Za zasługi w promocji Bolesławca w 2006 roku przyznano nagrody w dziedzinie nauki (3), kultury (12), społeczną (1), sportu (12). Nagrody honorowe otrzymały 3 instytucje. Prezydent przyznał także 11 wyróżnień. Na wszystkie nagrody z budżetu miasta przeznaczono 30 tys. złotych
Nagrody honorowe
- Ekonaft Bolesławiec Sp. z o.o. – Zakład Opakowań Tekturowych
- za wdrożenie w pełni ekologicznej linii technologicznej oraz podejmowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska. Zakład Opakowań Tekturowych Firma EKONAFT BOLESŁAWIEC Sp. z o.o. istnieje na rynku od 6 lat i obecnie zatrudnia 20 pracowników. W aktualnych planach strategicznych firmy - zwiększenie produkcji i tym samym zwiększenie zatrudnienia.
- Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bolesławcu
- za zorganizowanie Konferencji Technicznej pn. "Kompleksowa modernizacja Ciepłowni Centralnej w Bolesławcu jako przykład uzasadnionej technicznie i ekonomicznie modernizacji komunalnego źródła ciepła". Patronat nad imprezą sprawowała Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. Podczas konferencji wymieniano poglądy dotyczące problematyki modernizacji komunalnych i przemysłowych źródeł ciepła. W konferencji wzięło udział 140 osób reprezentujących firmy ciepłownicze z całej Polski, co było okazją do szerokiej promocji miasta.
- Bolesławiecki Ośrodek Kultury
- organizator Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Bolesławieckie. Święto Ceramiki zostało uhonorowane przez Polską Organizację Turystyczną certyfikatem "Najlepszy produkt turystyczny".
Nagrody indywidualne w dziedzinie nauki
- Kacper Chamot
- uczeń III klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu
- laureat I miejsca w kategorii małych form prozatorskich w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Kasprowicza pod patronatem Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa w Inowrocławiu
- otrzymał wyróżnienie w konkursie poetyckim Wydawnictwa Jeden Świat
- wyróżniony w Konkursie Euroregionu Nysa z Okazji "Roku Mozarta"
- wyróżniony w III Festiwalu Muzyki Seweryna Krajewskiego w Brzezinach
- posiada uzdolnienia literackie (pisze wiersze, małe formy prozatorskie, scenariusze sztuk teatralnych i recenzje) oraz muzyczne (śpiewa)
- jego recenzje wydarzeń kulturalnych zamieszczane w Internecie zyskały uznanie krytyków.
- Maks Brandt - opiekun Joanna Lisiewicz
- uczeń V klasy Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu
- laureat V miejsca w kategorii CM w XX Międzynarodowych Mistrzostwach Francji w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu
- laureat III miejsca w eliminacjach krajowych do zawodów międzynarodowych we Francji
- VII miejsce w kraju i I miejsce w woj. dolnośląskim w Ogólnopolskim Konkursie "Alfik Matematyczny 2006"
- X miejsce w kraju i II miejsce w woj. dolnośląskim w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym MAT 2006"
- laureat w Bolesławieckim Konkursie Matematycznym dla uczniów klas I szkół gimnazjalnych na etapie rejonowym i powiatowym
- laureat w Bolesławieckim Konkursie Matematycznym dla uczniów szkół podstawowych na etapie rejonowym, powiatowym i międzypowiatowym (konkurs adresowany głównie do szóstoklasistów i szczególnie uzdolnionych pięcioklasistów, Maks był wtedy uczniem IV klasy)
Nagroda zespołowa w dziedzinie nauki
- Przemysław Filipowicz i Wojciech Antosik - opiekun Katarzyna Żak
- absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu
- aktualnie studenci I roku filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
- Aleksandra i Przemysław otrzymują nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec za zajęcie II miejsca na szczeblu centralnym XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie w Gdańsku.
Nagrody indywidualne w dziedzinie kultury
- Bronisław Wolanin
- uznany za jednego z najwybitniejszych twórców w polskim przemyśle ceramicznym, jest czołowym polskim twórcą desingu ceramicznego
- od 42 lat jest kierownikiem artystycznym i projektantem w spółdzielni "Ceramika Artystyczna" w Bolesławcu
- jesienią 2005 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu zaprezentowano monograficzną wystawę artysty-ceramika prezentującą jego szeroki dorobek artystyczny – formy użytkowe i unikatowe, za którą otrzymał nagrodę Związku Polskich Artystów Plastyków za najlepszą prezentację plastyczną roku 2005
- wystawę ceramiki Bronisława Wolanina prezentowano w Muzeum w Bielsko Białej, styczeń 2006 r.
- wystawa artysty-ceramika gościła w Domu Boehmego w Zgorzelcu –lipiec 2006 r.
- jako jedyny artysta z Bolesławca wziął udział w ogłoszonym przez Ambasadę Republiki Chorwackiej konkursie pt. "Wyzwanie krawata – krawat jako chorwacki wkład w światowe dziedzictwo kulturowe" zakończonym wystawą, która prezentowana była w Krakowie, Gdańsku, w Amfiteatrze Antycznym w Puli w Chorwacji i w Paryżu. Prace zgłoszone przez Bronisława Wolanina zostały zakupione przez Republikę Chorwacką i obecnie prezentowane są w Zagrzebiu
- swoje prace prezentował na 17 wystawach indywidualnych oraz uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą
- na przełomie sierpnia i września wraz z kilkoma artystami reprezentował Polskę na Międzynarodowym Sympozjum European Ceramic Contex 2006 w Bornholm w Danii
- brał udział w międzynarodowych plenerach i sympozjach w Bolesławcu, Wałbrzychu, La Borne, Dubi, Karlovych Varach i Wilnie
- laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in.:
- 2005 – Nagroda Roku, ZAPAP – Wrocław
- 1999 – I nagroda na międzynarodowym konkursie na aranżację stołu weselnego na Targach "Ambiente" we Frankfurcie
- 1996 – Nagroda Ministra Przemysłu i Handlu
- 1984 – "Wzór Roku".
