Pamiętają o Sybirakach, Helena Kowal honorową obywatelką Dolnego Śląska

Ludzie
fot. UM Bolesławiec W rocznicowej uroczystości uczestniczyli Sybiracy, władze Związku Sybiraków, przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i organizacji, a także społeczność szkoły – rodzice, uczniowie i nauczyciele oraz przyjaciele.
istotne.pl 183 cezary przybylski, historia, piotr roman, sybirak, sp2 bolesławiec, g2 bolesławiec, helena kowal

Reklama

Uroczystość miała miejsce w piątek 9 lutego. – Dziś mija 7 lat odkąd Gimnazjum Samorządowe nr 2 nosi imię Polaków Zesłanych na Sybir. Imię to nie jest tylko zaszczytem, jest przede wszystkim obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, których udziałem stała się krwawa Golgota Wschodu. Dzisiejszy dzień to też 78 rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir – powiedziała dyrektor SP nr 2 Irena Sikora-Kołodyńska. – Uważam, że w życiu każdego człowieka są chwile i wydarzenia niezwykłe, które na stałe zapisują się w jego pamięci. Są również chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe skłaniające do refleksji i przemyśleń. Mamy teraz okazję do rozpamiętywania tego, co było, co jest, i do snucia wizji tego, co będzie. Okazje tego typu nie zdarzają się codziennie. Są to wydarzenia, na które czeka się latami. Dzisiejsza rocznica jest tego dowodem.

Uroczystość była również okazją do wyróżnienia Heleny Kowal złotą odznaką honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego oraz tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska „Civi Honorario”. W imieniu marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego uroczystej dekoracji dokonał prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Należy wspomnieć, że w 2013 roku Helena Kowal została również uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Helena Kowal rozpowszechnia nie tylko kulturę, ale też dba, aby młode pokolenia nie zapominały o historii Polski. Często zapraszana jest na spotkania z młodzieżą szkolną; wygłaszaja prelekcje o Katyniu i Syberii. To zaangażowanie ma podłoże osobiste, ponieważ jej ojciec Franciszek Zadroga był jedną z ofiar Katynia, a ona sama wraz z matką została deportowana na Sybir.

Tamtejsze przeżycia wywarły głębokie piętno na jej osobowości, ucząc życzliwości, społecznego zaangażowania i pokory. Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu im. Polaków Zesłanych na Sybir przyznało Helenie Kowal „Honorowy tytuł wychowawcy i nauczyciela”.

Warto dodać, że głównym założeniem programu edukacji historycznej i obywatelskiej w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir jest przedstawienie uczniom najważniejszych zagadnień historycznych w odniesieniu do tematyki związanej z patronem szkoły, przy jednoczesnym kształtowaniu u nich odpowiednich postaw. Dużą uwagę poświęca się również budzeniu pamięci o Kresach i uświadamianiu uczniom, jak istotną rolę w formowaniu się naszej kultury i bytu narodowego odegrały wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej. Program zakłada integrację szkoły ze środowiskami Sybiraków i Kresowian.

W rocznicowej uroczystości uczestniczyli Sybiracy, władze Związku Sybiraków, przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i organizacji, a także społeczność szkoły – rodzice, uczniowie i nauczyciele oraz przyjaciele.

Więcej informacji na stronie bolesławieckiego magistratu.

Reklama