Galeria postaw twórczych w BOK-MCC

Galeria postaw twórczych w BOK-MCC
fot. G. Hanaf W BOK-MCC działają dwie galerie, którymi zajmuje się Katarzyna Zarówny. W galerii "Małej Białej" odbiorca będzie wchodził w interakcje z dziełami sztuki.
istotne.pl bok mcc, katarzyna zarówny
BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC

Galeria „Mała Biała” ma stać się miejscem, gdzie buduje się twórcze postawy. Będzie to miejsce gdzie odwiedzający staną się interaktywnymi odbiorcami sztuki. Natomiast tradycyjna forma wystawiennictwa znajdzie swoje miejsce już tylko w galerii „W sam raz” (przy sali kina Forum), gdzie prezentowana będzie twórczość lokalnego środowiska artystycznego oraz prace artystów z Polski i z zagranicy.

Działania w galerii „Małej Białej” oscylować będą wokół zagadnień kształtujących współczesny wizerunek sztuk plastycznych. Popularyzowane będą:

  • Twórczość ceramików, którzy aktywnie wpływają na obraz współczesnej ceramiki (wzornictwo przemysłowe, tradycyjne formy ceramiki, twórczość konceptualną, i wszystkie te działania, które kształtują obraz szeroko rozumianej ceramiki)
  • Twórczość performatorów, happeningowców, którzy poprzez swoje działania zachęcają odbiorców do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu artystycznym
  • Twórczość artystów, którzy zajmując się tradycyjnymi formami twórczości: malarstwem, rzeźbą, witrażem, grafiką, rysunkiem oraz organizują warsztaty plastyczne służące zgłębianiu wiedzy, nie tyle teoretycznej, co praktycznej na temat danej dziedziny sztuki

Galeria „Mała Biała” stanie się także miejscem, gdzie można będzie zaczerpnąć fachowej wiedzy z czasopism traktujących o sztuce, a także udać się w podróż sentymentalną i powspominać wydarzenia związane z organizacją Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Służyć temu będzie udostępnienie katalogów z wszystkich edycji pleneru.

Sala wystawowa „W sam raz” służyć będzie lokalnemu środowiskowi artystycznemu do prezentowania swojej twórczości. Tam też prezentowane będą efekty współpracy międzyinstytucjonalnej.

Wszystkie te działania, które wymagać będą większej przestrzeni wystawienniczej realizowane będą jednocześnie w dwóch galeriach BOK-MCC. Galeria „Mała Biała” pozostanie jednak miejscem, gdzie widz wejdzie w interakcję z dziełem sztuki i nada mu tym samym nowe znaczenie.
– Zależy nam także na tym aby poprzez uczestniczenie w warsztatach artystycznych prowadzonych przez konkretnych artystów; projekcjach audiowizualnych traktujących o sztuce, sympozjach i innych działaniach podejmować dyskusję o sztuce. Stąd też zmiana dotychczasowego oblicza dwóch galerii BOK-MCC – mówi Katarzyna Zarówny.

Wystawy w marcu

  • 13 marca o 18:00 „Roboty kuchenne”, wystawa masek ceramicznych Czesława Matyjewicza. Uroczystemu otwarciu towarzyszyć będzie happening „Roboty kuchenne” przygotowany przez grupę teatralną działającą w CIK „Orzeł”
  • 27 marca o 18:00 „Czy to sztuka?” wystawa interaktywna autorstwa Martyny Woźnicy bolesławieckiej artystki, absolwentki ASP we Wrocławiu. Podczas wernisażu w piątek, zorganizowana grupa młodzieży wraz z przybyłymi gośćmi weźmie udział w performance’ie