- Teresa Wolanin
- w latach 1971-2001 dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
- uprofilowanie zbiorów dawnej kamionki bolesławieckiej
- utworzenie zbiorów miejscowej kamionki współczesnej
- stworzenie kolekcji ceramiki europejskiej
- stworzenie Działu Historii Miasta w budynku przy ul. Kutuzowa
- stworzenie księgozbioru muzealnego
- zapoczątkowanie kontaktów bolesławieckiego muzeum z placówkami muzealnymi i naukowymi w kraju i za granica (Insbruck, Siegburg, Pirna, Homel, Merkersdorf)
- opracowanie naukowe zbiorów ceramiki bolesławieckiej – katalog "Artystyczna Kamionka bolesławiecka" przygotowany we współpracy z Marią Starzewską (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)
- cykliczna organizacja wystaw artystów-ceramików towarzyszących Międzynarodowemu Plenerowi Ceramiczno-Rzeźbiarskiemu
- organizacja wystaw artystów zagranicznych i polskich – laureatów nagrody w Faenzie (odpowiednik ceramicznych Oskarów), m.in. Karen Park, Elżbiety Grosseovej, Władysława Garnika
- udział w międzynarodowych konferencjach naukowych i sympozjach poświęconych historii ceramiki
- organizacja wystaw prezentujących ceramikę bolesławiecką w kraju i za granicą (m.in. Poznań, Wrocław, Świdnica, Legnica, Koszalin, Katowice, Jelenia Góra, Görlitz, Siegburg, Pirna, Merkersdorf)
- pozyskiwanie do zbiorów muzeum prac artystów krajowych i zagranicznych
- uaktywnienie działu oświatowo-naukowego (lekcje, wykłady, spotkania z artystami, wernisaże dla młodych, wykłady historii sztuki itp.
- szereg publikacji dotyczących bolesławieckiej ceramiki oraz historii miasta Bolesławiec.
- Sylwia Popławska
- uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Bolesławcu w klasie skrzypiec (nauczycielem jest Pan Janusz Bącal)
- brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym FIMU w Belfort (Francja) wraz z międzynarodową orkiestrą kameralną Euroregionu Nysa
- koncertmistrzyni na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Symfonicznych we Włoszech wraz z Europerą
- uczestniczka Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Muzycznego "Summer Music Akademy" w klasie skrzypiec prof. Adama Kosteckiego z Akademii Muzycznej w Hanowerze wraz z konsultacją z prof. Marcinem Baranowskim z Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Bydgoszczy
- koncertmistrzyni (drugi sezon) Międzynarodowej Orkiestry Młodzieżowej "EUROPERA" i solistka orkiestry kameralnej
- brała udział w I Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie na skrzypce solo w Tomaszowie Mazowieckim
- brała udział w licznych koncertach w Polsce m.in. w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, wielokrotnie na Zamku Kliczków, w Bolesławcu, Legnicy, Jeleniej Górze oraz w Niemczech i Czechach.
- Aleksandra Pawłowska
- uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu
- otrzymała stypendium im. H. i T. Tyrankiewiczów
- jest uczennicą klasy skrzypiec Szkoły Muzycznej II stopnia w Legnicy w klasie dyplomowej i ma zamiar kontynuować naukę na Akademii Muzycznej
- razem z Grupą Teatralną Bolesławieckiego Ośrodka Kultury uczestniczyła w ogólnopolskich przeglądach teatralnych ze spektaklem "Życie Pi", do którego współtworzyła muzykę
- laureatka I miejsca w okręgu w XXX Olimpiadzie Artystycznej - sekcja muzyki
- zajęła II miejsce w Szkolnym Konkursie na miniaturę w Legnicy
- laureatka I miejsca w Szkolnym Konkursie na miniaturę dla sekcji smyczkowej
- jest członkiem scholii Mane Nobiscum Domine, która była odpowiedzialna za oprawę ważnych uroczystości religijnych w mieście
- przez 3 lata była członkiem Młodzieżowej Orkiestry Euroregionu Nysa
- wielokrotnie koncertowała w Niemczech, Czechach, Austrii, Włoszech, Francji, Szwajcarii (w tym na międzynarodowych festiwalach muzycznych) oraz w Polsce
- obecnie reprezentuje miasto we Wrocławskiej Orkiestrze Młodzieżowej, której członkami są muzycy z Dolnego Śląska, w 2007 r. orkiestra ta weźmie udział w festiwalu w Rosji.
- Wojciech Pilichowski
- jeden z bardziej znanych polskich gitarzystów basowych
- od 1998 r. jest wykładowcą Warsztatów Muzycznych Blues nad Bobrem
- jego klasa gitary basowej jest najliczniejszą klasą instrumentalną
- od 1998 r. na łamach swojej strony internetowej i forum dyskusyjnego promuje Bolesławiec oraz imprezę identyfikowaną z miastem – Blues nad Bobrem
- zorganizował nieodpłatne jednodniowe warsztaty muzyczne połączone z koncertem grupy TTRO oraz jam session (impreza obejmowała kilka godzin bezpłatnych zajęć w klasie gitary basowej, gitary elektrycznej i perkusji, wykłady teoretyczne).
