Otwarcie zabytkowej pływalni przed majowym weekendem

Pływalnia
fot. Grzegorz Matoryn 30 kwietnia nastąpi otwarcie zabytkowej pływalni przy ul. Zgorzeleckiej – poinformował prezydent Bolesławca Piotr Roman.
istotne.pl 0 pływanie, inwestycja, um bolesławiec

Reklama

10 marca br. odbył się odbiór prac budowlanych, które prowadzone były od 2013 r. w ramach projektu „Przywrócenie dawnej funkcji zakładu kąpielowego w zabytkowej pływalni przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu”. Protokół odbioru robót końcowych podpisali prezydent Piotr Roman oraz Arkadiusz Majorczyk, dyrektor zespołu projektów Skanska.

Historia zakładów kąpielowych sięga II połowy XIX w. Wówczas jedną z najważniejszych inwestycji miejskich w Bolesławcu stanowiły Miejskie Zakłady Kąpielowe. Obecny kompleks budynków powstał w dwóch fazach. Początkowo zrealizowano budynek łaźni (obecnie część budowli położona bliżej ul. Zgorzeleckiej), dzięki wsparciu radcy finansowego Kesslera, który pokrył większość kosztów przedsięwzięcia. Obiekt został otwarty dla publiczności w 1895 roku. Była to bardzo efektowna budowla zrealizowana w kostiumie stylowym tzw. „neorenesansu”, o elewacjach z czerwonej cegły i utrzymanym w jasnej kolorystyce detalu architektonicznym. Bryłę, zakomponowaną symetrycznie, z częścią środkową dominującą nad bocznymi partiami i przykrytą płaskim dachem, wieńczyła niska attyka. Drugi etap prac budowlanych obejmował wzniesienie krytej pływalni przy budynku łaźni miejskiej. Obiekt ten powstał dzięki hojności mieszkańca Bolesławca. W roku 1911 Wilma Taemmer przekazała miastu, zgodnie z życzeniem swego zmarłego męża Maxa Taemmera 150 000 marek na wybudowanie basenu krytego i sali ćwiczeń. W miesiącach letnich 1914 roku rozpoczęto budowę basenu, włączając w kompleks basztę należącą do średniowiecznego systemu fortyfikacji. Rok później prace zostały zakończone. Zastosowanie łuków żelbetowych pozwoliło na przeszklenie dużej partii dachu i bezpośrednie oświetlenie umieszczonego poniżej basenu. Basen o wymiarach 20 m długości i 10 m szerokości mieścił się w budynku o nowocześnie rozwiązanych wnętrzach, do dekoracji których użyto kafli ceramicznych o różnych odcieniach morskiej zieleni dekorowanych ornamentem geometrycznym i motywem wolich oczu. Całość uzupełniał zespół rzeźb, podkreślających przeznaczenie obiektu, z których do dziś zachowały się jedynie niewielkie płaskorzeźby wyobrażające konika morskiego i kormorana oraz monumentalne płaskorzeźby autorstwa bolesławieckiej artystki Jenny Bary-Doussin: pierwsza z nich przedstawiała ludzi chorych, słabych, nie w pełni sprawnych fizycznie, druga zaś pełnych energii, radosnych i uśmiechniętych. Oba przedstawienia rozdzielał reliefowy napis: „Przybywajcie, śpieszcie do tego miejsca, które przyjaciel wam przygotował, abyście po wspaniałym pokrzepieniu, pełni sił mogli dalej iść”. Na wysokości pierwszej kondygnacji, od strony zachodniej powstała galeria, która umożliwiała widzom oglądanie zmagań pływaków. Wzniesiono także salę do ćwiczeń rehabilitacyjnych i rzymską łaźnię parową. Prawdopodobnie podczas budowy basenu zdecydowano się na poprzedzenie budynku łaźni od strony ul. Zgorzeleckiej ogrodem otoczonym pergolą oraz na urządzenie tarasów na dachach skrzydeł łaźni. W latach 30. XX w., podczas przebudowy zespołu, tarasy zabudowano, podwyższając skrzydła o jedną kondygnację. Wejście główne usytuowano od strony zachodniej. Starszą część kompleksu kąpielowego przebudowano, dostosowując ją do roli holu, poprzedzającego wejście na pływalnię.

(na podstawie informacji Muzeum Ceramiki w Bolesławcu)

W czerwcu 2013 roku rozpoczęły się prace w ramach projektu „Przywrócenie dawnej funkcji zakładu kąpielowego w zabytkowej pływalni przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu”. Zakres prac obejmował między innymi: wymianę dachówki i świetlika nad halą basenową, uzupełnienie okładzin, naprawienie uszkodzeń ozdobnych kafli oraz pozostałych zabytkowych elementów ceramicznych. Oczyszczone i zaimpregnowane zostały kute balustrady, żeliwne kolumny oraz płyty z piaskowca i terakoty. Nastąpiła wymiana okien oraz zabezpieczono przed wilgocią ściany. Przy okazji remontu postanowiono zamontować iluminacje przy solankowej niecce i na sali kardio. Aktualnie trwa wyposażanie obiektu w niezbędne urządzenia.

Na poszczególnych kondygnacjach zaplanowano szereg atrakcji:

  • piwnica:
    • Siłownia
    • Grota solna
  • parter:
    • Basen rekreacyjny solankowy, basen solankowy, jacuzzi solankowe – 2 stanowiska
    • Sala Cardio – bieżnie, wiosła, steppery, rowery stacjonarne, ergometry eliptyczne i in.
    • Vaculife Professional Dual – urządzenie do ćwiczeń fizycznych w próżni i podczerwieni
    • Aparat do krioterapii na CO2 – celem krioterapii jest obniżenie temp. skóry i tkanek głębiej położonych
    • Solarium
    • Słoneczna łąka – 2 stanowiska
  • piętro:
    • Sala fitness: drobny sprzęt do ćwiczeń, maty, lustro
    • Kapsuła SPA – to nowoczesne urządzenie w dziedzinie kosmetyki i odnowy biologicznej
    • Wodne łóżko do masażu na sucho
    • Wanna do hydromasażu i masażu podwodnego Ocean Forte
    • Wanna do hydromasażu i masażu perełkowego Laguna Plus Bubble
    • Gabinet masażu: stół do masażu, aquavibron z ZOW – urządzenie do masażu leczniczego, aparat do głębokiej elektrostymulacji elektromagnetycznej, aparat do terapii falami uderzeniowymi i terapii skojarzonej
    • Gabinet kosmetyki ciała: fotel kosmetyczny z funkcją pedicure, kombajn kosmetyczny, dermomasażer, szafka z UV i lampą lupą, stanowisko do manicure z lampą
    • Gabinet masażu: stół do masażu, aparat do drenażu limfatycznego, zestaw kamieni do masażu z podgrzewaczem
    • Sauny: parowa – alpejska, fińska sucha (infrared), fińska mokra.

Miejskie Zakłady Kąpielowe wpisane są do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, w którym już od 1959 r. ujęta była baszta, stanowiąca element zespołu miejskich murów obronnych i włączona do całości Miejskich Zakładów. Modernizacja odbywa się w ramach projektu „Przywrócenie dawnej funkcji zakładu kąpielowego w zabytkowej pływalni przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu” realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

iza

Reklama