Europoseł spotkał się z młodzieżą

Europoseł spotkał się z młodzieżą
fot. Krzysztof Gwizdała W piątkowej debacie z europosłem brały udział organizacje młodzieżowe działające na terenie Bolesławca. Młodzi ludzie pytali między innymi o znaczenie Europejskiej Konstytucji, o przyszłość Unii a także o ocenę obecnej sytuacji w kraju.
istotne.pl polityka, jacek protasiewicz

W spotkaniu, zorganizowanym w sali starostwa, uczestniczyli przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej, Stowarzyszenia Młodych Demokratów, Federacji Młodych Socjaldemokratów, Kół Europejskich oraz Młodzieżowej Rady Miasta.

Czy nowopowstała Partia Centrum jest zagrożeniem dla Platformy Obywatelskiej? Czy w szeregach Platformy nie ma lepszego kandydata na premiera niż Jan Maria Rokita? Czy w razie przyjęcia nowego traktatu europejskiego Platforma nie powinna popełnić samobójstwa (chodzi o wcześniejsze hasło Platformy "Nicea albo śmierć" – dop. red.)? To tylko niektóre z postawionych pytań w czasie piątkowej debaty.

Najwięcej pytań zadała Młodzież Wszechpolska i Federacja Młodych Socjaldemokratów. Piątkowy gość starał się odpowiadać na wszystkie pytania, choć niektóre z nich sprawiały mu trudności. Nie chciał na przykład odpowiedzieć, kto będzie kandydatem Platformy w wyborach prezydenckich.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Na pytanie, czy Platforma w dalszym ciągu chce umierać za Niceę, odpowiedział, że to stwierdzenie było aktualne na etapie tworzenia Konstytucji Europejskiej, a obecnie nie ma już takiego znaczenia. Jacek Protasiewicz starał się wyjaśnić, że Konstytucja Europejska nie jest konstytucją w pełnym tego słowa znaczeniu. Że jest to kolejny traktat regulujący funkcjonowanie Unii Europejskiej.

Generalnie odpowiedzi Jacka Protasiewicza były rozwlekłe i często odbiegały od sedna pytania.

Na zakończenie debaty doszło do słownej potyczki pomiędzy Młodzieżą Wszechposką a Młodymi Demokratami. Punktem zapalnym okazało się stwierdzenie jednego z Młodych Demokratów dotyczące tego, że Młodzież Wszechpolska często łamie prawo. Młodzież Wszechpolska zażądała konkretnych przykładów.

W emocjonalnej przepychance obie strony zaczęły straszyć się sądem. W pewnym momencie atmosfera stała się nieprzyjemna, kiedy jeden z członków Młodzieży Wszechpolskiej wysnuł przypuszczenie, że jego adwersarz chciałby mieć parę gejów za rodziców. Prowadzący debatę w końcu zdecydowali się przerwać ostrą wymianę zdań. Na zadawanie kolejnych pytań zabrakło czasu...

Jacek Protasiewicz to polityk Platformy Obywatelskiej. Reprezentuje Polskę w Parlamencie Europejskim. Swoje poglądy polityczne określa jako konserwatywno-liberalne.

Zobacz także

Więcej o Jacku Protasiewiczu