Bolesławiecka młodzież na obozie naukowym w Wilnie

Uczestnicy obozu z wizytą w litewskim Sejmie
fot. Sebastian Zielonka Uczestnicy poszerzali swoją wiedzę o kulturze i historii Polaków na terenie Litwy. Zwieńczeniem prac nad projektem będzie publikacja naukowa.
istotne.pl 0

Reklama

W dniach 23-30 września 2016 roku odbył się kolejny etap projektu „Wrota historii Ojczystej”, w którym uczestniczyli uczniowie z I LO w Bolesławcu, którzy znaleźli się w gronie 20 najlepszych o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie nauk humanistycznych i nowoczesnych technologii informacyjnych.

W trakcie obozu uczestnicy poszerzali swoją wiedzę o kulturze i historii Polaków na terenie Litwy. Poznawali architekturę współczesnego miasta oraz miejsca ważne dla narodu polskiego. Jednym z największych przeżyć była możliwość wzięcia udziału we mszy świętej w kaplicy „Matki Boskiej Ostrobramskiej” oraz zwiedzenie cmentarza na Rossie, gdzie znajduje się sarkofag z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie obozu odbyły się liczne spotkania m. in. z dyrektorem Instytutu Polskiego w Wilnie oraz na zaproszenie marszałka sejmu litewskiego Jarosława Narkiewicza uczestnicy projektu wzięli udział w posiedzeniu plenarnym, po którym odbyła się prelekcja marszałka na temat sytuacji Polaków na Wileńszczyźnie oraz dyskusja panelowa. W trakcie obozu uczniowie zbierali materiał do publikacji naukowej, w postaci obserwacji, rozmów z mieszkańcami oraz żywymi świadkami historii narodu polskiego. Młodzież korzystała z bibliotek i archiwów Wilnie.

Dzięki uprzejmości przedstawicieli społeczności polskiej w Wilnie uczniowie mieli okazję zapoznać się ze współczesną kulturą w postaci specjalnie przygotowanych na tą okazję spotkań z członkami zespołu „Wilia”, wizyty w Kurierze Wileńskim oraz wzięcia udziału w audycji w polskim radiu „Znad Wilii”. Zwieńczeniem prac nad projektem będzie publikacja naukowa przygotowana przez uczestników, a opublikowana w grudniu 2016 r.

Obóz naukowy był prowadzony przez ekspertów Sebastiana Zielonkę i Agatę Żukowską. Projekt „Wrota Historii Ojczystej”, realizowany jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Reklama