- Kinga Pacek
- publikacja książki "Życie muzyczne Bolesławca w XIX wieku" – praca magisterska
- prowadzenie koncertów w Szkole Muzycznej I i II stopnia.
Nagrody zespołowe w dziedzinie kultury
- Chór "Kamerton" Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Bolesławcu
- chór powstał w 1999 roku, dyrygentem chóru jest Aleksander Samostrokow, p.o. dyrektora szkoły Leszek Żyzny
- chór zajął II miejsce w Ogólnoukraińskim Festiwalu Chórów "Złoty Orfeusz" w Kirowogradzie
- nagroda "Srebrny Anioł" w Dolnośląskim Kolędowaniu Chórów Szkół Muzycznych Regionu Dolnośląskiego w Świdnicy
- I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Chórów Ziemi Bolesławieckiej
- nagroda "Brązowy Gong" w I Dolnośląskim Przeglądzie Chórów w Lublinie
- wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów w Ostrowie Wielkopolskim
- srebrna nagroda w II Dolnośląskim Przeglądzie Chórów w Lublinie oraz nagroda senatora profesora J. Bielawskiego
- nagroda "Srebrny Anioł" w Dolnośląskim Kolędowaniu Chórów Szkół Muzycznych Regionu Dolnośląskiego w Świdnicy
- chór występował za granicą –w Austrii, Niemczech, Włoszech i na Ukrainie
- brał udział w Koncertach Wigilijnych oraz Wielkopostnych w Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła
- występował uświetniając obchody i rocznice, m.in. Festyn z okazji 750-lecia Bolesławca
- koncertował w bolesławieckim Pałacu Ślubów, w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w bolesławieckim Domu Dziennego Pobytu dla Emerytów i Rencistów oraz podczas inauguracji roku akademickiego uczelni mających swoje wydziały w Bolesławcu.
- Big-Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bolesławcu
- zespół istnieje od 1999 r., w jego skład wchodzą uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły oraz muzycy z Bolesławca
- prowadzącym zespół jest Krzysztof Misun – nauczyciel Szkoły Muzycznej
- Big-Band brał udział w I Euroregionalnych Warsztatach "Taniec z Big-Bandem"
- w ciągu 7 lat Big-Band wielokrotnie koncertował w Libercu, Czeskiej Lipie oraz Görlitz
- koncertował podczas uroczystości państwowych i okolicznościowych, podczas "Dni Bolesławca" oraz "Bolesławieckiego Święta Ceramiki".
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu
- po raz drugi udział uczniów w XII Sesji Sejmiku Dzieci i Młodzieży pod hasłem "Ekologia – wybór przyszłości". Uczennica II klasy uzyskała mandat 01.06.2006 r. w Sejmie RP w Warszawie
- uczestnictwo w ogólnopolskim Pokazie Regionalnych Stołów Wigilijnych w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu oraz konkursie kulinarnym "Tradycyjne smaki w polskiej sztuce kulinarnej" - Gwiazdka 2006 w Poznaniu
- V miejsce na obszarze Dolnego Śląska w Ogólnopolskim konkursie "Edukacja Leśna", organizowanym przez Dyrekcję lasów Państwowych we Lwówku Śląskim
- II miejsce uczennicy II klasy w powiatowym konkursie "Młody przedsiębiorca" oraz wyróżnienia dla innych uczennic
- II miejsce uczennicy z II klasy w "Mistrzostwach Dolnego Śląska" w rzucie oszczepem
- X miejsce szkoły w woj. dolnośląskim pod względem ilości oddanej krwi w III Edycji Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych w Honorowym Krwiodawstwie pt. "Młoda Krew Ratuje Życie"
- szkoła nawiązała współpracę z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Czeskiej Lipie
- promocja miasta i szkoły w ramach programu "INTERREG III A" projekt Dolnośląsko-Saksońska Akademia Edukacyjna – prezentacja multimedialna oraz wykład na temat relacji dolnośląsko-saksońskich oraz prezentacja informacji o Bolesławcu
- pomoc uczniów i nauczyciela w wykonaniu wystawy o Bolesławcu i działalności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa oraz Świętej Marii De Mattias z okazji 60 rocznicy przybycia repatriantów
- pomoc uczniów przy instalacji zbiorów dla Muzeum Ceramiki. Udostępnione zbiory zostały przywiezione 60 lat temu z Jugosławii przez repatriantów
- pomoc i udział uczniów przy wystawieniu sztuki teatralnej o repatriacji w Teatrze Starym, emitowanej przez telewizję lokalną
- coroczny udział młodzieży w organizowaniu stoiska-kawiarenki podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- udział w Bolesławieckiej Gwiazdce Życzliwości poprzez przygotowywanie przez uczniów szkoły poczęstunku
- obsługa gastronomiczna i kelnerska oraz prace nad oprawą plastyczną podczas Diecezjalnego Opłatka dla Osób Niepełnosprawnych.
