Szpital powiatowy: bezpłatne badania profilaktyczne

Szpital powiatowy: bezpłatne badania profilaktyczne
fot. MZ Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu (ul. Jeleniogórska) zaprasza na badania pozwalające na wykrycie wczesnych zmian nowotworowych jelita grubego.
istotne.pl zdrowie, badania, szpital powiatowy

Program skierowany jest do osób w wieku: od 50 do 65 lat lub od 40 do 49 roku życia z grupy ryzyka, czyli tych, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego. – Badania są bezpłatne, pacjent otrzymuje od nas preparat do przygotowania się do badania – mówią pracownicy bolesławieckiego szpitala powiatowego.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy, można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. Polipy i zmiany nowotworowe we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60–90%.

– Wystarczy zgłosić się do naszej pracowni endoskopowej i wyrazić chęć wzięcia udziału w programie – dodają pracownicy placówki. – Wykwalifikowany personel odpowie na wszelkie pytania, poinformuje szczegółowo i pomoże wypełnić ankietę. Serdecznie zachęcamy i zapraszamy do skorzystania z możliwości wykonania kolonoskopii i ewentualnego wykrycia zmian chorobowych.

ZOZ Bolesławiec/ii