Szóstoklasiści z SP 1 na obozie językowym „Euroweek – Szkoła Liderów”

Szóstoklasiści z SP 1 na obozie językowym „Euroweek – Szkoła Liderów”
fot. MZS nr 2 Bolesławiec Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Jak sprawić, aby czas nie był zmarnowany, a młodzież zadowolona? I jeszcze łyknąć trochę wiedzy?
istotne.pl sp1 bolesławiec, euroweek

Okazuje się, że można – umożliwia to Europejskie Forum Młodzieży. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu we wrześniu wyjechali na obóz szkoleniowy „EuroWeek – Szkoła Liderów” w Długopolu Dolnym na Ziemi Kłodzkiej.

Warsztaty zorganizowane były przez Europejskie Forum Młodzieży i współfinansowane przez Unię Europejską. Program Euroweek jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Zajęcia były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców EFM: wolontariuszy z Indii, Filipin, Meksyku, Gwatemali, Białorusi i Litwy.

Uczniowie z „Jedynki” zostali przeszkoleni w następującym zakresie: konferencja prasowa, leadership (przewodzenie), praca i motywacja w grupie, prowadzenie negocjacji, prowadzenie autoprezentacji, debata, rola w grupie, szok kulturowy oraz dyskusja w grupie.

Poza doskonaleniem tych umiejętności społecznych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących prezentacjach dotyczących krajów, z których pochodzili prowadzący. Warsztaty i prezentacje odbywały się w języku angielskim, co pozwoliło uczniom doskonalić sprawności językowe.

Dzięki codziennym kontaktom z wolontariuszami uczniowie mogli przełamać barierę językową i rozwijać umiejętności komunikacyjne. Nie zabrakło codziennych dyskotek oraz karaoke, które były zwieńczeniem każdego dnia i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W trakcie pięciodniowego wyjazdu nie zabrakło też wycieczek krajoznawczych do Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka i Długopola-Zdroju. Dzieci miały okazję zobaczyć Muzeum Filumenistyczne, podziwiać zabytki zwiedzanych miast i skosztować leczniczej wody w parku Zdrojowym.

Na koniec każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Pobyt w Długopolu Dolnym na Ziemi Kłodzkiej był możliwy dzięki współpracy wychowawczyń klas szóstych: Katarzyny Kazanowskiej, Joanny Gęsikowskiej, Magdaleny Kujawiakowskiej, a także Danuty Musialik, nauczycielki religii.

Miejski Zespół Szkół nr 2/ii