- Zespół Pieśni i Tańca "Mały Bolesławiec"
- zespół działa od ponad 20 lat, tworzą go cztery grupy taneczne i kapela ludowa prowadzone przez nauczycieli – instruktorów: Annę Słabiak i Janinę Krawczewską
- uczestnikami zespołu są dzieci i młodzież w wieku 7-17 lat
- od dwóch lat zespół prezentuje kulturę polską w Zwickau w Niemczech
- zespół współpracuje z Deutsch-Polnische Kulturgruppe w Zwickau i kilkakrotnie brał udział w warsztatach tanecznych organizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu oraz Zwickau
- ich działalność cieszy się dużym zainteresowaniem i wsparciem Polskiego Konsula Generalnego w Lipsku oraz władz miasta Zwickau
- zespół promuje polską kulturę poprzez wspólne spotkania z niemieckimi kolegami, ucząc polskich tańców i przyśpiewek ludowych
- czynnie uczestniczy w imprezach na rzecz środowiska lokalnego (koncerty, audycje edukacyjne dla przedszkoli i szkół).
- Zespół "Sumptuastic" w składzie: Andrzej Janusz, Marek Zając, Robert Opała, Iza Tarka, Tomek Bubieńczyk, Asia Iwanowska i Wojtek Szajwaj oraz menedżer – Maciej Durczak
- zespół promuje Bolesławiec poprzez występy na terenie całego kraju i za granicą (Niemcy, USA)
- brał udział w Sopot Festival 2006
- wydał trzecią płytę
- w 2006 r. uczestniczył w konkursie telewizyjnym "Hit na Mundial"
- był gościem licznych programów telewizyjnych i radiowych
- w każdym wywiadzie zespół podkreśla, iż pochodzi z Bolesławca i zawsze promuje miasto ceramiki.
- Grupa Teatralna Bolesławieckiego Ośrodka Kultury w składzie: Agnieszka Gawlik, Natalia Zbroja, Anna Szaja, Aleksandra Pawłowska, Wojciech Hetman, Konrad Pieszko
- powstała w 2003 r. w Bolesławieckim Ośrodku Kultury, w jej skład wchodzą uczniowie szkół średnich
- grupa jest prowadzona przez Annę Wieczur-Bluszcz
- grupa ma na swoim koncie wiele osiągnięć
- w 2006 roku odbyła się premiera spektaklu "Życie Pi" Yann Martela, w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, który został pokazany na wielu prestiżowych przeglądach i festiwalach teatralnych
- prezentacja spektaklu w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, jako impreza towarzysząca podczas Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
- wyróżnienie dla instruktora Anny Wieczur-Bluszcz za metody pracy i efekty artystyczne na XIII Ogólnopolskim Otwartym Festiwalu Teatrów Amatorskich ODEON w Andrychowie
- nagroda za kreację aktorską dla Agnieszki Gawlik i Natalii Zbroi na Festiwalu Dolnośląskich Teatrów Nieprofesjonalnych KREACJE w Dzierżoniowie
- dobre recenzje na XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MALTA 2006 – DEBIUTY w Poznaniu
- nagroda publiczności na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich "ZDERZENIA TEATRALNE W DOROŻKARNI 2006" w Warszawie
- po raz pierwszy w historii bolesławiecka grupa teatralna zakwalifikowała się do imprezy międzynarodowej
- w 2005 r. premiera monodramu w wykonaniu Agnieszki Charkot
- w 2003 r. premiera spektaklu "Skrzydełka" M. Jokiel – nagroda na festiwalu teatralnym "Bombart" w Jeleniej Górze
- członkowie Grupy Teatralnej corocznie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Nagroda społeczna zespołowa
- Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu
- Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu otrzymał nominację do kapituły Dolnośląskiego Klucza Sukcesu w kategorii dla najlepszej dolnośląskiej organizacji pozarządowej
- obszar działania Zarządu Rejonowego PCK obejmuje miasto Bolesławiec i powiat bolesławiecki, na terenie którego są prowadzone placówki:
- schronisko i noclegownia dla osób bezdomnych PCK (dla 45 osób)
- pokoje interwencji kryzysowej dla ofiar przemocy w rodzinie
- wypożyczalna sprzętu rehabilitacyjnego
- punkt porad prawnych i psychologicznych (nieodpłatnie)
- grupa ratownictwa PCK
- zajmuje się organizowaniem i wydawaniem paczek świątecznych dla rodzin ubogich, opłacaniem obiadów dla młodzieży szkolnej, działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, pracą edukacyjną z dziećmi i młodzieżą, promowaniem idei honorowego krwiodawstwa
- po raz kolejny Grupa Ratownictwa PCK zdobyła I miejsce na międzynarodowych, młodzieżowych zawodach pierwszej pomocy w Pirnie (Niemcy)
- uczestnictwo Grupy Ratownictwa PCK w Ogólnopolskich Manewrach Grup Ratownictwa PCK
- Grupa Ratownictwa jest współrealizatorem programu edukacyjnego dla przedszkolaków "Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby" oraz organizatorem kursów, pokazów i zawodów pierwszej pomocy
- w listopadzie w 2006 r. Zarząd zorganizował zabawę integracyjną dla dzieci niepełnosprawnych, w której uczestniczyli przedstawiciele rodziców i dzieci z holenderskiej szkoły w Westendorp.
