Nie ma zdecydowanego faworyta wyborów prezydenckich

Nie ma zdecydowanego faworyta wyborów prezydenckich
fot. www W czterodniowej ankiecie czytelnicy Boleslawiec.org najczęściej głosowalni na Piotra Romana, Karola Stasika i Józefa Burniaka.
istotne.pl prezydent, ankieta, wybory, wiesław stefanik, piotr roman, karol stasik, józef burniak

Serwis Boleslawiec.org przeprowadził czterodniową ankietę na temat deklarowanego poparcia dla kandydatów na Prezydenta Bolesławca. Od piątku do poniedziałku w ankiecie zagłosowało 357 osób. Czytelnicy Boleslawiec.org jako faworyta listopadowych wyborów wskazali obecnego prezydenta Piotra Romana, reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość (34% głosów). Tuż za nim znaleźli się Karol Stasik z Platformy Obywatelskiej (25% głosów) i Józef Burniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (23%). Poparcie dla Wiesława Stefanika, reprezentującego Ziemię Bolesławiecką (Partię Demokratyczną), wyniosło 5%.

Według wyników ankiety w wyborach nie zamierza głosować 13% ludzi. Głosy były zliczane za pomocą mechanizmu, który starał się eliminować tak zwane "głosowanie wielokrotne". Zastosowane zabezpieczenia pozwoliły na w miarę rzetelne przedstawienie politycznych sympatii czytelników Boleslawiec.org.

Wykres (pool7)Wykres (pool7)fot. B.org

Wyniki internetowej ankiety nie odzwierciedlają dokładnych preferencji wyborczych wszystkich bolesławian, jednak dają pewien obraz sytuacji w przededniu wyborów prezydenckich. Na podstawie powyższych wyników można wysnuć wniosek, że przewaga obecnego prezydenta nad Karolem Stasikiem i Józefem Burniakiem nie jest zbyt duża. Jeszcze mniejsza jest między kandydatem PO i SLD (tylko 2%).

Wyniki ankiety wskazują także na to, że dojdzie do drugiej tury w której prawdopodobnie zmierzą się Piotr Roman i Karol Stasik. Jeśli doszłoby do takiej sytuacji, decydujący głos mieliby przedstawiciele SLD i PD (Partii Demokratycznej). Gdyby do drugiej tury przeszliby Piotr Roman i Józef Burniak wówczas "rozgrywającym" byłaby Platforma Obywatelska. Sytuacja na bolesławieckim rynku wyborczym jest interesująca. Co ciekawe, w innej ankiecie na temat poparcia dla partii (komitetów wyborczych) zdecydowanie wygrywa Platforma Obywatelska, a nie PiS, z którego wywodzi się Piotr Roman.

Wykres (pool6)Wykres (pool6)fot. B.org
W wyborach samorządowych zagłosuję na:
PO
42.76
SLD
19.63
PiS
15.89
nie będę głosować
14.95
Ziemię Bolesławiecką
6.78
Moim kandydatem na Prezydenta Bolesławca jest:
Piotr Roman (PiS)
34.17
Karol Stasik (PO)
24.93
Józef Burniak (SLD)
22.97
nie będę głosować
12.61
Wiesław Stefanik (ZB)
5.32