10BKPanc: Polsko-niemieckie współdziałanie

10BKPanc: Polsko-niemieckie współdziałanie
fot. kpt. Adriana Wołyńska, por. Krzysztof Gonera, szer. Natalia Wawrzyniak Wraz z początkiem października rozpoczęło się wspólne, polsko-niemieckie ćwiczenie pod nazwą German Detachment-16, które potrwa do końca miesiąca.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc

Żołnierze 2 kompanii zmechanizowanej SON 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów, dowodzeni przez porucznika Artura Turka, rozpoczęli wspólne działanie z sojusznikami z 3 kompanii zmechanizowanej 401 niemieckiego batalionu zmechanizowanego.

We wtorek Polacy i Niemcy odbyli już wspólne strzelania z bojowych wozów piechoty – ze strony polskiej z BWP, natomiast ze strony niemieckiej z Mardera. Sojusznicze współdziałanie wspierały 120-mm moździerze z kompanii wsparcia świętoszowskiego batalionu zmechanizowanego. Żołnierze pod dowództwem podporucznika Przemysława Bladego praktycznie realizowali zadania ogniowe.

W ramach wspólnych ćwiczeń bataliony będą realizowały jeszcze między innymi: zajęcia z taktyki, przemieszczenia i rozmieszczenia wojsk, doskonalone będą elementy zabezpieczenia bojowego i działania w specyficznych środowiskach walki. Nie zabraknie też szkolenia ogniowego: kierowania ogniem, ćwiczeń przygotowawczych z wozu bojowego oraz broni strzeleckiej.

Współdziałając, żołnierze mają możliwość zapoznania się ze sprzętem, uzbrojeniem i wyposażeniem sojuszników. Zwieńczeniem polsko-niemieckich działań będzie udział w ćwiczeniu Borsuk-16, w którym do 401 niemieckiego batalionu zmechanizowanego przyłączą się także czołgiści z 1 batalionu czołgów.

Wspólne zajęcia na poligonach, pasach taktycznych i strzelnicach zaowocują wymianą doświadczeń oraz umożliwią zapoznanie się z procedurami stosowanymi przez sojuszników zza zachodniej granicy.

kpt. Adriana Wołyńska/ii