Nagrody indywidualne w dziedzinie sportu
- Patryk Dudyński
- zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Bolesłavia"
- trenuje lekką atletykę od 3 lat
- trenerem jest Ryszard Posacki
- II miejsce w biegu na 110 metrów przez płotki (14.96 s) i VII miejsce w biegu na 300 metrów przez płotki (39.68 s) na Mistrzostwach Polski Młodzików w Siedlcach
- mistrz woj. lubuskiego i dolnośląskiego w biegu na 110 m przez płotki i II miejsce w biegu na 300 m przez płotki na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Zielonej Górze
- wchodził w skład drużyny, która wywalczyła Vice-Mistrzostwo Polski w Lekkoatletycznym Pucharze Jean Humberta i III miejsce w kraju w szkolnej Lidze Lekkoatletycznej
- w 2006r. był objęty szkoleniem dolnośląskiej Kadry Młodzików, a obecnie będzie szkolony w Dolnośląskiej Kadrze Juniorów
- ustanowił rekord Dolnego Śląska w biegu na 110 metrów przez płotki z czasem 14,93s
- posiada drugą klasę sportową
- w 2006r. zdobył 5 punktów w systemie sportu młodzieżowego.
- Katarzyna Romaszko
- zawodniczka Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Bolesłavia"
- trenuje lekką atletykę od 3 lat
- trenerem jest Ryszard Posacki
- III miejsce w skoku w dal (5.35 m) i VII miejsce w biegu na 300 metrów (47.01 s) na Mistrzostwach Polski Młodzików w Siedlcach
- mistrz woj. lubuskiego i dolnośląskiego w skoku w dal (5.08 m) i w biegu na 300 m przez płotki (15.80 s) na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Zielonej Górze
- posiada trzecią klasę sportową
- w 2006r. była objęta szkoleniem dolnośląskiej Kadry Młodzików a obecnie będzie szkolona w Dolnośląskiej Kadrze Juniorów
- zdobyła 6 punktów w systemie sportu młodzieżowego
- Jacek Nabożny
- zawodnik Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Bolesłavia"
- trenerem jest Waldemar Krysztofiak
- trenuje lekką atletykę od 4 lat
- wicemistrz Polski w siedmioboju z wynikiem 4571 punktów na Halowych Mistrzostwach Polski w Spale
- IV miejsce w dziesięcioboju z wynikiem 5917 punktów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi
- był objęty szkoleniem Kadry Dolnego Śląska a obecnie jest objęty szkoleniem Kadry Polski Juniorów
- posiada pierwszą klasę sportową
- zdobył 5 punktów w systemie sportu młodzieżowego
- Waldemar Krzemiński
- I miejsce indywidualnie i II miejsce drużynowo w Międzynarodowym Turnieju Klasyfikacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Serbii i Czarnogórze (Nowy Sad)
- V miejsce indywidualnie i III miejsce drużynowo w Międzynarodowym Turnieju Klasyfikacyjnym Osób Niepełnosprawnych na Słowacji
- IV miejsce drużynowo na Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w Szwajcarii (Monteux)
- V miejsce indywidualnie w Międzynarodowym Turnieju Klasyfikacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Słowenii
- II miejsce na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych we Władysławowie
- I miejsce w Otwartych Mistrzostwach Lubania
- I miejsce w Turnieju z okazji XX-lecia LZS Kaczorów
- V miejsce indywidualnie i I miejsce drużynowo w Międzynarodowym Turnieju Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze
- II miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix Zielonej Góry Amatorów w Tenisie Stołowym
- II miejsca w 1 i 2 turnieju z cyklu Grand Prix Zielonej Góry Amatorów w tenisie Stołowym
- V miejsce indywidualnie i IV miejsce drużynowo w Międzynarodowym Turnieju Klasyfikacyjnym Osób Niepełnosprawnych w Polsce we Władysławowie.
- Krystyna Szwajkowska
- trener sekcji badmintona TOP Bolesławiec
- II miejsce w turnieju Wilson Bawaria Open w Monachium
- IV miejsce w turnieju z cyklu Word Tour Austria Open w Wiedniu
- V-VIII miejsce Mistrzostwa Świata w Racketlonie w Belgii
- V-VIII miejsce w turnieju z cyklu Word Tour Czech Open w Pradze
- I miejsce – Mistrzostwa Polski w Racketlonie w Zgierzu
- I miejsce w Ogólnopolskim Trójboju Rakietowym UPC CUP w Szczecinie
- II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Badmintona Babolat CUP 2006
- VII miejsce w rankingu ogólnopolskim
- V-VIII miejsce w turniejach ogólnopolskich w Głubczycach
- IX-XVI miejsce Mistrzostwa Polski w Słupsku
Nagrody zespołowe w dziedzinie sportu
- Międzyszkolny Klub Sportowy "Bolesłavia"
- Klub zrzesza około 100 zawodników; są to dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu miasta i powiatu
- zawodnicy klubu brali udział w licznych imprezach sportowych w kraju i za granicą
- 5 medali Mistrzostw Polski (2 złote, 2 srebrne, 1 brązowy)
- 67 punktów w systemie sportu młodzieżowego, zajmując 29 miejsce wśród 177 klubów na Dolnym Śląsku i 328 miejsce wśród klubów całej Polski na 2073 sklasyfikowanych
- wśród klubów lekkoatletycznych 12 miejsce w Polsce w II Lidze Juniorów i 28 miejsce w kraju łącznie z I Ligą Juniorów
- w Mistrzostwach Młodzików 3 pozycja klubu wśród klubów z Dolnego Śląska (zdobywając 7 medali)
- 17 kwalifikacji zawodników klubu do finałów Mistrzostw Polski (pierwsza ósemka)
- 9 zawodników klubu zostało powołanych do Kadry Dolnego Śląska Młodzików
- 9 zawodników klubu powołano do Kadry Dolnego Śląska Juniorów
- 1 zawodnik powołany do Kadry Polski Juniorów
- 1 zawodniczka powołana do Kadry Polski Seniorów
- rekord Dolnego Śląska w biegu na 110 metrów przez płotki
- podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Zielonej Górze III miejsce klubu w łącznej klasyfikacji mistrzostw z pośród klubów Dolnego Śląska zdobywając 26 punktów
- podczas Międzynarodowego Wielomeczu Młodzików w Jeleniej Górze klub zajął II miejsce w łącznej klasyfikacji
- III miejsce klubu wśród Klubów LZS (Ludowych Zespołów Sportowych) na Dolnym Śląsku
- 3 zawodników zostało powołanych do reprezentacji Dolnego Śląska na Międzynarodowy Mecz Młodzików Polska-Czechy-Niemcy.
