Fajans włocławski w Muzeum Ceramiki

Fajans włocławski w Muzeum Ceramiki
fot. Muzeum Ceramiki Od początku maja w budynku muzeum przy ul. Mickiewicza 13 można oglądać wystawę fajansu włocławskiego z l. 70., 80. i 90. XX w.
istotne.pl muzeum ceramiki, fajans

Na ekspozycji prezentowanych jest około 200 najpiękniejszych naczyń o rozmaitych formach i charakterystycznej, kwiatowej dekoracji, powstałych w ramach „Biennale Fajansu Włocławskiego”.

Tradycje ceramiczne Włocławka sięgają 2 połowy XIX w. Przedwojenne zakłady były jednymi z największych i najprężniej działających producentów ceramiki w II RP. Po 1945 roku fabryki połączono w jedno przedsiębiorstwo pod wspólną nazwą Włocławskie Zakłady Ceramiki Stołowej. W 1952 roku przy przedsiębiorstwie powołano Ośrodek Wzorcujący. W słynnych zakładach pod nadzorem najlepszych projektantów produkowano elementy zastawy stołowej, wazony, zegary, lampy, amfory, świeczniki, pojemniki i naścienne talerze dekoracyjne zdobione charakterystycznymi kwiatami kujawskimi w kolorach kobaltu, rzadziej brązu i zieleni. Obecnie tradycje fajansu włocławskiego kontynuuje prywatny zakład Fabryka Fajansu Włocławek.

Fajans włocławski w Muzeum CeramikiFajans włocławski w Muzeum Ceramikifot. Muzeum Ceramiki

Włocławskie wyroby początkowo zdobiono przy pomocy kalki i podmalowywania. Następnie powstała charakterystyczna dekoracja w postaci bukiecików kwiatów, którą wykonywano pędzlem. Lata 30. XX w. to głównie dekoracja natryskowa przy użyciu szablonu oraz nanoszona za pomocą kalki. W latach 50. XX w. powstała typowa dla fajansu włocławskiego kwiatowa dekoracja zdobnicza, którą stosowano do l. 80. XX w.

Prezentowane na ekspozycji wyroby pochodzą z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które od lat gromadzi i eksponuje miejscowy fajans. Ekspozycja w bolesławieckim Muzeum Ceramiki to świetna okazja, by porównać powojenną ceramikę dwóch prężnie rozwijających się ośrodków – Bolesławca i Włocławka. Te dwa ceramiczne światy o odmiennej tradycji i technologii wytwarzania łączy kolorystyka zdobień. W obydwu ośrodkach królowały bowiem kobaltowe zdobiny nanoszone podszkliwnie na jasny czerep naczynia.

Wystawa fajansu będzie prezentowana w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicz 13 do połowy czerwca 2015 r. Do zwiedzania wystawy zapraszamy od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00 oraz w niedziele od 11.00 do 16.00. Ceny biletów: 4 zł (bilet normalny) i 2 zł (bilet ulgowy).

Informacja Muzeum Ceramiki