Ogłoszono konkurs na pracę o schizofrenii

Ogłoszono konkurs na pracę o schizofrenii
fot. www Polskie Towarzystwo Psychiatryczne we współpracy z Fundacją Komunikacji Społecznej zainaugurowało w ramach światowej kampanii edukacyjnej "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi" otwarty konkurs literacki na najlepszy esej, reportaż lub opowiadanie pod tytułem "Słowa mogą ranić, słowa mogą leczyć".
istotne.pl konkurs, choroba, schizofrenia

Podstawowym celem konkursu jest pomoc w reintegracji chorych na schizofrenię ze społeczeństwem. Konkurs jest otwarty dla każdego. Organizatorzy chcą pokazać jak ważną rolę odgrywa język – kiedy piętnuje, marginalizuje i rani chorych; kiedy pomaga, reintegruje i leczy.

Prace konkursowe należy przesyłać do 19 sierpnia. Na zwycięzców czekają nagrody w postaci stypendiów twórczych w wysokości 2 500 zł, 1 500 zł i 1 000 zł, których fundatorem jest firma Lilly Polska Sp. z o.o.

Schizofrenia

Słowo "schizofrenia" dosłownie oznacza "rozszczepienie umysłu", ale nie w sensie posiadania więcej niż jednej osobowości. Osoba dotknięta schizofrenią może mieć trudności w odróżnianiu fantazji od rzeczywistości, zachowaniu jasnego toku myślowego oraz panowaniu nad emocjami. Jest to bardziej rozszczepienie pomiędzy myśleniem i czuciem. Pacjenci mają trudności w łączeniu obu tych procesów.

W Polsce jest około 400 tysięcy chorych na schizofrenię. Jednak co czwarty Polak nie ma świadomości, że schizofrenia to choroba psychiczna. Mimo, że Polacy nie wiedzą czym jest schizofrenia, obawiają się jej i chorujących na nią ludzi. Kontaktom z chorymi towarzyszy najczęściej uczucie współczucia, zakłopotania, bezradności i lęk. Schizofrenia jest chorobą, którą można leczyć z powodzeniem.