- Gimnazjum Samorządowe Nr 2 w Bolesławcu
- uczniowie szkoły osiągają wysokie lokaty na Mistrzostwach Regionu Jeleniogórskiego, Mistrzostwach Dolnego Śląska i Mistrzostwach Polski
- w roku szkolnym 2005/2006 szkoła zajęła I miejsce wśród wszystkich gimnazjów na Dolnym Śląsku a przez wszystkie ubiegłe lata. Gimnazjum Samorządowe Nr 2 zajmowało czołowe miejsca we współzawodnictwie sportowym szkół gimnazjalnych na Dolnym Śląsku
- reprezentacja chłopców w lekkoatletycznym Pucharze Jean Humberta zajęła pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku (awans do Mistrzostw Polski)
- reprezentacja chłopców w Lidze lekkoatletycznej zajęła pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku (awans do Mistrzostw Polski)
- reprezentacja chłopców w Gimnazjadzie lekkoatletycznej zajęła pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku
- reprezentacja dziewcząt w Lidze lekkoatletycznej zajęła drugie miejsce na Dolnym Śląsku
- reprezentacja siatkówki dziewcząt zajęła trzecie miejsce na Dolnym Śląsku
- reprezentacja siatkówki chłopców zajęła trzecie miejsce na Dolnym Śląsku
- reprezentacja piłki ręcznej chłopców zajęła czwarte miejsce na Dolnym Śląsku
- reprezentacja sztafet pływackich dziewcząt zajęła piąte miejsce na Dolnym Śląsku
- reprezentacja dziewcząt w lekkoatletycznym Pucharze Jean Humberta zajęła piąte miejsce na Dolnym Śląsku
- reprezentacja dziewcząt w Gimnazjadzie lekkoatletycznej zajęła szóste miejsce na Dolnym Śląsku
- podczas Mistrzostw Polski w Lidze Lekkoatletycznej w Białymstoku reprezentacja gimnazjum zajęła trzecie miejsce w Polsce
- podczas Mistrzostw Polski w lekkoatletycznym Pucharze Jean Humberta we Wrocławiu reprezentacja gimnazjum zajęła drugie miejsce w Polsce.
- Klub Sportowy "TOP" Bolesławiec
- od 10 lat jako jedyny klub w mieście reprezentuje Bolesławiec w ogólnopolskich rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Sportowy
- klub uczestniczył w rozgrywkach:
- I, II, II, IV i V ligi tenisa stołowego
- IV ligi piłki siatkowej mężczyzn
- II ligi piłki nożnej kobiet
- II ligi rugby 7
- do działających w klubie sekcji: tenisa stołowego, piłki siatkowej mężczyzn, koszykówki, badminton oraz rugby dołączyły jeszcze sekcje: pływanie, racketlon oraz piłka siatkowa kobiet, przez co stał się największym klubem w mieście i aktualnie zrzesza około 400 młodych członków.
- TOP "HUSAR" Bolesławiec
- sekcja RUGBY "HUSAR" uzyskała 80 punktów w eliminacyjnych turniejach kwalifikacyjnych do Mistrzostw Polski, co dało awans do Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski RUGBY 7 i IX miejsce na Mistrzostwach w Krakowie
- po 25 turniejach – 7 miejsce w klasyfikacji
- V miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w Monachium, co dało awans drużyny do EXTRA LIGI POLSKIEJ RUGBY 7
- I miejsce na XXIII Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Środzie Śląskiej
- I miejsce na XXIV Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Kobierzycach
- I miejsce na XVI Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Bolesławcu
- II miejsce na IX Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Poznaniu
- III miejsce na VII Turnieju Kwalifikacyjnym Polskiej Ligi Rugby 7 w Krakowie
- Drużyna Juniorów Starszych BKS Bolesławiec
- w sezonie piłkarskim2005/2006 zespół zdobył mistrzostwo Okręgowej Ligi Juniorów Starszych
- drużyna zapewniła sobie awans do Dolnośląskiej Ligi Juniorów
- obecnie w Dolnośląskiej Lidze Juniorów występują dwa zespoły BKS Bolesławiec (juniorzy starsi – Dolnośląska Liga Juniorów, juniorzy młodsi – Dolnośląska Liga Juniorów Młodszych)
- Drużyna Kolarska "CYKLOSPORT BOLESŁAWIEC"
- VII miejsce – Mistrzostwa Polski Amatorów w Maratonach MTB w Boguszowie-Gorcach
- I miejsce – Fuji Eska Bike maraton – 90 km, – kategoria Elita – klasyfikacja generalna cyklu
- III miejsce – Polsko-Czeski Cykl Maratonów MTB-Tour – kategoria Elita – KLASYFIKACJA GENERALNA
- I miejsce – Mountain Bike Extrino / Intel – kategoria Elita w Karpaczu
- I miejsce– Polsko-Czeski Cykl Maratonów MTB-Tour, – kategoria Elita – klasyfikacja generalna
- II miejsce – Mountain Bike Extrino / Intel – kategoria Elita w Karpaczu, – klasyfikacja generalna
- I miejsce – XII Międzynarodowe Otwarte Zawody w Kolarstwie Górskim – kategoria 12-14 lat
- I miejsce – Mistrzostwa Polski Policjantów w Kolarstwie Górskim (eliminacje) w Sobótce
- III miejsce – UpHill Sprint MTB 500m w Szklarskiej Porębie – kategoria Elita
- III miejsce – Akademickie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim – Dariusz Poroś i Łukasz Czyżycki w Przesiece
- II miejsce – Polsko-Czeski Cykl Maratonów MTB-Tour– klasyfikacja generalna.
