Kruszyn: kwas zneutralizowany, akcja zakończona

Kruszyn: kwas zneutralizowany, akcja zakończona
fot. Kuba Droga jest już przejezdna. Służby czekają na samochód-kontener, który zabierze beczkę z niebezpieczną substancją.
istotne.pl policja, straż pożarna, akcja, kruszyn, kwas

Jak poinformował nas rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu mł. bryg. Piotr Pilarczyk, akcja w zasadzie została zakończona. Droga jest przejezdna. – Stoimy za Kruszynem, w miejscu, gdzie pojemnik z tą beczką został poddany neutralizacji poprzez zasypanie wapnem – mówi „ii” rzecznik bolesławieckiej straży pożarnej.

W nocy mundurowi przemieścili pojemnik z niebezpieczną substancją poza obręb miejscowości. Wtedy też podjęto decyzję o odwołaniu ewakuacji. Mieszkańcy wrócili do domów.

Niebezpieczna substancja to kwas przemysłowy (zostanie on poddany badaniom w celu ustalenia, czy był to kwas siarkowy czy solny). Służby czekają na samochód-kontener, który zabierze beczkę z tą substancją. W czasie załadunku droga z Kruszyna do Tomaszowa będzie zamknięta.

Aktualizacja

Cała akcja zakończyła się w niedzielę, ok. 19:00. Beczka z kwasem przemysłowym została wywieziona. Substancja zostanie zutylizowana.

Zamknięta droga i ewakuacja mieszkańców w KruszynieZamknięta droga i ewakuacja mieszkańców w Kruszyniefot. Kuba
Zamknięta droga i ewakuacja mieszkańców w KruszynieZamknięta droga i ewakuacja mieszkańców w Kruszyniefot. Kuba

Przypomnijmy: w materiale Straż: zamknięta droga i ewakuacja mieszkańców w Kruszynie pisaliśmy, że nieznana substancja chemiczna zaczęła ulatniać się z busa w miejscowości Kruszyn. Bus był zaparkowany nieopodal Gospody Kruszyna. Ewakuowano gości gospody i mieszkańców pobliskich domów. Około 21:40 podaliśmy, że straż pożarna i policja poinformowała mieszkańców Bolesławca i Kruszyna, że poza obszarem prowadzenia akcji nie ma zagrożenia.