Nie będzie benzyny uniwersalnej

Nie będzie benzyny uniwersalnej
fot. sxc.hu Od nowego roku dwaj najwięksi polscy producenci paliw zamierzają wycofać ze sprzedaży benzynę uniwersalną. Właściciele maluchów, dużych fiatów i innych samochodów, ze starszymi silnikami, będą mogli jeździć na benzynie bezołowiowej, wlewając do niej specjalny, potasowy dodatek.
istotne.pl paliwo, benzyna

Sprawą wycofania ze sprzedaży benzyny uniwersalnej jest zaniepokojona Polska Izba Paliw Płynnych. Przedstawiciele tej organizacji twierdzą, że zniknięcie z rynku benzyny uniwersalnej utrudni życie właścicielom starszych samochodów.

Wątpliwości wzbudziły także ostatnie sygnały płynące z koncernu PKN Orlen. Przedstawiciel biura prasowego Orlenu zapowiedział, że koncern będzie produkował potasowy dodatek, ale z przeznaczeniem jedynie do paliwa produkowanego przez siebie.

Nie wiadomo czy to tylko chwyt marketingowy, czy może Orlen zamierza produkować dodatek mieszalny tylko z własnym paliwem. Polska Izba Paliw Płynnych przewiduje, że na rynku pojawi się kilka dodatków różnych producentów.

Przedstawiciele Orlenu i Lotosu zapowiadają, że kampanię informacyjną na temat stosowania dodatku do paliwa bezołowiowego rozpoczną pod koniec listopada. Eksperci rynku paliwowego oceniają, że sprzedaż benzyny uniwersalnej będzie spadać. Przez ostatnie trzy lata jej sprzedaż zmniejszyła się o połowę.

Zobacz także

Polska Izba Paliw Płynnych