- Miejski Klub Sportowy "Bobrzanie"
- Klub współpracuje z klubem FSV Buolissa Bautzen (wymiana, wyjazdy członków klubu, turnieje, mecze sparingowe)
- organizator międzynarodowego turnieju "Pożegnanie Lata", w którym wzięło ponad 100 uczestników z Polski i Niemiec
- organizator Gali Piłkarskiej "Gwiazdy dla Dzieci 2006" z udziałem znanych piłkarzy z reprezentacji Polski oraz drużyn młodzieżowych z Polski i Niemiec
- organizator meczu sparingowego w Bolesławcu z klubem BVC Bloemendaal z Holandii.
Dyplomy-wyróżnienia w uznaniu szczególnych zasług w promocji miasta
- Towarzystwo Społeczne Klub Ciekawych Świata
- Klub działa społecznie w Bolesławcu od 16 lat, skupia koneserów ciekawej turystyki
- posiada bogata dokumentację własnej działalności
- organizator trampingów i wycieczek z autorskim programem
- swą działalnością sławi Bolesławiec w kraju i za granicą.
- Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Bolesławcu - dyrektor szkoły Kornel Filipowicz
- zainicjował i aktywnie wspiera międzynarodową współpracę z niemieckimi i czeskimi szkołami oraz piłkarską drużyną seniorską z Czeskiej Lipy, rezultatem są organizowane Dni Kultury Polskiej w Niemczech i Dni Kultury Niemieckiej w Bolesławcu
- organizator uroczystości i imprez z okazji XX-lecia szkoły pod hasłem "Spotkajmy się po latach"
- organizator Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego z okazji XX-lecia szkoły z udziałem drużyny seniorskiej z Czeskiej Lipy oraz podpisanie porozumienia o współpracy między Uczniowskim Klubem Sportowym przy SP Nr 1 a stroną czeską
- organizator XVI Memoriału Lekkoatletycznego im. Janusza Kusocińskiego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Bolesławcu z udziałem szkół podstawowych z miasta i gminy
- jest koordynatorem projektów o dofinansowanie z funduszy krajowych i europejskich
- z jego inicjatywy szkoła bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych akcjach: Szkoła bez przemocy, Bezpieczna szkoła, Cała Polska czyta dzieciom, Lepsza szkoła Ortofrajda, Dzień Wiosny w Europie i Europa w szkole
- Karolina Kędzia
- zawodniczka Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Boleslavia"
- lekką atletykę trenuje od 5 lat
- trenerem jest Waldemar Krysztofiak
- IV miejsce w siedmioboju z wynikiem 4373 punktów na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi
- posiada drugą klasę sportową
- jest objęta szkoleniem Kadry Dolnego Śląska
- w 2006r. zdobyła 5 punktów w systemie sportu młodzieżowego.
- Emilia Kumoś
- zawodniczka Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Boleslavia"
- trenuje lekką atletykę od 6 lat w grupie biegów
- trenerem jest Małgorzata Markowska
- VII miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami (10:52,32 s) w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych w Toruniu
- VIII miejsce w biegu na 10 000 metrów (36:55,19 s) w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Kozienicach
- posiada pierwszą klasę sportową
- obecnie objęta jest szkoleniem Kadry Polski Seniorów
- zdobyła 9 punków w systemie sportu młodzieżowego.
- Kacper Grela
- młody szachista (ur. 05.04.2000r.) członek klubu BKS Bolesławiec
- laureat VII miejsca w Międzynarodowym Turnieju Młodych Talentów w Szachach Aktywnych do 8 lat (uzyskał tam normę na IV kategorię szachową przed ukończeniem 6 lat) w Trzebini
- laureat I miejsca w Mistrzostwach Dolnego Śląska w Szachach Szybkich do 7 lat we Wrocławiu
- laureat XIV miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski do 7 lat w Rybniku
- I miejsce w Międzynarodowym Meetingu Szachowym – Bolesławiec
- II miejsce w Otwartych Mistrzostwach Wrocławia do 7 lat (w cyklu sześciu turniejów wzięło udział 160 zawodników w grupie do 7 lat)
- I miejsce w Otwartych Mistrzostwach Bolesławca do 12 lat w 2006 roku
- opiekunem Kacpra jest Zbigniew Kazimierski.
