PKP: Wrześniowa korekta rozkładu jazdy

PKP: Wrześniowa korekta rozkładu jazdy
fot. freeimages.com (fcl1971) W niedzielę 4 września wprowadzona zostanie korekta rocznego rozkładu jazdy. Zapewni ona sprawne kursowanie 4000 pociągów w trakcie modernizacji sieci kolejowej.
istotne.pl pkp, rozkład jazdy

Podróżni już od połowy sierpnia mogą zapoznać się z rozkładem. Plakaty umieszczone są na dworcach i peronach, informacje dostępne są także w internecie. W czasie tego weekendu, w którym korekta wejdzie w życie, dodatkowym wsparciem dla podróżnych będą mobilni informatorzy.

Zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami przygotował ofertę, która wykorzystuje efekty już wykonanych prac i zapewnia coraz krótsze czasy przejazdów na trasach dalekobieżnych i regionalnych. W rozkładzie uwzględniono kolejne prace, które
w jeszcze większym stopniu poprawią komfort podróżowania. Przewoźnicy tak przygotowali trasy przejazdu, by najlepiej wykorzystać dostępną sieć kolejową. W związku z robotami prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury część pociągów pojedzie w zmienionej relacji. Na kilku odcinkach przewoźnicy uruchomią zastępczą komunikację autobusową.

Dolny Śląsk i Śląsk

Dolnoślązacy od 4 września nie będą musieli przesiadać się do autobusów na odcinku Strzelin–Kamieniec Ząbkowicki. Popularna trasa z Wrocławia do Kłodzka i Międzylesia będzie w pełni obsługiwana pociągami. Zapewni to sprawny dojazd od szkół i do pracy we Wrocławiu oraz na wycieczki do uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej.

Pociągami znów pojedziemy na trasie Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce–Sosnowiec Dańdówka. Zakończone prace zapewniają sprawny przejazd na regionalnej trasie. Zmiany w kursowaniu pociągów na liniach Katowice–Zwardoń i na linii 138 Katowice–Oświęcim zaplanowano tak, by były one jak najmniej uciążliwe dla podróżnych. Ich efektem będzie skrócenie przejazdu w relacjach Katowice–Bielsko Biała oraz Katowice–Zwardoń, a także do Wisły i Zebrzydowic.

Niezbędny remont odcinka linii Goleszów–Ustroń, w okresie 4 września–15 października, wymaga wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej dla pasażerów pociągów jadących do Wisły. Autobusy będą uruchamiane od Bielska Białej. W przypadku PKP Intercity dotyczyć
to będzie pociągu IC Wisła. Ze względu na ruch jednotorowy na odcinku Katowice Ligota–Tychy pociąg IC Korfanty pojedzie w skróconej relacji do Katowic.

Utrzymanie dobrych czasów przejazdu na „Wiedence”, na odcinku Częstochowa–Koluszki, wymaga dodatkowych prac. Zmiany w rozkładzie w dniach 4 września–15 października ograniczono do kilku pociągów. PKP Intercity zawiesi kursowanie dwóch pociągów: IC Górnik oraz IC Fredro (w kierunku Wrocławia). Pociągi EIP oraz EIC relacji Warszawa–Wrocław/Jelenia Góra–Warszawa nadal będą obsługiwać Częstochowę, zmieni się tylko miejsce postoju – składy zatrzymają się na stacji Częstochowa Stradom, a nie na stacji Częstochowa Główna.

Wielkopolska

Warto zwrócić uwagę na ujęte w rozkładzie zmiany w kursowaniu pociągów regionalnych i InterCity na trasie Poznań Wschód–Trzemeszno. W celu poprawy parametrów linii od 10 września do 15 października PLK prowadzą prace, które wymagają robót torowych. Dzięki przedsięwzięciu spółki docelowo skróci się podróż, a na 10 stacjach i przystankach podniesie się komfort obsługi podróżnych. Rozkład jazdy zawiera też zmiany kursów pociągów na trasie Wrocław–Poznań. Linia zapewnia coraz krótsze podróże dzięki dostosowywaniu trasy do prędkości 160 km/h. W związku z pracami prowadzonymi na torach w województwie wielkopolskim kilka pociągów PKP Intercity na odcinkach: Gniezno–Poznań Gł., Poznań Gł.–Swarzędz oraz Wrocław–Poznań pojedzie zmienioną trasą. Czas podróży wydłuży się średnio o około 10–20 minut.

