Taki projekt tylko w Orle!

Zajęcia teatralne w Orle
fot. BOK-MCC Urszula Frąszczak-Matyjewicz, instruktorka BOK-MCC, zaangażowała 500 przedszkolaków w zabawę w teatr.
istotne.pl 0 cik orzeł

Reklama

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Wyjątkowy, autorski projekt przygotowała dla dzieci w wieku przedszkolnym instruktorka teatralna BOK-MCC. Urszula Frąszczak-Matyjewicz rozpoczęła w październiku 2014 roku zajęcia w kole teatralnym w CIK Orzeł. Jej pomysł na specjalny program dla przedszkolaków wziął się z potrzeby zaangażowania jak największej ilości osób w działania teatralne w Orle. Ideą projektu było przygotowanie młodego widza do odbioru kultury i ułatwienie mu przyswojenia wiadomości związanych ze sceną i prezentacją siebie. Kontakt ze sztuką prowokuje młodego człowieka do własnej twórczości. Dzieci przez dwie godziny zajęć bawiły się w teatr z instruktorką: ćwiczyły i wykonywały zadania aktorskie oraz rozwijały umiejętności zgodnie z założeniami Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego.

Projekt był dużym wyzwaniem, bo małe dzieci to niezwykle wymagająca grupa, trudna do oswojenia. Aby bawić się z maluchami w teatr, trzeba stworzyć specjalną metodę. Urszula w praktyce sprawdzała kolejne ćwiczenia, obserwowała jak dzieci reagują na poszczególne zadania, jak potrafią je wykonać, czy dobrze się w nich czują, co wolą, a za czym nie przepadają. Dziś, po prawie półrocznej praktyce, instruktorka myśli o stworzeniu poradnika na temat organizacji zajęć teatralnych dla małych dzieci, dlatego, że brakuje na rynku specjalistycznej literatury przedmiotu.

– Po pierwszym półroczu zrobiliśmy spotkanie z dyrektorami i nauczycielami w przedszkolach, by dowiedzieć się jak odebrali te zajęcia – mówi instruktorka BOK-MCC. – Najważniejsze było to, że dzieci wychodziły stąd bardzo zadowolone. Przychodziły z myślą, że będą coś oglądać, a okazywało się, że to one uczyły się jak zagrać na scenie. Ćwiczenia były dostosowane do grup wiekowych i rozwojowych. Mamy różne grupy, również dzieci niepełnosprawne, z ADHD, nadpobudliwe. Wszystkim proponowałyśmy te same zajęcia, ale odbiór był inny. Była rozgrzewka, jak w szkole teatralnej, wyciszenie, odgrywanie scenek, wyjście na scenę, wszystko w formie zabawy. Dzieci są bardzo otwarte, ale odkryłam, że mają wady wymowy, nie potrafią oddychać przeponą. Szybko się jednak uczyły, reagowały na polecenia, śmiało uczestniczyły w zabawach – dodaje instruktorka.

Zajęcia dla dzieci chwalą też wychowawczynie i pedagodzy w nich uczestniczący.

– Dzieciom zajęcia bardzo się podobają, opowiadają o nich po powrocie do przedszkola, stają się swobodniejsze, potrafią odegrać wymyślone postaci osób lub zwierząt. To zupełnie co innego, niż robimy z nimi w przedszkolu. Z Urszulą rozwijają się i uczą, co to jest gra aktorska – mówi Beata Jaśkiewicz z MPP nr 3 filia.

Urszula Frąszczak-Matyjewicz podkreśla jak dużo pracy wymaga zaangażowanie dzieci w teatr.
– Przedszkolaki były dla mnie wyzwaniem, piętnaście lat temu próbowałam takich zajęć i nie byłam gotowa – przyznaje autorka projektu. – Teraz kiedy sama jestem mamą, jestem dojrzalsza, więcej potrafię. W przyszłym roku szkolnym jeszcze mocniej się zaangażujemy we współpracę z przedszkolami i szkołami. W tym roku w maju zrobimy przegląd małych form scenicznych. Atrakcyjne jest to, że dzieci do Centrum przychodzą, oswajają się z wnętrzem, poznają je. W Orle czują się od razu jak w domu, to jest wspaniałe – dodaje instruktorka.

Pierwsza część projektu zakończyła się przedstawieniem przygotowanym przez młodych aktorów z Wrocławskiej Szkoły Teatralnej „Srebrne jajo”, które zaprezentowali maluchom. Po spektaklu dzieci odpowiadały na pytania aktorów i wykazały się dużą wiedzą i znajomością teatru oraz gry aktorskiej.

Zajęcia teatralane CIK OrzełZajęcia teatralane CIK Orzełfot. BOK-MCC
Zajęcia teatralane CIK OrzełZajęcia teatralane CIK Orzełfot. BOK-MCC

Adaptację byłego kina Orzeł na potrzeby Centrum Integracji Kulturalnej rozpoczęto w 2009 roku. CIK Orzeł działa trochę od 2014 roku. Zadanie było współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Całkowita wartość projektu to 5 416 048,32 zł, wysokość dofinansowania: 2 664 626,09 zł.

Pracownie w CIK Orzeł

W Centrum działa pracownia fotograficzna (prowadzona przez Urszulę Frąszczak-Matyjewicz i Michała Piaskowskiego). Pracownia teatralna prowadzona przez Urszulę Fraszczak-Matyjewicz z trzema grupami. Studio Piosenki prowadzone przez Agatę Pińczuk-Burdzy. Studio Piosenki, to zajęcia dla osób lubiących muzykę lub marzących o karierze estradowej. Instruktorka stwarza uczniom wszelkie warunki, aby mogli uczyć się profesjonalnego śpiewu. Wokalistka prowadzi również warsztaty tematyczne, jak letnie warsztaty wokalne „Śpiew rozrywkowy, a śpiew klasyczny – różnice”. Jednym z najważniejszych i największych projektów Agaty Pinczuk-Burdzy był wyjątkowy spektakl muzyczny Król Lew, w którym wystąpili uczestnicy wszystkich warsztatów taneczno-muzycznych BOK-MCC. Na scenę wyszło ponad 150 tancerzy i wokalistów.

Michał Szwed powadzi w CIK Orzeł Pracownię Edukacji Filmowej. Pracownia współpracuje z Bolesławiecka Szkołą Filmową i może pochwalić się ciekawymi produkcjami: etiudą „35 mm Życia” Szymona Wasylowa (realizacja Pracownia Edukacji Filmowej BOK-MCC), „Horror przez CH” Bartłomieja Muszyńskiego (Pracownia Edukacji Filmowej i Bolesławiecka Szkoła Filmowa) i „Masa krytyczna” Pawła Klimka (Pracownia Edukacji Filmowej i Bolesławiecka Szkoła Filmowa). W Orle działa też Bolesławiecki Chór Miejski Aleksandra Samostrokowa.

Zapisy i informacje CIK Orzeł przy ul. Chopina 17, (075) 645 35 98, otwarte w dni powszednie: 08:00 - 21:00.

Reklama