- Ryszard Posacki
- od 1987r. trener Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Bolesławia" oraz trener Uczniowskiego Klubu Sportowego "KUSY"
- szkoli zawodników w grupie biegów lekkoatletycznych, zajmujących miejsca w finałach i na podium Mistrzostw Polski
- szkoleni zawodnicy powoływani są do Kadry Dolnego Śląska
- jego wychowankowie zdobyli ponad 30 medali na Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych, reprezentując Polskę w meczach międzynarodowych a Bartosz Gruman na Mistrzostwach Świata w Portugalii
- w latach 1992-1997 był konsultantem kadry narodowej juniorów w lekkiej atletyce
- w 2005r. uznany został za najlepszego trenera Dolnego Śląska szkolącego młodzików, a w 2006r. w tym samym rankingu został sklasyfikowany na drugiej pozycji
- wyróżniony przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Srebrną Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
- 15 zawodników w grupie biegów zdobyło klasy sportowe
- 6 zawodników z grupy biegów było objętych szkoleniem dolnośląskiej Kadry Młodzików
- 2 medale Mistrzostw Polski
- jeden zawodnik ustanowił rekord Dolnego Śląska w biegu na 110 m przez płotki.
- Waldemar Krysztofiak
- od 1989r. trener Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Bolesłavia"
- szkoli zawodników w grupie biegów lekkoatletycznych, zajmujących miejsca w finałach i na podium Mistrzostw Polski
- szkoleni zawodnicy powoływani są do Kadry Dolnego Śląska i Kadry Polski
- w 2006r. wyróżniony przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Srebrną Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
- 10 zawodników w grupie biegów zdobyło klasy sportowe
- 6 zawodników zostało powołanych do Dolnośląskiej Kadry Juniorów
- 1 zawodnik został powołany do Kadry Polski Juniorów
- 3 medale Mistrzostw Polski.
- Andrzej Kwiatkowski
- tenisista stołowy Klubu "TOP" Bolesławiec
- wielokrotny reprezentant kraju na wielu arenach międzynarodowych
- w maju 2006 r. zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się w Cetniewie
- w czerwcu 2006 r. wywalczył wraz z reprezentacją Polski IV miejsce na Międzynarodowym Drużynowym Turnieju, który odbył się również w Cetniewie w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich
- zdobył II miejsce w Otwartych Mistrzostwach Bolesławca w tenisie stołowym
- aktualnie reprezentuje Klub "TOP" Bolesławiec w rozgrywkach 4 ligi tenisa stołowego.
- Klub Pływacki MASTERS BOLESŁAWIEC
- Zawodnicy klubu zdobyli 24 medale – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych podczas XXIII Mistrzostw Czech w Pływaniu w Czeskiej Lipie. Ekipa rywalizowała z drużynami Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Kanady i Nowej Zelandii
- srebrny medal zawodnika klubu na Otwartych Mistrzostwach Polski w Pływaniu w Poznaniu.
- Bolesławiecki Klub Muay Thai
- klub wystartował dopiero w 5 turniejach, zwyciężając 12 razy
- zawodnik klubu – Krzysztof Milewicz (waga 67 kg) zdobył:
- I miejsce na turnieju w Swarzędzu, I miejsce na turnieju w Zgorzelcu, Puchar Niepołomic, wywalczył kwalifikacje do Pucharu Polski
- uzyskał 14 miejsce w rankingu zawodników z całej Polski
- zawodnik klubu – Grzegorz Nazar (waga 71 kg) zdobył:
- I miejsce na turnieju w Swarzędzu, wywalczył kwalifikacje do Pucharu Polski
- uzyskał 16 miejsce w rankingu zawodników z całej Polski
- zawodnik klubu – Dawid Mierzwa (waga 75 kg) zdobył:
- I miejsce na turnieju w Swarzędzu, wywalczył kwalifikacje do Pucharu Polski
- uzyskał 16 miejsce w rankingu zawodników z całej Polski
- zawodnik klubu – Piotr Sypek (waga 71 kg) zdobył:
- I miejsce na turnieju w Zgorzelcu, wywalczył kwalifikacje do Pucharu Polski
- uzyskał 18 miejsce w rankingu zawodników z całej Polski
- Uczniowski Klub Sportowy ILYO Bolesławiec
- zawodnicy klubu zdobyli 5 medali złotych, 6 srebrnych i 1 brązowy w walkach indywidualnych w kategoriach od dzieci do seniorów – SCHWERTPOKAL BEESKOV w Niemczech
- V miejsce Małgorzaty Kochańskiej – 67 kg, V miejsce Katarzyny Janiec – 63 kg i V miejsce Katarzyny Szwedo – 51 kg na Mistrzostwach Polski Juniorów TAEKWONDO WTF w Szczecinku
- Klub uzyskał miejsca punktowane w krajowej łącznej klasyfikacji sportu młodzieżowego (Mistrzostwa Polski Juniorów)
- klub zdobył punkty dla Gminy Miejskiej Bolesławiec
- stale współpracuje z niemieckim klubem TAEKWONDO WTF – TAEGUK w Cottbus (wspólne obozy, wyjazdy, turnieje i treningi, wymiana).
Galę wręczenia nagrod za promocję Bolesławca uświetniły występy bolesławieckiego bigbandu Meyson oraz zespołu Sumptuastic. W latach 1997-2006 przyznano łącznie 163 nagrody indywidualne i 63 nagrody zespołowe.
(informacja UM/ KG)