Będą zdobić – zawodowo

Będą zdobić – zawodowo
fot. Powiat Bolesławiecki Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, jak widać, z wielkim entuzjazmem malowała stempelki na kubku w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”.
istotne.pl ceramika, konferencja, powiat bolesławiecki, zsoiz bolesławiec

To niewinne doświadczenie może bardzo pomóc Powiatowi Bolesławieckiemu w wielomiesięcznych staraniach o przywrócenie zawodu ceramika do łask. Oficjalnie w Polsce nie uczy się takiego zawodu, a przecież wiele tysięcy ludzi pracuje w tej branży. Tymczasem ceramiczne firmy same muszą szkolić pracowników, co jak wiadomo – trwa miesiącami i sporo kosztuje.

Wizyta minister Joanny Kluzik-RostkowskiejWizyta minister Joanny Kluzik-Rostkowskiejfot. Powiat Bolesławiecki

Starania odpowiedzialnych za edukację w powiecie mają tę sytuację zmienić. W środę 4 marca odbędzie się branżowa konferencja na temat utworzenia w polskim systemie oświaty nowego zawodu „zdobnik – ceramik”. Na konferencji zostaną poruszane takie tematy jak:

  • wykazanie różnic w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego i klasyfikacji zawodów oraz specjalności na potrzeby rynku pracy
  • prezentacja systemu kształcenia zawodowego na przykładzie zawodów branży ceramicznej
  • prezentacja drogi legislacyjnej – nowy zawód
  • charakterystyka pracownika branży ceramicznej.

Starosta bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski i dyrektorka ZSOiZ Laura Słocka-Przydróżna zapraszają na konferencję dotyczącą utworzenia nowego zawodu na potrzeby branży ceramicznej. Spotkanie odbędzie się 4 marca 2015 r. o godz. 10:00 w ZSOiZ im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu.

Powiat Bolesławiecki