PKP: Październikowa korekta rozkładu jazdy

PKP: Październikowa korekta rozkładu jazdy
fot. freeimages.com (fcl1971) 16 października PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzą, ostatnią już w tym roku, korektę rocznego rozkładu jazdy.
istotne.pl pkp, rozkład jazdy

– Zmiany w kursowaniu pociągów są niezbędne, by w trakcie prowadzonych na sieci kolejowej prac tysiące pociągów kursowało sprawnie – tłumaczą przedstawiciele PKP PLK. – Pasażerowie mogą już planować podróże: plakaty z obowiązującym od przyszłego weekendu rozkładem jazdy są dostępne na peronach i dworcach oraz w internecie.

Październikowa korekta wiąże się w dużej mierze z zaplanowanymi pracami utrzymaniowymi na liniach kolejowych i będzie obowiązywać do 10 grudnia. Później wejdzie w życie nowy, roczny rozkład jazdy 2016/2017. – Wówczas podróże koleją będą jeszcze krótsze i bardziej komfortowe – zapewnia spółka.

Podróżowanie na południu kraju

W związku z zaplanowanymi przez PLK pracami na liniach prowadzących do Zakopanego, w wybrane dni, pasażerowie przesiądą się tam do komunikacji zastępczej. Na przykład od 3 października do 10 grudnia, z powodu przerwy w ruchu na odcinku Kraków Płaszów–Zakopane, autobus będzie kursował zamiast pociągu TLK Malinowski. Bezpośrednio do Zakopanego pasażerowie dojadą nocnymi składami TLK Luna oraz TLK Wenus. Ze względu na ruch jednotorowy na odcinku Katowice Ligota–Tychy od 17 października do 10 grudnia, od poniedziałku do piątku, skład IC Korfanty kursować będzie w skróconej relacji do Katowic. W weekendy pociąg ten pojedzie w pełnej relacji, czyli na trasie Warszawa–Bielsko-Biała–Warszawa. Podróżni jadący z Lublina i Stalowej Woli w kierunku Rzeszowa od początku obowiązywania korekty zyskują nowy, wygodny przystanek: Chmielów Zagumnie. Inwestycja PLK za blisko 800 tys. zł poprawi komunikację w regionie.

Pociągiem po Wielkopolsce

Wracają pociągi na trasę Krotoszyn–Jarocin po zakończonych przez PLK pracach, które poprawiły bezpieczeństwo podróżowania na tym odcinku. Do 10 grudnia zaplanowano zmiany w nocnych połączeniach między stolicą Wielkopolski a Wrocławiem. Pociągi IC Centaurus i TLK Aurora pojadą trasą zmienioną przez Ostrów Wielkopolski.

Koleją na północy i w centrum kraju

PLK kontynuują prace na odcinku Włocławek Brzezie–Aleksandrów Kujawski, dlatego pociągi IC Chemik oraz IC Doker pojadą trasą okrężną od Kutna do Bydgoszczy przez Zamków i Inowrocław. Koniec przebudowy stacji Skierniewice i odcinka linii kolejowej nr 1 Koluszki–Widzów Teklinów oznacza powrót wybranych kursów PKP Intercity, zawieszonych do 15 października: IC Górnik oraz IC Fredro. W trakcie obowiązywania korekty PLK zaplanowały nocne prace torowe na trasie Łódź Widzew–Kutno. Przez kilka dni, zamiast niektórych pociągów regionalnych, podróżni będą mieli do dyspozycji komunikację zastępczą, natomiast w wybrane dni pociąg TLK Wenus relacji Bielsko-Biała–Gdynia–Bielsko-Biała pojedzie objazdem przez Łowicz Główny.
Kulturalna podróż do zachodnich sąsiadów

Do 10 grudnia wydłużono kursowanie weekendowego połączenia z Wrocławia Głównego do stacji Berlin Lichtenberg i z powrotem. Kursy „Pociągu do kultury” realizowane przez Koleje Dolnośląskie pierwotnie miały odbywać się tylko do 25 września. Połączenie jest częścią wydarzenia Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.

Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy pociągów dostępne są na stacjach i przystankach w formie plakatów oraz na stronach portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl, a także bezpośrednio u przewoźników kolejowych. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl. Można też zadzwonić pod nr 19 757.

PKP PLK/ii