Lekcje języka polskiego dla dzieci z Bośni

Polska flaga
fot. freeimages.com (hux) 20 młodych mieszkańców dwu partnerskich gmin – Prnjavora i Gradižki – weźmie udział w kolonii językowej w sierpniu.
istotne.pl 0 bośnia i hercegowina

Reklama

– Właśnie otrzymaliśmy informację, że przeszedł nasz projekt edukacyjny: 20 młodych mieszkańców dwu partnerskich gmin – Prnjavora i Gradižki – weźmie udział w kolonii językowej w sierpniu. U nas, w powiecie – mówi starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski. – Zdobyliśmy 70 tys. zł na ten cel. Dziękuję autorce wniosku: Alicja Krzyszczak to profesjonalista projektowy. Będą kolejne sukcesy. Ku chwale Polaków z Bośni.

I dodaje: – To był jeden z celów w ramach wsparcia Polaków z Bałkanów. W ubiegłym roku na premierze spektaklu „Moja Bośnia” przedstawiciele polonijnych stowarzyszeń podkreślali, że brakuje im kontaktu z ojczyzną, że trudno wychowywać dzieci w poczuciu patriotyzmu, nie mając najczęściej finansowej możliwości przyjazdu do Polski.

– Obiecałam przedstawicielom polonijnych stowarzyszeń podczas wizyty w Bolesławcu, że zorganizujemy naukę języka polskiego dla dzieci z Bośni, jeśli tylko będzie taka możliwość, i zdobędziemy na ten cel pieniądze. Cieszę się, że się udało! – podkreśla Alicja Krzyszczak naczelniczka Wydziału Edukacji i Promocji SP w Bolesławcu.

Od lat Polacy w Bośni kultywują polskie symbole i tradycje. Niestety, nie mają wsparcia. Doświadczenia i spustoszenia niedawnej wojny oraz słaba kondycja gospodarcza kraju skazują ich na zubożenie i stagnację. Trudno myśleć o Polsce, gdy walczy się o codzienny chleb dla własnych dzieci. Powiatowy projekt, który został zaakceptowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, ma powoli ten stan rzeczy zmieniać. Do Polski przyjadą dzieci, które normalnie nigdy nie miałyby szansy na taką wyprawę do dalekiego, ojczystego kraju. To tylko jedno z wielu działań w ramach współpracy Powiatu Bolesławieckiego z bośniackimi gminami.

– Mamy plan konkretnych zadań do wykonania: rewitalizacja cmentarzy, archiwizacja dokumentów, systemy stypendialne, współpraca edukacyjna. Podpisaliśmy pięć partnerstw, żeby mieć większe możliwości działania! – podkreśla starosta bolesławiecki.

Już niebawem konferencja popularnonaukowa „Nasza polska Bośnia – od reemigracji do integracji – historia, teraźniejszość, przyszłość” (16, 17 kwietnia 2015 r.). Wizyty przedstawicieli tamtejszych samorządów oraz ambasadora Polski w Bośni i Hercegowinie z pewnością ugruntują ten kierunek wparcia i ratowania polskiego dziedzictwa.

Powiat Bolesławiecki/ii

Reklama