Historia antykoncepcji, od połykania kijanek do nowoczesnych plastrów

Stare fiolki apteczne
fot. istotne.pl Stosowanie pasty z odchodów krokodyla z kwaśnym mlekiem, połykanie kijanek i żywych os, okłady z pająków, brzmi to nieprawdopodobnie, ale to są właśnie metody antykoncepcji stosowane w starożytności.
istotne.pl 0

Reklama

Potrzeba matką wynalazku 

Na szczęście w XXI wieku wiedzę i nowoczesne rozwiązania na temat antykoncepcji przynosi nam medycyna. Prezerwatywy, wkładki, gąbki, tabletki, kapturki, implanty i plastry. Aż tyle metod opracowali ludzie przez ponad 150 lat. I pewnie na tym nie koniec. Dziś możemy wybrać metody zarówno skuteczne, jak i wygodne; zarówno dyskretne, jak
i niecodzienne.
Możemy spróbować nowoczesnych plastrów antykoncepcyjnych, które są przezroczyste, a stosowane raz w tygodniu zapewniają bardzo wysoką skuteczność. Co ważne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma także swoje pozaantykoncepcyjne korzyści: obniża ryzyko wystąpienia torbieli jajnika, raka jajnika i endometrium, mięśniaków, pomaga także na bardzo obfite i bolesne menstruacje.

Światowy Dzień Antykoncepcji
W poniedziałek, 26 września, podczas Światowego Dnia Antykoncepcji, wszyscy kochankowie będą mieli okazję do świętowania. Bo jak tu nie świętować, gdy można wreszcie kochać się bez ograniczeń, kiedy się chce i gdzie się chce, nie martwiąc się o nieplanowane skutki erotycznych uniesień.

6 pytań o antykoncepcję transdermalną

Plastry antykoncepcyjne to jedna z najbardziej popularnych metod antykoncepcyjnych, jednak wciąż wielu kobietom brakuje wiedzy na ich temat.

Jak działa plaster antykoncepcyjny?
Antykoncepcja transdermalna jest to metoda polegająca na dostarczaniu hormonów przez skórę. Hormony uwalniają się systematycznie, dzięki czemu ich stężenie utrzymuje się na stałym poziomie. Efektem tego jest wysoki poziom zabezpieczenia przed ciążą, brak skoków hormonów (czyli brak skutków ubocznych, takich jak ból głowy czy piersi) i dobra tolerancja.

Czy antykoncepcja transdermalna jest skuteczna?
Skuteczność każdej metody antykoncepcyjnej sprawdza się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla. Podaje on, ile kobiet (na 100 badanych) zaszło w ciążę, stosując daną metodę. W przypadku plastrów antykoncepcyjnych, zakładając błąd metody i perfekcyjne stosowanie przez użytkowniczkę, ten wskaźnik wynosi 0,4. Natomiast przy uwzględnieniu błędu metody i użytkowniczki wynosi 0,76. Wskaźnik ten jest bardzo niski, co oznacza, że plastry są wysoce skuteczną metodą antykoncepcji. Na ten korzystny wynik wpływa częstotliwość zmiany plastra – aplikacja raz na tydzień zmniejsza wyraźnie możliwość popełnienia błędu przez użytkowniczkę.

Jak powinno się prawidłowo stosować plaster antykoncepcyjny?
Z punktu widzenia skuteczności metody transdermalnej, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Należy zwrócić uwagę, by skóra, na którą będzie naklejony plaster, była odtłuszczona (np. roztworem alkoholu), sucha, czysta, zdrowa i nieowłosiona. W miejscu, w którym chcemy przykleić plaster, lepiej nie stosować żadnych kremów, balsamów, maści ani leków działających miejscowo. Dotyczy to również kosmetyków z zawartością olejków (np. arganowego), masła shea i innych, które mogą osłabić przyczepność plastra. Odpowiednio przygotowana skóra daje nam pewność, że plaster będzie dobrze się trzymał.

Gdzie powinno się nakleić plaster antykoncepcyjny?
Plaster antykoncepcyjny można nakleić w jednym z trzech miejsc na skórze: na ramieniu, brzuchu lub na pośladkach. Ważne, by nie naklejać plastra dwa razy w to samo miejsce. Nie znaczy to, że trzeba za każdym razem zmieniać część ciała – wystarczy nakleić go kilka centymetrów niżej, wyżej lub obok. Naklejanie plastra jest bardzo proste – należy przytrzymać plaster ciepłą i suchą dłonią przez co najmniej 30 sekund, a po tygodniu odkleić i nakleić nowy.

Jak powinno się przechowywać plaster antykoncepcyjny?
Przy stosowaniu plastrów ważne jest również ich przechowywanie. Zalecane jest suche i ciemne miejsce. Plastrów nie wolno przechowywać w lodówce ani zamrażać.

Czy plaster antykoncepcyjny wpływa na zdrowie?
Ogromną zaletą plastrów antykoncepcyjnych jest fakt, że nie obciążają one układu pokarmowego. Ponieważ hormony z plastra są wchłaniane bezpośrednio przez skórę, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (takie jak wymioty czy biegunka) nie wpływają na zmniejszenie skuteczności tej metody antykoncepcji. Oprócz tego, antykoncepcja transdermalna może wpłynąć na poprawę kondycji skóry czy włosów, ponieważ plaster antykoncepcyjny w swoim składzie zawiera składniki hormonalne o działaniu antyandrogennym, które wpływają na obniżenie poziomu testosteronu. Ponadto, innowacyjny system transdermalny umożliwia regulację i kontrolę cyklu menstruacyjnego. Dzięki niskiej zawartości estrogenów i stałemu poziomowi dostarczanych do organizmu hormonów, krwawienia miesiączkowe nie są zbyt obfite. Warto też wiedzieć, że ta forma antykoncepcji hormonalnej zapobiega tworzeniu się torbieli na jajnikach czy namnażaniu się komórek nowotworowych.

Więcej informacji o kampanii oraz o metodach antykoncepcji można znaleźć na stronie Nielykam.pl.

Reklama