyjemność odwiedzić zarówno stary budynek, jak i nowy, w którym mieści się studio „Pytania na Śniadanie” oraz Muzeum Telewizji. Zobaczyliśmy tam stare kamery, reprodukcje starych kadrów filmów, stroje oraz gadżety wykorzystywane przez filmowców przed erą technologii, jaką znamy dzisiaj.

Uczniowie z ZSE od trzech lat wygrywają olimpiady poświęcone tematyce edukacji medialnej. Dwa lata temu Martyna Rosa (z klasy o profilu technik cyfrowych procesów graficznych) wygrała indeks na uczelnię wyższą w czasie Olimpiady Wiedzy o Mediach, w ubiegłym roku Wiktoria Jędryczka zdobyła II miejsce w Wielkim Turnieju Edukacji Medialnej, a w tym roku Lidia Feret (obie z klasy o tym samym profilu) zdobyła indeks na uczelnię wyższą podczas Olimpiady Wiedzy o Mediach.

Reklama