Bezpieczeństwo zimą

Bezpieczeństwo zimą
fot. whitepress.pl Akcesoria samochodowe wysokiej jakości z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne.
istotne.pl auto, zima, łańcuch

Co prawda akcesoria nie są jednoznacznie obowiązkowe, ale bez wątpienia znacznie ułatwiają poruszanie się kierowcom na drodze, gdy panują mało sprzyjające warunki takie jak chociażby opady śniegu. Przede wszystkim jednak zapewniają nam bezpieczną jazdę za niewielką cenę. Jak zatem wybrać akcesoria i jakich cech powinniśmy w nich szukać?

Obecnie na rynku dostępna jest ogromny wybór łańcuchów śniegowych. Za najtańszy komplet zapłacimy około 100 zł, natomiast jeśli zdecydujemy się zainwestować w lepszej jakości sprzęt zyskamy nie tylko niezwykłą łatwość montażu, ale także wysoką przyczepność zarówno na śniegu, jak i na lodzie. Łańcuchy śniegowe są szczególnie istotne i przydatne podczas opadów śniegu oraz wypraw w rejony górskie.

Tradycyjne łańcuchy są znacznie bardziej skomplikowane w montażu, dlatego też zaleca się zakup modelu z dołączonymi samonapinaczami, co uchroni nas przed wysiłkiem i oszczędzi mnóstwa czasu i energii. Umożliwi to zarówno łatwe nałożenie, jak i późniejsze zdjęcie łańcuchu z kół. Wybierając rozmiar łańcuchów należy podać bardzo dokładne rozmiary opon w celu ich właściwego dopasowania. Podczas zakupu szukajmy również dołączonej profesjonalnie przygotowanej oraz czytelnej instrukcji montażu, najlepiej ze zdjęciami.

Łańcuchy należy zamontować w specjalnie wyznaczonych miejscach. Warto przeczytać ostrzeżenie przed nieprawidłowym użyciem, które producenci dołączają do swoich produktów. Będziemy wówczas zwracać szczególną uwagę jadąc pojazdem w łańcuchach śniegowych na to, jak należy postępować w razie pojawienia się problemów.

Co ciekawe, w niektórych krajach możemy zostać nawet zatrzymani przez policję wyłącznie z powodu braku założonych łańcuchów śniegowych. Warto podkreślić, iż łańcuchy same w sobie nie zastępują opon zimowych - należy nałożyć je na opony. Z założonymi łańcuchami nie możemy sobie pozwolić na szybszą jazdę, dopuszczalna prędkość to 50 km na godzinę!

Niezależnie jednak od budżetu jakim dysponujemy, przed zakupem jakichkolwiek akcesoriów samochodowych pamiętajmy o wcześniejszym sprawdzeniu, że będą one odpowiednie i idealnie sprawdzą się do naszego samochodu.

(iza)