Teatr Odnaleziony wystawi Supermarket w Pegazie

Teatr Odnaleziony wystawi Supermarket w Pegazie
fot. Teatr Odnaleziony Znany z warsztatów w Bolesławcu Teatr Odnaleziony wystąpi 3 marca w klubie Pegaz. Aktorzy przedstawią sztukę zainspirowaną tekstem wybitnej serbskiej dramatopisarki Biljany Srbljanović. Spektakl rozpocznie się o 18.00.
istotne.pl bok-mcc, teatr, odnaleziony

Biljana Srbljanović (37 lat) uznawana jest za objawienie współczesnego dramatu. Jej sztuki publikowano i wystawiano w ponad 50 krajach. Była pierwszym zagranicznym twórcą, którego uhonorowano prestiżową nagrodą Ernsta Tollera. Jest autorką m.in. Belgradzkiej trylogii, Sytuacji rodzinnych czy Upadku. Zaangażowana politycznie. Przeżyła bombardowanie Belgradu. Protestowała przeciwko reżimowi Slobodana Miloševicia. Przez nacjonalistów nazywana zdrajczynią narodu. Często występuje w serbskich mediach w roli komentatora politycznego.

W sztuce Supermarket, porównywanej do opery mydlanej, Srbljanović ukazuje świat pozbawiony wartości i autorytetów. Świat, w którym wszystko się powtarza, w którym istnieją jedynie etykiety. Świat jako medialny supermarket, w którym dominuje przeciętność, bylejakość i oportunizm, w którym nie ma miejsca na odmienność. Akcja przedstawienia toczy się w szkole. Bohaterami są dzieci. Ale dzieci te nie mają w sobie nic z wrażliwości dziecka. Jak zapewniają aktorzy Teatru Odnalezionego, sztuka serbskiej dramatopisarki jest uniwersalna i można w niej znaleźć również analogię do Polski. Reżyserem spektaklu, a zarazem autorem adaptacji oraz scenografii jest Łukasz Duda. Na scenie wystąpią Katarzyna Kowalska, Szymon Duda, Katarzyna Religa, Magdalena Gruszka, Katarzyna Kasperowicz. Oprawę muzyczną zapewni zespół Koda. Wstęp kosztuje 5 zł.

(informacja GA)