Dzikie śmietnisko po piknikach w Dobrej

Dzikie śmietnisko po piknikach w Dobrej
fot. Czytelniczka Nielegalne wysypiska i niechlujność ludzka to poważny problem. W zeszłym roku w gminie sprzątnięto ponad 100 m3 nielegalnie wyrzuconych śmieci.
istotne.pl śmieci, dobra, gmina bolesławiec

Nasza Czytelniczka opisała nam problem nielegalnego wysypiska śmieci w okolicy Dobrej. Stefan Łucki z Urzędu Gminy odpisuje, że śmieci zostaną sprzątnięte, a gmina zakupiła w zeszłym roku kamery i będzie monitorować najbardziej zaśmiecone rejony.

List czytelniczki.

Chciałabym za Państwa pośrednictwem nagłośnić fakt wywożenia śmieci do lasu. Zjeżdżając w prawo z głównej drogi z Bolesławca do Dobrej, przy tablicy „Dobra” i przy kurnikach znajdą Państwo prawdziwe wysypisko. Na całej długości tej polnej drogi oraz dalej skręcając w prawo, jak i jadąc prosto w stronę i dalej wzdłuż lasu są wysypane śmieci, gruz, stare sprzęty.

Nie są sprzątane przez żadne służby, a z tygodnia na tydzień ich przybywa. Mimo, że śmieci leżą już przy głównej drodze, to zdają się być niewidzialne. Często widać stojące na tej drodze auta. Przyjeżdżają tu nocą bardzo młodzi ludzie, bo z sąsiadujących pól rozciąga się piękny widok na miasto. Urządzają sobie imprezy, palą ogniska, co stwarza ogromne zagrożenie w lesie. Po takich imprezach las i pole wręcz zasłane jest butelkami, puszkami, papierami i innymi śmieciami.

Byłabym wdzięczna, gdyby za Waszym pośrednictwem skutecznie udało się zainteresować tym odpowiednie służby. Na pewno patrole straży miejskiej czy służby leśnej w tych okolicach, zwłaszcza wieczorami, bardzo by pomogły. Już w ogóle marzeniem byłoby zamontowanie kamer lub choć jakaś tablica o zakazie wywożenia śmieci.

Odpowiedź Stefana Łuckiego, podinspektor ds. gospodarowania odpadami komunalnymi.

Odpady, pokazane na zdjęciach, znajdują się na terenie Gminy Bolesławiec w miejscu oddalonym od zabudowań oraz drogi głównej. Nielegalne wysypiska wciąż pojawiają się na naszym terenie, sprzątamy je, a zebrane odpady utylizujemy w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Trzebieniu. Wysypisko z Dobrej i z Bolesławic również zostanie sprzątnięte w najbliższym czasie.

Dbając o środowisko oraz o wygląd i czystość na naszym terenie regularnie sprzątamy pojawiające się nielegalne wysypiska. W ubiegłym roku w ramach takich akcji zebraliśmy ponad 100 m3 śmieci. Są to olbrzymie ilości, ale także koszt, który ponosi gmina.

Wierzymy, że świadomość ekologiczna, jaką posiadają nasi mieszkańcy, zarówno dorośli, jak i najmłodsi sprawia, że nie tylko decydują się oni zgłaszać takie przypadki, ale przede wszystkim, nie biorą udziału w podobnych, nielegalnych działaniach. Dlatego też tak duży nacisk kładziemy na edukację ekologiczną wszystkich, zamieszkujących teren Gminy Bolesławiec.

W gminie odpady odbierane są regularnie, według rocznego harmonogramu. Dodatkowo organizowane są mobilne zbiórki odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu RTV i AGD oraz opon, tym samym odpady z terenu gminy odbierane są na bieżąco. Chcąc skuteczniej walczyć z tym problemem, który nasila się szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Urząd Gminy Bolesławiec zdecydował się w 2014 roku zakupić kamery, które stale monitorują tereny najczęściej wybierane przez osoby zaśmiecające naszą gminę.
Z tego miejsca po raz kolejny prosimy mieszkańców o informowanie pracowników Urzędu Gminy o takich przypadkach, jak powyższy. Specjalnie z myślą o Państwu uruchomiliśmy specjalną skrzynkę mailową - czystagmina@gminaboleslawiec.pl. O nielegalnych wysypiskach informować można także w godzinach pracy Urzędu telefonicznie pod nr tel. 75 732 32 21 wew. 120 oraz osobiście w pokoju nr 4. Każdy taki sygnał jest dla nas bardzo cenny. Jednocześnie wierzymy, że z każdym rokiem takich incydentów będzie coraz mniej.