Województwo warmińsko-mazurskie i Pomorze

Od września remontowany będzie most kolejowy w Olsztynie. Pociągi z Warszawy pojadą do Olsztyna przez Iławę z dodatkowymi postojami na stacji Iława Główna i Ostróda. Składy nie zatrzymają się na stacjach: Nidzica, Olsztynek oraz Olsztyn Zachód. Dla pasażerów, którzy chcą dojechać do/z tych stacji od Działdowa, zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Na odcinku Działdowo–Olsztyn zmieni się również rozkład dla pociągów regionalnych. W związku z pracami konserwacyjnymi na odcinku Wejherowo–Lębork w dniach 5–9 oraz 13–15 września zamiast trzech pociągów PKP Intercity (TLK Słowiniec, TLK Gryf oraz TLK Żuławy) zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Województwo kujawsko-pomorskie

Od początku korekty pociągi PKP Intercity: IC Doker, IC Chemik oraz IC Stoczniowiec pojadą na odcinku Kutno–Bydgoszcz drogą okrężną przez Zamków i Inowrocław. Nie zatrzymają się one na stacjach we Włocławku, Aleksandrowie Kujawskim, Toruniu Gł., Solcu Kujawskim, Bydgoszczy Wschód oraz Bydgoszczy Leśnej. Pociągi te będą natomiast skomunikowane w Kutnie z innymi składami PKP Intercity, co umożliwi przesiadkę i dojazd do pomijanych miejscowości. Zmiany w kursowaniu składów wynikają z modernizacji linii na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Efektem prac będzie utrzymanie dobrych czasów przejazdów.

Małopolska

Na trasie Kraków–Krzeszowice za pociągi Przewozów Regionalnych, które nie zatrzymają się na stacji Rudawa, wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Autobus obsłuży połączenie na odcinku Zabierzów–Rudawa lub Rudawa–Krzeszowice.

Zmiany PKP Intercity od września

Wraz z wrześniową korektą pociąg TLK Hańcza będzie miał wydłużoną relację do Grodna. Dotychczas skład zaczynał swój bieg w Krakowie, a kończył trasę w Białymstoku lub Suwałkach. Ponadto pociąg Express InterCity Premium nr 4504/5 relacji Gliwice–Gdynia będzie miał postój
w Tczewie. Dzięki temu mieszkańcy tego miasta zyskają dodatkowe połączenie. Natomiast w okresie 4 września–15 października na trasie Kraków–Warszawa–Kraków zostanie uruchomiony pociąg EIC SAWA, który pojedzie zamiast popołudniowego pociągu EIP z Krakowa (nr 3103) oraz wieczornego z Warszawy (nr 1302).

Od 3 września zawieszone zostanie kursowanie weekendowego pociągu TLK Polaris (Warszawa–Kołobrzeg–Warszawa). W zamian pasażerowie będą mogli skorzystać z nocnego pociągu TLK Mars relacji Kołobrzeg–Kraków oraz dwóch dziennych połączeń PKP Intercity: ekonomicznego TLK Słowiniec oraz składu obsługiwanego jednostką Pendolino. Ponadto od 5 września zostaną ograniczone terminy kursowania pociągu EIC Sedina (relacji Warszawa–Szczecin Gł.– Warszawa). Skład w relacji Warszawa–Szczecin i Szczecin–Warszawa pojedzie w piątki i niedziele. Natomiast w sobotę będzie wyjeżdżać tylko z Warszawy, a w niedzielę tylko ze Szczecina. W pozostałe dni pociąg będzie miał skróconą relację do Poznania. Pasażerowie na trasie Warszawa–Szczecin–Warszawa będą mogli skorzystać z ośmiu par połączeń, w tym trzech ekspresowych.

Kompleksowa informacja

Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z przewoźnikami, by zapewnić pasażerom jak najwyższy komfort podróży i pełną informację pasażerską. Informacje o korekcie rozkładu jazdy od 15 sierpnia dostępne są na stacjach i przystankach w formie plakatów oraz na stronach www.portalpasazera.pl i www.rozklad-pkp.pl. Zmiany w kursowaniu pociągów komunikują także przewoźnicy.

Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można uzyskać na stronie www.intercity.pl oraz pod numerem telefonu 19 757. Dodatkowo – w weekend wprowadzania korekty – na największych stacjach w Polsce pomocy pasażerom udzielą informatorzy mobilni.

PKP PLK/ii